SportFröccs – Tények és tévhitek a sporttáplálkozásban

SportFröccs

SportFröccs – Tények és tévhitek a sporttáplálkozásban

Fedezd fel a sporttáplálkozás rejtelmeit és oszlasd el a tévhiteket velünk! Sorozatunkban szakértők segítségével járjuk körbe a legfontosabb témákat, amelyek minden hobbi- vagy profi sportoló számára hasznosak lehetnek.


Tudd meg, milyen tápanyagokra van szükséged ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki magadból! Podcastünkben beszélünk a leggyakoribb táplálkozási tévhitekről, a növényi táplálkozás előnyeiről és kihívásairól, valamint az étrend-kiegészítők helyéről a sporttáplálkozásban.
Csatlakozz hozzánk, és válj te is tájékozottabb és sikeresebb sportolóvá!

Hostok: Csanaky Lilla, Frank Eszter Anita, Péter Fruzsina
SportFröccs

 

Csanaky Lilla táplálkozástudományi szakember, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Doktori Iskolájának doktorvárományosa. Jelenleg a regeneráló sporttáplálkozás területén folytat kutatásokat, emellett tanársegédként dolgozik a PTE ETK Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézetében, ahol angol és magyar nyelvű kurzusokat tart.
Lilla a Semmelweis Egyetemen végzett táplálkozástudományi MSc szakon, majd sporttáplálkozási szakértő képesítést szerzett. Szenvedélyesen foglalkozik az egészséges táplálkozás népszerűsítésével, nagy hangsúlyt fektet a legfrissebb kutatási eredmények tanulmányozására és a megszerzett tudás átadására közérthető, „könnyen emészthető” formában.

Frank Eszter Anita dietetikus, okleveles élelmiszermérnök, doktorandusz a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar doktori iskolájának hallgatója. A PTE-ETK Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézetének tanársegédje, fiatal kutatója. A kutatásai középpontjában a táplálkozás és az egészség megőrzése áll, különös figyelmet fordítva az élelmiszerbiztonságra és a funkcionális élelmiszerekre. A PhD-képzés keretein belül a modern táplálkozástudományi trendek és azok egészségügyi hatásainak vizsgálatát is végzi, hogy hozzájáruljon a tudományos közélethez és a szakmai diskurzushoz. Kutatásai és oktatói tevékenysége révén aktívan részt vesz a táplálkozástudomány és dietetika fejlesztésében, és különösen érdeklődik az élelmiszer- és táplálkozástudományi kutatások iránt.

Péter Fruzsina dietetikus, a PTE-ETK Táplálkozástudományi mesterképzés hallgatója, valamint a Táplálkozástudomány-és Dietetikai Intézet szakoktatója. Aktívan közreműködik a szabadidősportolók táplálkozásával és étrend-kiegészítő használatával kapcsolatos kutatásokban. Kutatásai és oktatói tevékenysége révén aktívan részt vesz a táplálkozástudomány és dietetika fejlesztésében, és különösen érdeklődik a sporttáplálkozástudomány iránt.
Mindhárman hozzájárulnak a táplálkozástudomány fejlődéséhez és a sporttáplálkozás tudományos megközelítéséhez a Pécsi Tudományegyetemen, amely kiemelkedő szerepet játszik a hazai egészségtudományi kutatásokban.

 


 

#2 Étrend-kiegészítők az állóképességi és erőnléti sportokban

 

Ebben az epizódban az étrend-kiegészítők világába kalauzolunk el, körbejárva a termékek széles palettáját, mind az állóképességi, mind pedig az erősítő edzést végző sportolók szemszögéből. Megbeszéljük, mely kiegészítők lehetnek hasznosak, hogyan válasszuk ki a megfelelő termékeket, és mikor érdemes ezeket fogyasztani. Kitérünk azokra a kiegészítőkre is, amelyek hatékonyságát tudományos kutatások is alátámasztják, illetve figyelmeztetünk azokra, amelyek kevésbé bizonyultak eredményesnek.

 


#1 Az általános sporttáplálkozás alapjai és tévhitek

 

Ebben az epizódban bemutatjuk az egészséges és hatékony sporttáplálkozás alapjait. Megvitatjuk, hogy milyen tápanyagokra van szüksége egy sportolónak az optimális teljesítmény elérése érdekében, valamint kitérünk a leggyakoribb tévhitekre, amelyek a makrotápanyagok kapcsán felmerülnek. Beszélünk a tápanyagbevitel és az edzések összehangolásáról is, illetve gyakorlati tippeket adunk a legjobb edzés előtti és utáni ételekről, hogy segítsünk eligazodni a rengeteg információ között.

 


Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!