Világmagyarság Podcast

Világmagyarság

Világmagyarság Podcast

A Világmagyarság podcastban olyan érdekes személyiségeket kívánunk bemutatni, akik életpályájuk során sok mindennel foglalkoztak – foglalkoznak, s valamilyen úton-módon kapcsolódnak a magyarsághoz, s rátaláltak a magyarsággal való foglalkozásra.


A családi indíttatás és gyökerek mellett tehát szó esik a személyes karrier főbb állomásairól, de beszélgetünk beszélgetünk tudományról, művészetről, hazaszeretetről, vagyis a világról, ami körülvesz bennünket. A Pécsi Tudományegyetem Világmagyarság Network Platform Programiroda műsora.

Hostok

 

Dr. habil. Jarjabka Ákos

Dr. habil. Jarjabka Ákos

Hivatásos magyar! Közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem habilitált docense, a Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet igazgatója, a PTE Diaszpóra Projekt Hálózata és a Világmagyarság Programiroda vezetője.

További információk: https://jakosdr.wixsite.com/jarjabkaakos

Keresnyei János

Keresnyei János

üzleti mentor, a Kerko Média Kft. igazgatója
​​

Grafika és design


Dr. Kovács Éva, Kovács Gergő Bendegúz

Zene 


Schóber Tamás

Munkatárs


Riedelmayer Bernadett


 

#5 Jarjabka Ákos: A Pécsi Tudományegyetem Diaszpóra Projekt Hálózatától a Világmagyarság Programirodáig

 

Dr. Jarjabka Ákos a Pécsi Tudományegytem Közgazdaságtudományi Karának habilitált docense, a Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet igazgatója Petőfi Sándor szülőhelyéről, Kiskőrösről származik, ám már középiskolás korában beleszeretett Pécsbe. A jogi és közgazdasági pálya között vacillált, de ma közgazdászként mindkét diplomával rendelkezik. A 2017 -ben alapított Pécsi Tudományegyetem (PTE) Diaszpóra Projekt Hálózatának (DPH) vezetője és rektori megbízott, majd 2023-tól a PTE Világmagyarság Network Platform (VMNP) Programiroda vezetője.


Menedzseri tevékenységének eredményeképpen jelenleg 106 országból több mint 2500 egyéni partnerrel és magyar szervezettel működik együtt a Világmagyarság Network. Online műsoruk a Magyar Diaszpóra Mindennapok, de működtetnek még hírlevelet is CsomóPont néven. Büszke arra, hogy a magyarságért végzett munkáját a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetéssel díjazták. 


#4 Andrew T. Mariassy – Magyar professzor Miamiból

 

A Felvidékről származó, nemesi családi gyökerekkel rendelkező Máriássy András orvosprofesszor még a szocializmus időszakában, egy ösztöndíj segítségével került az USÁ-ba, ahol sikerült megtanulnia a nyelvet és beilleszkednie egy új kultúrába. Gazdag életútjának jelenlegi állomása Floridában van, ahol nagy kedvvel és örömmel tanítja a jövő generációjának orvosait. Életútja során sosem feledte magyar és felvidéki gyökereit és bár családja a világ más-más szegletében helyezkedik el, szinte minden évben ellátogat szülővárosába és Magyarországra. 

Vendég:

  • Dr. Máriássy András


#3 Fenyvesi Csaba: Hivatásos világjáró: 143 ország és 37 sziget egy pécsi kriminalista szemével

 

Ebben az adásban Dr. Jarjabka Ákos késrdezi Dr. habil. Fenyvesi Csaba PhD, dr. univ. ec. a PTE ÁJK Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék büntető eljárásjogot és kriminalisztikát oktató egyetemi tanárát a kriminalisztika hátteréről, az elköteleződésről a tudomány és az utazás iránt. Arról, hogy mi köt össze idegen és magyar nyelvű embereket a nagyvilágban és, hogy az utazásai során milyen rejtélyekkel találkozik és mi ezeknek a tanulsága. Beszélgetünk még Pécsről a kezdetekről és a flow érzésről is.

Vendég:

  • Dr. habil. Fenyvesi Csaba PhD, dr. univ. ec. a PTE ÁJK Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék büntető eljárásjogot és kriminalisztikát oktató egyetemi tanára.

Hasznos link: 


#2 Schóber Tamás: Négy földrészt bejárva … a magyarság szolgálatában

 

Beszélgetés Schóber Tamás zeneszerző, karnagy, zenepedagógussal

Vendég: 

  • Schóber Tamás - világszerte ismert zeneszerző, tanár, karnagy, a PTE 1. Sz. Gyakorló Általános Iskolájának ének-zene szakvezető tanára. A Pannon Zenei Egyesület tagja, (volt elnöke) a PTE Diaszpóra Projekt Hálózat tagja, a Pannon Zenei és Kulturális Program projektvezetője

#1 Sylvia Leidemann: Egy magyar művész Argentínából

 

Podcastunk első adása Sylvia Leidemann 3. generációs magyar – argentín csemballóművészről, életéről és hitvallásásáról szól. Sylvia őszintén és nyíltan válaszol, Keresnyei János műsorvezetőnk kérdéseire, hogy honnan jött a családjuk, hogyan kerültek Argentínába, ő hogyan tanult meg magyarul. Megtudhatjuk, hogy miért a komolyzene és azon belül is a barokk a kedvence.


Fontos pontnak tekinthetjük az életében a művészeti közösségszervező tevékenységet, mivel Buenos Aires-ben megalapította az Ars Hungarica Egyesületet, míg Magyarországon az Encuentros énekkart és zenekart. Akadémiai kutatómunkája során felfejti a 17-18. századi magyar barokk zene nem ismert dallamait, de betekintést nyerhetünk az akkori zenészek mindennapjaiba is. Pécs és Buenos Aires közt kétlakiként a próbák, a koncertek és a budapesti kutatás közt osztja meg idejét.

Vendég: 

  • Sylvia Leidemann - csemballó művész, karvezető, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a buenos aires-i Ars Hungarica Egyesület vezetője s a budapesti Encuentros kórus vezetője

Hasznos linkek:


Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!