#1 A világrend átalakulása

#6 US foreign policy and the global arena - The first 100 days of Donald Trump's 2nd term / Az amerikai külpolitika és a globális színtér - Donald Trump 2. mandátumának első 100 napja

 

In this new episode of our Geologica podcast, we dealt with American foreign policy following the first 100 days of Donald Trump's second term as President of the United States. We discussed Washington's relationship with its traditional allies, the transformation of the world order, and global uncertainties stemming from unpredictability, as well as possible further intensification of this dynamics. Of course, in addition to tariffs, we also looked at China and the political attacks on American universities, touching upon the freedom of the academic sphere.  

Guest: Jeffrey Sommers (Professor of Political Economy & Public Policy in the Department of African &African Diaspora Studies and a Senior Fellow, Institute of World Affairs, University of Wisconsin-Milwaukee) 

 ---- 

Geologica Podcastunk új epizódjában az amerikai külpolitikával foglalkoztunk Donald Trump második elnöki ciklusának első 100 napja után. Beszéltünk Washington hagyományos szövetségeseivel való kapcsolatáról, a világrend átalakulásáról és a kiszámíthatatlanságból fakadó globális bizonytalanságokról, valamint e dinamika esetleges további erősödéséről. Természetesen a vámok mellett kitértünk Kínára és az amerikai egyetemek elleni politikai támadásokra is, érintve az akadémiai szféra szabadságát. 

Vendég: Jeffrey Sommers (Professor of Political Economy & Public Policy in the Department of African &African Diaspora Studies and a Senior Fellow, Institute of World Affairs, University of Wisconsin-Milwaukee) 


#5 Hogyan bővítsünk egy Uniót?

 

 
A Geologica Világpolitikai Podcast újabb adásában az Európai Unióval és az integráció talán egyik legizgalmasabb kérdésével, a bővítéspolitikával foglalkoztunk, meghívott vendégünk, Dr. Tuka Ágnes európai uniós szakértő segítségével. Jelenleg kilenc állam rendelkezik tagjelölt státusszal Délkelet- és Kelet-Európából, az utóbbi években ugyanakkor a bővítés kevesebb figyelmet kapott és csak az ukrajnai események hívták fel a figyelmet a várakozó államok helyzetére. 

Vendég: Dr. Tuka Ágnes nyugalmazott egyetemi docens


#4 Kelet-afrikai regionalizáció és globális bekötöttség

 

Hallgasd meg adásunkat és szavazz a podcast végén feltett kérdésünkre a Spotify oldalunkon (‼️a szavazás kizárólag telefonon elérhető‼️), vagy szavazz ITT!

A negyedik podcast adás a kelet-afrikai nagyrégió regionalista törekvéseivel, biztonsági, fejlődési kérdéseivel foglalkozik, figyelembe véve a globális értelemben vett bekötöttséggel kapcsolatos kihívásokat és feladatokat.A külső aktorok, jelesül Kína, szerepvállalásai a fizikai infrastruktúra-fejlesztések tekintetében számos további kérdést vetnek fel, amelyekről kritikus, terepi munkákon gyűjtött adatokkal megtámogatott módon beszélgetünk.


#3 Változó Kína egy átalakuló világrendben

 

Kína geopolitikai-geostratégiai értelemben vett helyzetével,  a nemzetközi térben megfogalmazott pozicionálásával foglalkozunk, külön figyelmet szentelve a Kínán belüli kihívásoknak. Demográfiai, munkaerőpiaci, kereskedelmi és infrastrukturális kérdésekről is beszélünk. Egyúttal számos, a COVID-19 pandémiához kapcsolódó kormányzati politikáról, melyek keretezik a mindennapok  világjárványt megelőzően is jelentősen kontrollált világát.


#2 Etiópia helyzete és lehetőségei

 

A Geologica podcast második részében a nemzetközi folyamatok egy izgalmas szeletével, Etiópia tengertől elzárt helyzetével és Szomálifölddel, egy el nem ismert állammal foglalkoztunk, elsősorban a két fél között létrejött szerződés miatt, mely alapvetően változtathatja meg a régió politikai és biztonsági viszonyait. 

Hostok:

  • Dr. habil. Vörös Zoltán, PhD Egyetemi docens, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék
  • Prof. dr. Tarrósy István Egyetemi tanár, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék

#1 A világrend átalakulása

 

Az első pilot epizódban Dr. habil. Vörös Zoltán és Prof. dr. Tarrósy István bemutatják, hogy mi ösztönözte Őket a podcast elindítására, ami a Geologica könyvsorozatuk hátterével és céljaival is megegyezik.

Részletesen beszélnek az átalakuló világrend kérdéseiről, különös tekintettel Kína afrikai szerepvállalására és az Egyesült Államok globális szuperhatalmi státuszára. Elemzik a multipolaritás és a középhatalmak felemelkedésének lehetőségét, valamint a BRICS csoport nemzetközi hatását. Az epizód betekintést nyújt a világrend változó erőviszonyaiba, és felvázolja a nemzetközi kapcsolatok jövőbeli kihívásait és lehetőségeit.

 


Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!