Televíziós műsorkészítő

Műszaki és Informatikai Kar

Televíziós műsorkészítő

Szeretnéd kipróbálni magad riporterként, operatőrként, vágóként? Érdekel a stúdiómunka, a vágás, a hangtechnika? Szeretnéd megismerni a filmkészítés világát, jártasságot szeretnél a cross médiában? Válaszd televíziós műsorkészítő felsőoktatási szakképzésünket! Mi felkészítünk a digitális világ kommunikációs kihívásaira. Te is legyél tagja a Pollack TV stábjának!

MIK pontszámító kalkulátor


Képzés típusa
FOKSZ

Képzési idő
4 félév

Finanszírozási forma
Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzési forma
Nappali

Képzés indulása
Szeptemberi indulás

Költségtérítés összege
400 000 Ft/félév

Az oktatás nyelve
Magyar

Képzés helyszíne(i)
Műszaki és Informatikai Kar (7624 Pécs, Boszorkány út 2.)

Legutóbbi ponthatár
NÁ: 334, NK: 286

 

A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.

Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.

 

→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←

 


A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.


 

  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kérdésed van?
  • Intézményi pontok - 2025
  • Érettségi pontok - 2025
Oklevélben szereplő képzettség neve
Felsőfokú televíziós műsorkészítő- asszisztens (Television Produktion Assistant)
Képzés célja

Olyan médiaszakembereket, televíziós szakembereket képzünk, akik a szakma műveléséhez széles körű technikai, kommunikációs és társadalomtudományi ismeretekkel rendelkeznek. Hallgatóink használni tudják a professzionális televíziós technikát, stúdióban vagy kültéri forgatáson önállóan vagy stáb tagjaként képesek műsorokat készíteni. Gyártási tervet készítenek, forgatókönyvet írnak, hírt szerkesztenek.

Olyan szakembereket képzünk, akik riporteri, publicisztikai, rendezői, operatőri ismereteik és fejlett kommunikációs képességeik birtokában felkészültek televíziós és filmes stábokkal együttműködésben dolgozni.

Korábbi televízióműsor-gyártó felsőfokú szakképzésünk tapasztalataira építve, még több médiaismereti tantárggyal és gyakorlati lehetőséggel indítjuk új felsőoktatási szakképzésünket.

Képalkotás felsőfokon!

Képzési jellemzők

Pécsett, az egyetemen, a Pollackon mindig történik valami érdekes! A Pollack TV sem maradhat le az eseményekről! Televíziós hallgatóinkat már a képzés első napjától kezdve „bevetjük”. Kamerával, állvánnyal, mikrofonnal, derítőlappal felszerelkezve vonulunk ki a forgatási helyszínre, ahol mindenki minden stábfeladatot kipróbálhat.

Mobil stúdióvezérlőnkkel akár egy kosárlabda mérkőzést is tudunk közvetíteni. Tantermi stúdiónkban pedig mindenki megtanulhatja, hogyan kell elhelyezni és használni a kamerákat, lámpákat, mikrofonokat és más eszközöket. A fényképezés alapvető technikáit is megtanuljuk. Ha szeretnél önállóan gyakorolni, akkor kamerát, fényképezőgépet tudunk kölcsönözni.

 

https://felvi.mik.pte.hu/televizios-musorkeszito

Főbb témakörök
  • Videotechnika
  • Hangtechnika
  • Vágás
  • Stábmunka
  • Médiajog
  • Írástechnika
  • Retorika
  • Beszédtechnika
  • Hírszerkesztés
  • Fotózás
  • Társadalomtudományi tárgyak: politológia, szociológia, kutatásmódszertan, társadalomtörténet
Képzés helyszíne(i)
Műszaki és Informatikai Kar (7624 Pécs, Boszorkány út 2.)
Ösztöndíjak

Ösztöndíjak a Műszaki és Informatikai Karon »

Felvételi követelmények
Bármely két érettségi vizsgatárgy.
Elhelyezkedési területek

A televízióműsor-gyártó szakképzést videofelvétel-készítéssel, kábeltévé- vagy stúdióüzemeltetéssel foglalkozóknak, tehát a televíziós szakmában dolgozóknak, vagy ilyen területen elhelyezkedni kívánóknak ajánljuk.

Elhelyezkedhetsz az elektronikus és online médiában, videofelvétel készítéssel és utómunkával foglalkozó kommunikációs vállalkozásoknál, média ügynökségnél, vagy akár önálló média vállalkozóként.

Kapcsolat

PTE MIK Építész Szakmai Intézet
Belsőépítészeti, Alkalmazott és Kreatív Design Tanszék

Dr. Kovács Éva

kovacs.eva@mik.pte.hu 

Intézményi pontok - 2025

Emelt szintű érettségi

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

  • 25 pont: emelt szintű érettségi legalább 25%-os, de kevesebb, mint 40%-os vizsgaeredmény esetén

  • 65 pont: emelt szintű érettségi legalább 40%-os vizsgaeredmény esetén matematika, fizika vagy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyból, mely a jelentkező által megjelölt képzésben figyelembe vehető.

  • 20 pont: emelt szintű érettségi legalább 25%-os, de kevesebb, mint 40%-os vizsgaeredmény esetén

  • 60 pont: emelt szintű érettségi legalább 40%-os vizsgaeredmény esetén egyéb érettségi vizsgatárgyakból.

Nyelvvizsga/nyelvtudás

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

  • 25 pont: B2 szint

  • 50 pont: C1 szint

 

  • Figyelembe vehető bármely élő idegen nyelv államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat alapján.
  • Egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra a jelentkező, beleértve az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.

Tanulmányi és művészeti versenyek

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

Megszerezhető intézményi pont: 10-től 100-ig.

Bővebb információ: Tanulmányi versenyek 

Sporteredmények

Adott jogcímen az intézményi pont csak egyszer érvényesíthető. (Csak egy igazolás fogadható el.)

 

Megszerezhető intézményi pont: 10-től 50-ig.

Bővebb információ: Sporteredmények 

Középfokú szakképzettség VAGY OKJ képesítés VAGY Szakgimnáziumi képesítés

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

Szakképesítés jogcímre:

  • szakképesítésenként 40 pont, összesen legfeljebb 80 pont,

A figyelembe vehető szakképzettségek listája ITT  található.

Az Országos Képzési Jegyzék (a továbbbiakban: OKJ) módosításaira, illetve az OKJ módosításai miatt különböző számmal rendelkező szakképesítésekre tekintettel, amennyiben egy adott jelentkező esetében az általa hivatkozott szakképesítés első számjegye 5, továbbá harmadik, negyedik és ötödik számjegye egyezik a jelen §-ban szereplő valamely, OKJ szerinti 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítés harmadik, negyedik és ötödik számjegyével, a két szakképesítés azonosnak tekintendő és ezért szakképesítés jogcímre tekintettel a jelentkező részére, az általa hivatkozott szakképesítésre 40 pont jár (a szakképesítés jogcímre tekintettel összesen adható 80 intézményi pont figyelembevételével).

Felsőfokú oklevelek, tanulmányok

Korábbi tanulmányok jogcímre:

A korábban műszaki, informatika, természettudomány, agrár, gazdaságtudományok, jogi, orvos- és egészségtudomány, művészeti képzési területen alap-, mesterképzésben, osztatlan képzésben végzett tanulmányok esetén az alábbiak szerint. Magyarországon vagy az Európai Felsőoktatási Térséghez tartozó más országban, államilag elismert felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén (végzettség szerzése nélkül, kreditigazolás alapján):

 

  • 100 pont: megszerzett abszolutórium esetén,

  • 50 pont: 120 vagy annál több megszerzett kredit esetén,

  • 40 pont: 80 – 119 megszerzett kredit esetén,

  • 30 pont: 40 – 79 megszerzett kredit esetén.

Esélyegyenlőség

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)​​​​​​

 

  • 40 pont

Bővebb információ: Esélyegyenlőség 

Munkatapasztalat

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

  • 30 pont: informatikai és/vagy műszaki területen szerzett, a FEOR alcsoport megjelölését tartalmazó munkáltatói igazolás alapján, legalább egy év időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,

  • 15 pont: informatikai és/vagy műszaki területen szerzett, a FEOR alcsoport megjelölését tartalmazó munkáltatói igazolás alapján, legalább hat hónap időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,

  • 60 pont: informatikai és/vagy műszaki területen szerzett, a FEOR alcsoport megjelölését tartalmazó munkáltatói igazolás alapján legalább két évet meghaladó, de négy évet nem elérő összegzett időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,

  • 100 pont:  informatikai és/vagy műszaki területen szerzett, a FEOR alcsoport megjelölését tartalmazó munkáltatói igazolás alapján legalább négy évet elérő, illetve meghaladó összegzett időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén.

A figyelembe vehető FEOR kódok listája ITT  található.

Beiskolázási és pályaorientációs rendezvények, szakmai programok

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

  • 5 pont rendezvényenként: az Egyetem által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon való részvétel a PTE Műszaki és Informatikai Kar által kiadott "Tanúsítvány" alapján.

  • 50 pont: Tervezz  Te is Ökoházat! az 1-5. helyezett csapatban való részvétel; 3D nyomtató szakkör legalább 6 hónapos igazolt részvétel; Prograce-programozó verseny a középiskolás csapatok közül az 1-5. helyezett csapatban való részvétel; A Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. keretei között működő képzőművészeti szabadiskola legalább 6 hónapos igazolt részvétel; Mit csinál a mérnök? Workshop legalább 4 tematikus napon való részvétel; MIK Matek online érettségire felkészítő tanfolyam eredményes teljesítés (kilépő teszt legalább 60%-os eredménnyel)

  • 20 pont: Mit csinál a mérnök? Workshop 1, 2 vagy 3 tematikus napon való részvétel;

  • 10 pont: Tervezz Te is Ökoházat! helyezést el nem ért csapatokban való részvétel; Prograce-programozó verseny helyezést el nem ért csapatokban való részvétel; MIK Matek online érettségire felkészítő tanfolyam kilépő teszt 60%-ot el nem érő eredménnyel vagy részvétel kilépő teszt nélkül a Kar által kiadott "Tanúsítvány" alapján. 

Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél

Adott jogcímen az intézményi pont csak egyszer érvényesíthető. (Csak egy igazolás fogadható el.)

 

60 pont: agrár, gazdaságtudományok, informatika, műszaki vagy művészeti képzési területen szerzett szakképesítés, ha a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik

Tehetséggondozó programokon történő részvétel

Többszörözhető. (Több igazolás fogadható el.)

 

1 pont programonként a Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján., de legfeljebb összesen 10 intézményi pont adható a jelentkező részére. Több alkalomból álló programsorozat esetén minden alkalom egy programnak minősül. 

Digitális kompetenciák

Adott jogcímen az intézményi pont csak egyszer érvényesíthető. (Csak egy igazolás fogadható el.)

 

  • 25 pont: ICDL/ECDL Base szintű ismeretek 

  • 50 pont: ICDL/ECDL Standard szintű ismeretek

  • 75 pont: ICDL/ECDL Advanced szintű ismeretek

Neumann János Számítógéptudományi Társaság vagy más, ICDL/ECDL tanúsítvány kiállítására jogosult szervezet által kiállított ICDL/ECDL tanúsítvány alapján. 
 

Középszintű érettségi vizsga

Adott jogcímen az intézményi pont csak egyszer érvényesíthető. (Csak egy igazolás fogadható el.)

 

25 pont: matematika vagy fizika vagy informatika vagy digitális kultúra vagy kémia vagy biológia vagy földrajz tantárgyakból elért legalább 85%-os vizsgaeredmény estén.

Szóbeli felvételi

Nincs

Érettségi pontok - 2025

 

A szakra való jelentkezéskor bármely két érettségi vizsgatárgy elfogadható, ezek százalékos eredményéből tevődik össze az érettségi pont.

Ne vegyék félvállról a tanulást, ne húzzák el az egyetemi éveket, főleg ha nem tudják, mihez akarnak kezdeni az életükkel.
Volt MIK-es hallgatónktól