Magas szintű oktatás, mivel a jelenlegi munkahelyemen is több olyan szakember dolgozik, aki annak idején a Pécsi Tudományegyetemen tanult.
Mit érdemes tudni a többciklusú képzési szerkezetről?
A hazai felsőoktatási rendszer 2006-ban állt át a többciklusú képzésre, melyben alap-, mester- és doktori képzésen alapuló felsőfokú képzési rendszer jött létre.
A rendszer célja elsősorban, hogy rugalmasabb kereteket adjon a továbbtanuláshoz és megfeleljen az Európában egyre fontosabbá váló egész életen át tartó tanulás elvének. A rendszerbe több ponton lehet belépni és biztosított a kilépési lehetőség a munkaerőpiacra.
DIPLOMÁSOKNAK:
Doktori képzés (PhD, DLA)
Mesterképzés (MA, MSC)
Szakirányú továbbképzés
ÉRETTSÉGIVEL ELÉRHETŐEK:
Osztatlan képzés (O)
Néhány egyetemi szintű szak az új, többciklusú képzési rendszerben osztatlan mesterképzés maradt, és osztatlan mesterképzésként indul az új kétszakos tanárképzés. 10-12 félévesek, mesterfokozat és szakképzettség megszerzésével zárulnak.
Alapképzés (BA, BSC)
Az első képzési ciklus az alapképzés (BA, BSc), mely 6-8 féléves. Az oklevél megszerzésével alapfokozat és egy, az adott szaknak megfelelő szakképzettség szerezhető.
Felsőoktatási szakképzés (FOKSZ)
Felsőfokú szakképzettséget ad, újabb végzettségi szintet azonban nem. A felsőoktatási szakképzés besorolási alapszakján való továbbtanulás esetén a felsőoktatási szakképzés képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott kreditek 75 százalékát el kell ismerni. A képzési idő 4 félév.
Magas szintű oktatás, mivel a jelenlegi munkahelyemen is több olyan szakember dolgozik, aki annak idején a Pécsi Tudományegyetemen tanult.
Színvonalas oktatás, ahonnan egyenes út vezet a szakmai kiteljesedéshez.
Lehetőségek. Nem csak az oktatás szempontjából, hanem új kapcsolatok kialakítására, sportesemények részvételére, szórakozásra, később felhasználható tapasztalatokra egyaránt értve.
A különböző karok épületei többnyire egymáshoz közel találhatóak, rengeteg érdekes emberrel találkozni a campusok környékén, a különböző üzletek / árusok sokszor a campusok közelében helyezkednek el, a szórakozni vágyóknak mindig adódik valamilyen szórakozási lehetőség a PTE keretein belül. A képzési kínálat rendkívül széleskörű.
Felsőoktatási szakképzésre érettségivel jelentkezhetsz. Elsősorban akkor érdemes ezt választanod, ha nem akarsz már további 3-5 évet tanulni, vagy biztosítva szeretnéd érezni magad akkor is, ha esetleg nem vennének fel az alapképzésre, ahová jelentkeztél.
A 4 félév alatt bele is kóstolhatsz az egyetemi életbe, közelebbről megismerheted ezt a világot. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy ezek a képzések szakképesítést igen, de diplomát nem adnak. Viszont cserébe az itt szerzett krediteket el tudod ismertetni az alapképzésen, ami azt jelenti, hogy természetesen nem kell mindent kétszer megtanulnod.
Amennyiben az elvégzett FOKSZ képzést követően szakirányon belül alapképzésen tanulnál tovább, elvégzett krediteid nagy részét elismertetheted majd.
Életem legjobb időszaka volt. Szellemileg felfrissültem, barátokat szereztem.
Nagyon sok szép emlék, büszkeség, és hála, hogy az életem része volt, és hogy hozzám adott nagyon sok hasznosat, melyet minden nap hasznosítok.
Az első felsőoktatási intézmény Magyarországon, ahol diplomát szereztem, és büszke leszek rá mindig. Az országban az elsők között kaptam Egészségügyi szervező, egészségturizmus szakirányos diplomát!
Életem legszebb 3,5 évét töltöttem ott. Képzett és lelkes oktatók, nagyon jó társaság, sok lehetőség.
Az érettségi után a diplomaszerzés leggyorsabb útvonala, ha alapképzésre jelentkezel.
Az egyetemen leggyakrabban a BA (Bachelor of Arts) vagy pedig a BSc (Bachelor of Sciences) rövidítéssel fogsz találkozni, amely ugyanazt a szintet takarja, szóval nem kell megijedni. A képzési idő szaktól függően 6-8 félév, amely során megfelelő tudást szerezhetsz a munkaerőpiacon való elhelyezkedéshez.
Pályakezdő, szakmai tapasztalattal. Ez nem paradoxon, ez a MIK duális képzés.
Ennél a típusú képzésnél lehetőséged van arra, hogy a tanulmányaiddal párhuzamosan egy cégnél szakmai gyakorlatot végezhess.
A duális képzésre való jelentkezés, az egyetemi felvételi eljárástól függetlenül zajlik, így ugyanazt a képzést hagyományos és duális formában is elvégezheted.
Nagyon jó hírű intézmény és rendkívül jó a fogorvosképzés itt.
Szerettem volna részese lenni a 650 éve alapított intézmény hallgatói közösségének, és az érdeklődési körömnek megfelelően fejest ugrani a tudományba.
A jogász képzés itt a legjobb az egész országban, amelynek bizonyítéka, hogy annyi tehetséges ember került ki innen.
Megfelelőnek találtam a tanítást és a céljaim eléréséhez ez elengedhetetlen. Emellett a jó atmoszféra is jelentősen meghatározta jelentkezésem.
Néhány szak nem választható külön alap- és mesterképzésre (pl. az orvosképzések, tanári képzések).
Az itt végzettek tehát rögtön egy mesterdiplomával a kezükben végzik el az egyetemet. A képzési idő itt ennek megfelelően 10-12 félév.
Életem legjobb 4 évét köszönhetem a PTE-nek.
Magyarország egyik legjobb és legrugalmasabb egyeteme. Csak pozitív élményeim vannak. Sok és hasznos információt kaptam, melyeket maximálisan fel tudok használni a munkahelyemen.
Az ország egyik legelismertebb egyeteme, minőségi és versenyképes diploma, magas elvárások, követelmények, színvonalas oktatás.
Elsősorban nosztalgia az egyetemi évekkel kapcsolatban. Színvonalas felsőoktatás, mely sokrétű és jól használható tudást ad. Pezsgő kulturális élet.
A mesterképzés, rövidítve MA (Master of Arts) vagy MSc (Master of Sciences) a tudásod kibővítésére ad lehetőséget, amely által magasabban képzett, illetve többoldalú vagy specializáltabb tudású munkaerőként veheted fel a versenyt a szakmabeliekkel.
A képzés kiválasztásánál van lehetőséged a tanulmányaid irányán is módosítani, más területen továbbtanulni – a mesterképzések bemeneti feltételeitől függően. A képzés általában 2-4 féléves.
Az alapképzés után lehetőséged van arra, hogy tudásod bővítésével mesterdiplomát szerezhess. Ráadásul a mesterképzésre való jelentkezéshez nem feltétlenül szükséges az alapképzésen elvégzett szakon továbbhaladni. Viszonylag nagy mozgástérrel rendelkezhetsz a választás során.
Az alapszakodról elvégezhető mesterszakokat két nagy csoportra oszthatjuk:
Pontszámítás
A mesterképzésre jelentkezők rangsorolása központilag meghatározott keretfeltételek alapján, nem országos rangsorolás szerint történik. Ez azt jelenti, hogy az intézmény maga dönt a felvételedről az eljárás során, illetve arról, hogy milyen rangsorolási illetve pontszámítási módszert szeretne alkalmazni a felvételihez.
Nézz utána, hogy milyen többletpontot és kreditet tudsz elismertetni mesterszakon!
Alapvető keretfeltételek:
Lenyűgözött az oktatás színvonala, az oktatók szakmai felkészültsége, a választás gazdagsága.
Csupa jó emlék, piacképes tudás, sok lehetőség, jó tanárok, jó hangulat, segítőkész környezet.
Az alap- és mesterfokozat után lehetőséged van arra, hogy a szakterületeden belül valamilyen specifikáció szerinti továbbképzésen vegyél részt.
Ezzel a tudással képes leszel bizonyos speciális feladatok elvégzésére és sokkal nagyobb tudásra tehetsz szert az adott célterületen. Egy szakképzés általában 2-4 félévig tart, amit munka mellett is elvégezhetsz.
Szakmai, tudományos és emberi értelemben is megérte a doktori képzés. Olyan professzoroktól tanulhattam, akik elindították a tudományos pályámat.
Ha kutatói vagy tudományos területen képzeled el a jövődet, akkor a doktori képzést neked találták ki. Az akkreditált doktori képzésre (PhD vagy DLA) a mesterfokozat után jelentkezhetsz.
A Pécsi Tudományegyetem 21 doktori iskolával büszkélkedhet, melyek révén szinte minden tudományterületen lehetővé válik a doktori cím megszerzése.
Egyedi az országban a tudományegyetemi keretek között működő képző-és zeneművészeti, illetve építőművészeti és építészmérnöki doktori képzés. A képzés 4 éve alatt a hallgatók a legkorszerűbb tudományos és művészeti ismeretek elsajátítása után szerezhetnek abszolutóriumot, majd jelentkezhetnek fokozatszerzésre. A fokozatszerzési eljárás során a jelöltek rangos szakmai bizottságok előtt védhetik meg disszertációjukat, illetve a művészeti területen mesterművüket is.
A PTE 21 iskolájába évente 140 nappali tagozatos, államilag támogatott, illetve 350-400 költségtérítéses doktorandusz vehető fel. A nappali tagozatos Ph.D./DLA-hallgatóknak az egyetem igény szerint kollégiumi férőhelyet biztosít. A doktoranduszok részt vesznek az egyetemi oktatás egyes formáiban is, ők adják az egyetemi oktatói utánpótlás gerincét.
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.