Az intermédia-művész szak olyan kortárs irányzatok területén kínál lehetőséget a művészi kibontakozásra, mint a public art, a street art, a médiaművészetek, az installáció, a közösségi, a performatív- és idő alapú művészetek. A pécsi képzést a tudomány, a technika és a művészet területeinek egységben látása, az alkotás és a kutatás szoros kapcsolata jellemzi. A hallgatók projektalapú együttműködésben dolgoznak együtt társadalom- és médiakutatókkal, képzőművészekkel.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja médiaművészek képzése, akik képesek a technikai médiumok gyakorlatával, elméletével, történetével kapcsolatos alapvető ismereteiket a művészi kompetenciák körébe integrálva önálló, aktív és kreatív alkotói jelenlétre az információs társadalom kulturális szféráiban. A médiaművész szemléletét a kognitív - megismerésre kész - művészi magatartás jellemzi. A tudomány, technika és művészet területeit egységben látva képesek a 21. századi kihívásoknak megfelelő, korszerű, autonóm művészeti produkcióra, az új médiumok művészi használatára. A művészi kifejezés különböző technikáinak, eszközeinek, módszereinek szintetizáló vagy analitikus használata révén magas szintű művészi alkotásokat hoznak létre, figyelemmel a művészet funkciójának változásaira, korszerű, folytonosan alakuló társadalmi szerepére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.
A képzés pillérei
aktivizmusok a városi térben
Közelítések a köztéri művészethez, a nyilvános tér mediális átalakításától a terek közösségi használatának újragondolásáig. Részvételen, együttműködésen alapuló művészeti projektek megvalósítása különböző mediális platformok kreatív használatával. vezetik: Palatinus Dóra, DLA és Szijártó Zsolt, PhD
popkultúra és intermedialitás
Hallgatóink az elméleti felkészítő kurzusok után gyakorlati projektek keretében készítenek a populáris kultúra elemzésén alapuló munkákat. Kiindulópontok: a szubkultúrák üzeneteinek újrafogalmazása, kisajátítása, „eltérítése”, egyes szubkulturális jelenségek (sajtófotó, divatfotó, lemezborító, filmrészletek) átértelmezése, dekonstruálása. vezetik: Havasréti József, PhD és Nemes Csaba, DLA
új-média-művészet
A művészet és az új kommunikációs technológiák metszetében keletkező projektmunkák tervezése és megvalósítása a NetArt, a közösségi média platformok, valamint az online kollaboráció kontextusában. Lokatív médiahasználatok, új média technológiák alkalmazása a művészetben. vezetik: Kovács Balázs, PhD és Mester Tibor, PhD
médiaarcheológia
A médiaarcheológia az időbeliségnek olyan lenyomataival foglalkozik, melyet a fotó, a dia, a videó, a lokális televíziózás eszközei mellett az új médiumok, a közösségi média platformjai hordoznak. A médiaművészeti praxis egyik lehetséges iránya ezen média-tárak kritikai feldolgozása, illetve interpretálása. vezetik: Doboviczki Attila, PhD és Nemes Csaba, DLA
művésztelepi gyakorlat: három nyári alkotótelep a képzés során
A művésztelepi gyakorlat lehetőséget ad a szabadabb és intenzívebb alkotóművészeti tevékenységre. Célja, a kurzusok során szerzett ismeretek elmélyítése, a szakmai szocializáció elősegítése.
Idegennyelvi követelmény
A mesterfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
Záróvizsga
A záróvizsga a hallgató komplex záróvizsgája, melynek keretében bizonyítja, hogy az intermédia-művész osztatlan mesterszakon a képzés folyamatában megszerezte a szükséges.ismereteket és azokat komplexen és kreatív módon képes alkalmazni, kialakultak a szükséges készségei és képességei, és mindezek alapján alkalmas az elvárt kompetenciák gyakorlására.
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek:
művészetek: képzőművészet, intermédia, film, videó, multimédia, zene, hang
bölcsészettudományok: filozófia, esztétika, irodalom- és kultúra tudományok, művészettörténeti és művelődéstörténeti tudományok, művészettudomány, történelemtudományok
társadalomtudományok: média és kommunikációs tudományok, szociológiai tudományok, jogtudomány
műszaki tudományok, informatikai tudományok
Felvételi vizsgatárgyak és pontszámok:
A feltételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető, a megszerzett összpontszám kétszerezésével alakul ki a végleges pontszám. Középiskolából hozott pontok beszámítására, illetve az előző évben letett vizsgák beszámítására nincs lehetőség.
Felvételi workshop (gyakorlati és szóbeli vizsga):
A felvételi workshop célja, hogy felmérje a jelölt vizuális nyelvi kreativitását , művészi invencióit, tájékozottságát a művészettörténet, illetőleg a kortárs művészet és kultúra területein.
A felvételi workshop (gyakorlati és szóbeli vizsga) részei:
A felvételi workshop két napon keresztül zajlik, a hallgatók és a szak oktatóinak részvételével.
1) Az otthon elkészített portfólió prezentációja és megbeszélése
A portfólió tartalmazzon minimum 10, maximum 20 saját művészeti munkát, melyek között lehetnek egyéni darabok, sorozatok, tervek vagy egyéb művészeti projektek is. A portfólió munkái technikailag szabadon választhatóak: rajz, kollázs, fotó, digitális képalkotás, mozgókép, hanganyag, stb. (A síkbeli műalkotások lehetőleg ne legyenek A2 mérettől nagyobbak, illetve mozgókép vagy hanganyag esetén, kérjük, hogy online vagy pendrive-on legyen elérhető az anyag. Időbeli művek ne legyenek 10 percnél hosszabbak.)
2) Egy, a helyszínen kiadott kreatív feladat elkészítése és bemutatása.
A feladat kiírást a felvételező a helyszínen ismeri meg, és azokra reflektálva önálló alkotásokat készít (műfaj, technika szabadon választható). A feladatok elkészítésére kb. 5 óra áll rendelkezésre.
3) Pályaalkalmassági beszélgetés: általános műveltség felmérése, művészeti folyóiratok, médiumok, hazai és nemzetközi múzeumok, a mai magyar kultúra ismerete, tájékozottság az egyetemes és a kortárs művészetekben (a lentebb található irodalmak és videók alapján). A beszélgetés egyenként kb. 15-20 percet vesz igénybe.
A felvételizők hozzanak magukkal:
- Technikai képek rögzítésére és prezentációjára alkalmas eszközt, eszközöket (fényképezőgép, videókamera, mobiltelefon, polaroid camera, notebook, tablet, pendrive, stb), melyeket szívesen alkalmaz a kreatív feladat készítése és bemutatása során.
- Jegyzetfüzetet, papírokat, egyszerű rajzeszközöket, ollót, ragasztót, sniccert, stb., melyekkel adott esetben „hagyományos“ képeket is tud készíteni.
Olvasmányok a felvételi beszélgetésre:
Bíró Yvette: Nam June Paik – Az elektronikus tündér bűvésze. Balkon, 2001/3
http://www.balkon.hu/archiv/balkon_2001_10/03paik.html
Lázár Eszter: Együttműködésen alapuló művészeti gyakorlatok.
Groys, Boris: A művészeti aktivizmusról. exindex, 2017.10.17.
http://exindex.hu/index.php?l=hu&page=3&id=1045
Lóska Lajos: Hordozható múzeum. A Pécsi Műhely kiállítása. Új Művészet, 2017/5.
http://epa.oszk.hu/03000/03024/00015/pdf/EPA03024_uj_muveszet_2017_05_01...
A film nem avul. Beszélgetés Bódy Gáborral (1984). Peternák Miklós, Filmvilág, 1995/10 (9-14.o.) https://bodygabor.hu/read/?id=165
Megnézendő videók a felvételi beszélgetésre:
Nam June Paik (et al.): The Medium is the Medium (1969)
https://www.ubu.com/film/paik_medium.html
Pécsi Műhely: A fa elkülönítése - Fehérre festett fa (1971)
https://www.youtube.com/watch?v=6MEShjQqC_w
Bódy Gábor: Négy bagatell – 4. Végtelen kép és tükröződés; „a fényképezés technológiája“. (1975)
https://www.youtube.com/watch?v=yiTOVOctuOQ
Forgács Péter: A Dunai Exodus (2002)
részletek:
Peter Gabriel: Sledgehammer (1986)
Ajánlott folyóiratok, weboldalak
- képzőművészeti folyóiratok (Műértő, Balkon, Artmagazin, Új Művészet, stb.)
- online képzőművészeti folyóiratok (exindex, Artportal, Artmagazin, illetve Artforum, Artnews, Kunstforum, stb)
- hazai tematikus oldalak, kutatóhelyek (c3.hu, artpool.hu, stb.)
A gyakorlati és a szóbeli vizsga összpontszáma: 200 pont
A vizsga részei:
- az otthon elkészített portfólió: 75 pont
- a helyszínen kiadott kreatív feladat: 75 pont
- pályaalkalmassági beszélgetés: 50 pont
A felvételi tervezett időpontja:
2024. június 24 - július 10.
PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM MŰVÉSZETI KAR KÉPZŐMŰVÉSZETI INTÉZET
GYÖRGY HAJNAL intézeti menedzser
H-7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 16.
Telefon: +36 72 501-500/22-825 • E-mail: gyorgy.hajnal@pte.hu
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.