Az az ember, aki egy csavarhúzóval, egy csőkulccsal és egy rágógumival megváltja a világot, az vagy James Bond, vagy gépészmérnök! A gépészmérnök rendkívüli problémamegoldó képességekkel rendelkezik, egyesek már így születnek, mások ezeket nálunk fejlesztik ki. Azok jelentkezését várjuk, akik a legkülönfélébb gépészeti elemek tervezésének fortélyait szeretnék megtanulni, valamint az épületgépészeti rendszerek energiahatékony üzemeléséhez szükséges korszerű ismereteket szeretnék elsajátítani.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan gépészmérnökök képzése, akik alkalmasak gépek és gépészeti berendezések, valamint épületgépészeti rendszerek üzemeltetésére és fenntartására, gépipari technológiák bevezetésére és alkalmazására. Képesek a munka szervezésére és irányítására, a műszaki fejlesztés, a kutatás és a tervezés feladatainak ellátására a munkaerőpiac igényei szerint. Kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban (mesterképzésben) történő folytatásához.
Az üzemfenntartó gépészmérnökök megtanulják a legkülönbözőbb gépészeti elemek tervezését és üzemeltetését, valamint a gyártási folyamatot.
Az épületgépészeti szakirányon a hallgatók az épületgépészeti rendszerek fenntartható, energia hatékony, komfortos üzemeltetéséhez és tervezéséhez szükséges korszerű tudást sajátíthatják el.
A rendszertechnika szakirányt elvégzők a környezettől elválasztott terekben végbemenő energetikai, technológiai folyamatokhoz berendezéseket, készülékeket, üzemeket, létesítményeket képesek tervezni, továbbá ezeket irányítani, gyártani, ellenőrizni, karbantartani és üzemeltetni tudják.
https://mik.pte.hu/gepeszmernoki
Felvétel feltétele:
Intézményi pontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok:
Felvételi követelmények/vizsgatárgyak: https://www.felvi.hu/
A képzési területen választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak:
elektronikai alapismeretek, építészeti és építési alapismeretek, faipari alapismeretek, gépészeti alapismeretek, informatikai alapismeretek, környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek,
közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika), közlekedési alapismeretek (közlekedés-üzemvitel).
A képzési területen választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak:
bányászat ismeretek, építőipar ismeretek, épületgépészet ismeretek, erdészet és vadgazdálkodás
ismeretek, élelmiszeripar ismeretek, faipar ismeretek, földmérés ismeretek, gépészet ismeretek,
informatika ismeretek, kertészet és parképítés ismeretek, kohászat ismeretek, könnyűipar ismeretek,környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek, közgazdaság ismeretek, közlekedés ismeretek, közlekedésépítő ismeretek, közlekedésgépész ismeretek, mezőgazdasági gépész ismeretek,mezőgazdaság ismeretek, nyomdaipar ismeretek, optika ismeretek, rendészet ismeretek, távközlés ismeretek, villamosipar és elektronika ismeretek, vegyész ismeretek, vegyipar ismeretek.
Végzett gépészmérnökeink tervezőként, fejlesztőként a gépipar különböző ágaiban tudnak elhelyezkedni. Lehetőségük van munkát vállalni ipari technológiai rendszerek és lakóépületek üzemeltetőjeként, épületgépészeti rendszerek tervezőjeként, kivitelezőjeként és üzemeltetőjeként.
EU-konform diplomájukkal hallgatóink nagy biztonsággal találnak állást itthon és külföldön egyaránt.
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"Minőség, emberség, szükségszerűen szigorú vizsgáztatás, rendkívüli tudású épületgépész oktatói kar, életem legjobb döntése."
"Nagyon sok szép emlék, büszkeség, és hála, hogy az életem része volt, és hogy hozzám adott nagyon sok hasznosat, melyet minden nap hasznosítok. "
Mit üzen a hallgatóknak?
"Semmire ne gondoljatok úgy, hogy 'ezt úgy sem fogom soha használni, kár megtanulni'. Ha megtaláljátok az egyensúlyt a szabadidő és a tanulás között, úgy szerezhettek jól használható diplomát és tudást, hogy közben a Pécsre jellemző diákéletből sem maradtok ki!"
Mérnöki és Smart Technológiák Intézet /Gépészmérnöki Tanszék
Épületgépész specializáció
EÖRDÖGHNÉ Dr. MIKLÓS Mária egyetemi docens
szakfelelős
Épületgépész- és Létesítménymérnöki Tanszék
+36 72 503 650/23869
eordoghne.maria@mik.pte.hu
BAUMANN Mihály adjunktus
mb. tanszékvezető
Épületgépész- és Létesítménymérnöki Tanszék
+36 72 503 650/23866
Gépszerkezet- és folyamattervező specializáció
Vasvári Gyula Ferenc
mb. tanszékvezető
Gépészmérnök Tanszék
+36 72 503 650/22812
vasvari.gyula@mik.pte.hu
Figyelembe vehető bármely élő idegen nyelv államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat alapján.
Egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra a jelentkező, beleértve az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Az Országos Képzési Jegyzék (a továbbbiakban: OKJ) módosításaira, illetve az OKJ módosításai miatt különböző számmal rendelkező szakképesítésekre tekintettel, amennyiben egy adott jelentkező esetében az általa hivatkozott szakképesítés első számjegye 5, továbbá harmadik, negyedik és ötödik számjegye egyezik a jelen §-ban szereplő valamely, OKJ szerinti 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítés harmadik, negyedik és ötödik számjegyével, a két szakképesítés azonosnak tekintendő és ezért szakképesítés jogcímre tekintettel a jelentkező részére, az általa hivatkozott szakképesítésre 40 pont jár (a szakképesítés jogcímre tekintettel összesen adható 80 intézményi pont figyelembevételével).
A korábban műszaki, informatika, természettudomány, agrár, gazdaságtudományok, jogi, orvos- és egészségtudomány, művészeti képzési területen alap-, mesterképzésben, osztatlan képzésben végzett tanulmányok esetén az alábbiak szerint. Magyarországon vagy az Európai Felsőoktatási Térséghez tartozó más országban, államilag elismert felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén (végzettség szerzése nélkül, kreditigazolás alapján):
A figyelembe vehető FEOR kódok listája ITT érhető el
Neumann János Számítógéptudományi Társaság vagy más, ICDL/ECDL tanúsítvány kiállítására jogosult szervezet által kiállított ICDL/ECDL tanúsítvány alapján.
Legalább egy emelt szintű érettségi a felsorolt tárgyak közül:
matematika
biológia, fizika, magyar nyelv és irodalom, földrajz, informatika, digitális kultúra, fenntarthatóság, kémia, történelem, természettudomány, idegen nyelv (angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol), katonai alapismeretek, honvédelmi alapismeretek, gazdasági ismeretek
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: elektronikai alapismeretek, élelmiszeripari alapismeretek, építészeti és építési alapismeretek, faipari alapismeretek, gépészeti alapismeretek, informatikai alapismeretek, környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek, közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika, közlekedés-üzemvitel), közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika, közlekedés-üzemvitel), mezőgazdasági alapismeretek, nyomdaipari alapismeretek, rendészeti alapismeretek, vegyipari alapismeretek, kereskedelmi és marketing alapismeretek, könnyűipar alapismeretek, elektronika alapjai, marketingismeretek, közlekedésépítő alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: bányászat ismeretek, építőipar ismeretek, épületgépészet ismeretek, épületgépészeti ismeretek, erdészet és vadgazdálkodás ismeretek, erdészeti és vadgazdálkodási ismeretek, élelmiszeripar ismeretek, élelmiszeripari ismeretek, faipar ismeretek, faipari ismeretek, földmérés ismeretek, földmérési ismeretek, gépészet ismeretek, informatika ismeretek, informatikai ismeretek, kertészet és parképítés ismeretek, kertészeti és parképítési ismeretek, kohászat ismeretek, kohászati ismeretek, könnyűipar ismeretek, könnyűipari ismeretek, környezetvédelmi ismeretek, környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, közlekedés ismeretek, közlekedésépítő ismeretek, közlekedésgépész ismeretek, mezőgazdasági gépész ismeretek, mezőgazdaság ismeretek, mezőgazdasági ismeretek, nyomdaipar ismeretek, optika ismeretek, optikai ismeretek, rendészet ismeretek, rendészeti és közszolgálati ismeretek, távközlés ismeretek, távközlési ismeretek, villamosipar és elektronika ismeretek, vegyész ismeretek, vegyipar ismeretek, vegyipari ismeretek, vízügyi ismeretek, honvédelmi ismeretek
Választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak: bányaművelési ismeretek, gázipari és fluidumkitermelési ismeretek, gépgyártás-technológiai ismeretek, mechatronikai ismeretek, automatikai és elektronikai ismeretek, közlekedésautomatikai ismeretek, magas- és mélyépítési ismeretek, út-, vasút- és hídépítési ismeretek, nyomdaipari technikai ismeretek, kiadványszerkesztési ismeretek, autó- és repülőgép-szerelési ismeretek, vasútgépészeti ismeretek, hajózási technikai ismeretek, mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek, élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek, közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek, postaforgalmi ismeretek, vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.