Aktuális AI-híreink a Pécsi Tudományegyetemen

A mesterséges intelligencia megváltoztatja a világot. Erre reagálva a Pécsi Tudományegyetem is számos rendezvénnyel, kutatással, képzéssel keresi arra a választ, hogy miként tudunk felkészülni és reagálni erre, miként aknázhatjuk ki a MI képességeit, és milyen hatásainak kell kiemelt figyelmet szentelnünk.

 

Legfrissebb híreink a mesterséges intelligenciával kapcsolatban


Innovatív jelen, technológiai jövő

2025. május 6.

A jövő technológiái kerültek fókuszba a Pécsi Tudományegyetem Innovációs Napokon, amely mára nemcsak az intézmény éves csúcsrendezvénye, hanem Magyarország legnagyobb egyetemi technológiatranszfer-találkozójává nőtte ki magát. A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésével megvalósuló kétnapos esemény célja, hogy hidat képezzen az akadémiai szféra és az ipar szereplői között kapcsolatépítéssel, befektetési lehetőségekkel és élő, kötetlen párbeszéddel az innováció szolgálatában.

Tovább


A mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekről egyeztetett Palkovics László a PTE-n

2025. április 17.

Csütörtökön délelőtt a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) tett látogatást Palkovics László mesterséges intelligenciáért (MI) felelős kormánybiztos, és a lehetséges együttműködésekről, közös fejlesztésekről egyeztetett Magyarország első egyetemének vezetőivel. A megbeszélésen elhangzott, hogy a PTE-n számos ígéretes fejlesztés zajlik egymással párhuzamosan ebben a témakörben, melyek a jövőben a nemzetközi piac érdeklődését is jó eséllyel felkelthetik.

Tovább


MI vagy nem MI – ez már nem kérdés

2025. április 11.

Vajon hogyan használható fel a mesterséges intelligencia (MI) a kis- és középvállalkozásoknál? Milyen azonnali versenyelőnyt biztosít vállalkozásunknak? Hogyan építhetünk rá hosszútávon? Mire taníthatjuk meg és mit tanulhatunk tőle? Hogyan formáljuk a saját igényeink szerint? Ezekre a kérdésekre kaphattunk választ április 10-én a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatósága és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által rendezett III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemen.

Tovább


Európa-szerte fejlesztik a mesterséges intelligencián alapuló digitális készségeket a PTE közreműködésével

2025. március 10.

Egy 41 tagból álló európai konzorcium (AI4Gov) dolgozta ki és nyerte el azt a pályázatot, amely az Európai Unió Digitális Európa Programja által társfinanszírozott 4 éves projekt. A kezdeményezés célja a közszféra átalakítása a digitális készségek fejlesztésével és az innováció elősegítésével Európa-szerte. A konzorcium tagja a PTE is, amely az oktatási anyag fejlesztésével és mesterkurzusok lebonyolításával járulhat hozzá a projekt sikeréhez.

Tovább


Válasz a jövő kihívásaira

2025. február 13.

A jövő várható és váratlan kihívásaira keresi a választ a Pécsi Tudományegyetem partnereivel együttműködésben, melynek kapcsán időről-időre közös szakmai fórumokon vitatják meg az aktuális kérdéseket. A Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a PTE-n című projekt keretében a Morning Innovation partnertalálkozón február 13-án ezúttal a munkaerőpiac és a szükséges kompetenciák átalakulása kerültek fókuszba. Az eseménynek a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet adott otthont.

Tovább


Tudomány és ipar találkozása

2025. január 28.

Új korszak nyílik a Pécsi Tudományegyetem és az SAP Hungary Kft. közötti együttműködéssel, amely nemcsak a hallgatók számára kínál jövőbe mutató lehetőségeket, hanem a régió gazdasági szereplőinek is új perspektívákat nyit. A megállapodás célja, hogy a technológiai fejlődés élvonalában járva, világszínvonalú képzést teremtsen Magyarországon.

Tovább


Újabb innovatív projekt a PTE-n

2024. december 17.

Újabb együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara és a Test Innovation Technology Zrt. A közös munka célja ezúttal egy olyan innovatív, mesterséges intelligencia alapú szoftvertesztelési és folyamatoptimalizálási rendszer kifejlesztése, amely forradalmasíthatja a nagyvállalati szoftverminőség-biztosítást és üzleti folyamatmenedzsmentet. 

Tovább


Digitalizáció és innováció a betegellátásban és a kutatás-fejlesztésben

2024. december 10.

A jövő most történik előadássorozat elérkezett harmadik alkalmához, mely során a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar mutatta be kutatási és tudományos arculatát. Az eseménysorozatot dr. Miseta Attila, a PTE rektora indította azzal a céllal, hogy elősegítse és erősítse a karok közötti kohéziót és információcserét. 

Tovább


A mesterséges intelligenciáról jogász szemmel

2024. november 26.

November 26-án a Tudásközpontban tartotta A 21. század etikája, mesterségem az intelligencia című előadását dr. Diósi Szabolcs, a PTE ÁJK Jogbölcseleti és Társadalomelméleti Tanszékének tanársegédje. Bemutatta a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazási területeit, beszélt arról, milyen az emberi értékek és a technológia összeütközése teremtette morális dilemmákkal kell szembenéznünk a gépi tudatosság  korában, illetve, mi az európai jogalkotás válasza mindezekre.

Tovább


Alkalmazott mesterséges intelligencia a kiberbiztonságban

2024. november 21.​​

Érdekesebbnél érdekesebb előadások hangzottak el november 21-én a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán az idén In Between mottóval életre hívott MIK Partners szakmai napon, ahol Takács Éva, az ExxonMobil szoftverfejlesztőjének Alkalmazott mesterséges intelligencia a kiberbiztonságban című előadásán jártunk. 

Tovább


„Per aspera ad astra” - aktuális szabályozási kihívások a világhálón és a világűrben

2024. november 12.

A Pécsi Tudományegyetem rektora A jövő most történik címmel egy, az információcserét, belső kohéziót segítő és erősítő előadássorozatot indított az őszi szemeszterben. November 12-én a sorozatban másodikként az Állam- és Jogtudományi Kar mutatta be kutatási és tudományos arculatát. 

Tovább


A változó világ kihívásai a mesterséges intelligencia korában

2024. október 17.

A Pécsi Tudományegyetem rektora, dr. Miseta Attila A jövő most történik címmel egy, az információcserét, belső kohéziót segítő és erősítő előadássorozatot indított az őszi szemeszterben. A tanév során a főcímhez kapcsolódva minden egyetemi kar bemutatja saját tudományterületét. Elsőként, október 15-én a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar adott betekintést kutatási és tudományos arculatába A változó világ kihívásai a mesterséges intelligencia korában alcímmel.

Tovább


Intelligencia és értelem - Interjú dr. Tilesch Györggyel

2024. szeptember 26.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa az idei évben „doctor honoris causa” címet adományozott dr. Tilesch Györgynek, az Állam- és Jogtudományi Kar professzorának, a mesterséges intelligencia nemzetközi szakértőjének, a kaliforniai PHI Institute for Augmented Intelligence alapító elnökének, a hazai Neumann Társaság MI-nagykövetének. Diplomáját 1997-ben szerezte a pécsi jogi karon, azonban jogászkarrierje egyáltalán nem mondható hagyományosnak.

Tovább


Innováció és Együttműködés

2024. május 16.

A Deutsche Telekom IT Solutions Hungary - PTE Innovációs Napok második napja különböző workshopokkal és előadásokkal várta az érdeklődőket. Az esemény fókuszában a természettudományos kutatási eredmények hasznosítása és a vállalati partnerkapcsolatok álltak. A rendezvény során bemutatásra kerültek az egyetem legújabb fejlesztései, kutatási projektjei, valamint több start-up is lehetőséget kapott, hogy bemutassa ötleteit és fejlesztéseit a befektetőknek és a szakmai közönségnek.

Tovább


MI a kutatás-fejlesztésben és az oktatásban

2024. május 15.

A Deutsche Telekom IT Solutions - PTE Innovációs Napok első napján egy pódiumbeszélgetés keretében Szabó Gábor, a Clidee Ltd. cloud szakértőjének moderálásával szakemberek arról folytattak diskurzust, milyen hatásai vannak, illetve várhatóak a mesterséges intelligenciának (MI) a kutatás-fejlesztésben és az oktatásban. A beszélgetésen részt vett dr. Pál Szilárd, a PTE GYTK szervezetfejlesztési és kapcsolati dékánhelyettese, Csiaki Balázs, a ProSharp technológiai vezetője, Gulyás Tibor, a Techtra Technológiai Transzfer Intézet Zrt. vezérigazgatója, valamint Érdi Krausz Gábor, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet projektkoordinátora.

Tovább


Két nap innováció, partnerség és MI

2024. május 2.

A Mesterséges Intelligencia és a tudományos és üzleti kapcsolatok fejlesztése áll az idei Innovációs Napok fókuszában, amelyet idén a PTE a Deutsche Telekom IT Solutions Kft-vel karöltve bonyolít le május 14-15-én.

Tovább


Segítség, elloptak!

2024. április 29.

Identitáslopások és online csalások címmel rendeztek tudományos ülést április 25-én az MTA pécsi székházában. Az eseményt dr. Fenyvesi Csaba vezette, az előadók és a felkért hozzászóló a jog szempontjából mind az elméleti, mind a gyakorlati oldalt körbejárta.

Tovább


Megismerni, nem félni az MI-t

2024. április 24.

A mesterséges intelligencia transzformatív ereje: „Nem az MI veszi el a munkádat, hanem az a munkatársad, aki ért hozzá" címmel tartott előadást Szücs Imre, a Test Innovation Technology Zrt. mesterséges intelligencia szakértője a PTE Természettudományi Karán rendezett MI szaknapon április 16-án.

Tovább


A ChatGpt hazudik és hallucinál

2024. április 18.

A magyar mesterséges intelligencia ökoszisztéma és szereplői, kutatási projektek a Nemzeti Laboratóriumban címmel tartott előadást Érdi-Krausz Gábor a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet projektkoordinátora a PTE Természettudományi Karán április 16-án a Mesterséges Intelligencia Szaknapon.

Tovább


A mesterséges intelligencia-oktatás jelene és jövője a PTE TTK-n

2024. április 17.

Hogyan lehet a mesterséges intelligenciát (MI) okosan kihasználni mind az oktatásban, mind a kutatásban? Előadásában erre a kérdésre igyekezett választ adni dr. Pap Margit, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Matematikai és Informatika Intézet vezetője, illetve áttekintést adott arról, jelenleg miként jelenik meg az MI az oktatásban, illetve melyek azok a területek, ahol a későbbiekben is megjelenhet az egyetem falain belül. 

Tovább


„A mesterséges intelligencia forradalma elkezdődött"

2024. április 16.

A mesterséges intelligencia oktatásával, kutatásával, fejlesztésével és alkalmazásával kapcsolatos kérdéseket járta körbe a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Matematikai és Informatikai Intézet által rendezett Mesterséges Intelligencia Szaknap április 16-án a Vargha Damján Konferenciateremben. A rendezvényen oktatók és kutatók mellett a témakörben érdekelt szervezetek és vállalatok szakértői is tartottak előadásokat.  

Tovább


Inspiráció a digitális esélyegyenlőséghez

2024. április 11.

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia szélesebb körű bevezetése az oktatásba és a naprakész tanításmódszertan elérése volt azoknak a workshopoknak a célja, melyeket a 8. Nemzetközi Oktatási Hét (ITW) az EDUC keretében rendeztek a Közgazdaságtudományi Karon április 8–10. között. 

Tovább


AI az orvosdiagnosztikában

2024. március 14.

Az Agykutatás Hete részeként a mesterséges intelligencia (MI/AI) orvosdiagnosztikában betöltött szerepéről zajlott kerekasztal-beszélgetés március 13-án este az I Love Pécs Caféban, ahol a résztvevők olyan kérdésekre keresték a választ, mint Könnyebb lenne az életünk, ha a mesterséges intelligencia segítené egy-egy diagnózis felállítását? Hozhat-e felelős döntést egy gép, vagy a kritikus pontoknál mindenképpen kell az ember? A beszélgetést dr. Mikesy Gergely orvos, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa moderálta. 

Tovább


AI az üzleti mindennapokban

2023. november 15.

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar a szakmai partnerével, a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda Legaltech Lab csapatával közösen prezentációs versenyt rendezett november 14-én a Halasy-Nagy József Aulában. Az együttműködés abban szolgálja az egyetem polgárait , hogy nagyobb betekintést kaphassanak a legaltech megoldások körébe, szakmai gyakorlati lehetőségekre találhassanak és bővíthessék tapasztalataikat a szakmai networking körében. A szervezők olyan hallgatók jelentkezését várták, akiket érdekelnek a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek, illetve ismernek olyan AI megoldásokat, melyek segíthetik az ügyvédi, tanácsadói munkát. 

Tovább


AI vagy nem AI? Ez itt a kérdés!

2023. október 18.

A jogalkotók általában csak szaladnak a technikai megoldások után. Nincs ez másként a mesterséges intelligencia esetében sem, ám közben a világ nem áll meg. Hogyan alkalmazzuk etikusan a mesterséges intelligenciát? Dr. Hohmann Balázst, a PTE jogi kar Technológiai Jogi és Energiajogi Tanszékének adjunktusát kérdeztük.

Tovább


A gyógyító kreativitástól a mesterséges intelligenciáig

2023. október 5.

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Transzdiszciplináris Kutatások Intézete idén október 10-19. között rendezi meg Art&Science programsorozatát a város több helyszínén, mely ezúttal a művészetek, a tudomány és a mesterséges intelligencia kapcsolatára fókuszál.  

Tovább


100 év összetartás

2023. szeptember 11.

Ünnepléssel telt az elmúlt hét a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán: a hétfő a centenáriumi tanévnyitó jegyében telt, kedden és szerdán a jeles évforduló kapcsán rendezett konferencia és emléktábla avatás volt a következő állomás, pénteken, szeptember 8-án pedig öregdiák-találkozóval zárták az eseménysort. Utóbbinak a mesterséges intelligencia kapcsán nemrég igen felkavaró kötetet publikált dr. Tilesch György is résztvevője volt. 

Tovább


A műtrágyázó robot, ami majdnem annyit tud, mint az ember

2023. augusztus 11.

A földeken járó gépek tudják, hogy egy adott területre mekkora adag műtrágyát és pontosan hová kell a talajra juttatni annak érdekében, hogy a legkevesebb kemikália kerüljön a környezetbe. Ez nem egy jövőbeni film részlete, hanem a baranyai jelen, melyet két baranyai vállalkozás, a Tomelilla Kft. és a Z Elektronika Kft. valósított meg.

Tovább


Memória? Az mi?

2023. június 19.

Figyelem, koncentráció, fókuszáltság, memória - ezeket a kérdéseket járja körül legújabb könyvében Steigervald Krisztián. A szerzőt a Generációk harca a figyelemért című könyve kapcsán kérdezte az Univpécs.

Tovább


Úttörők a mesterséges intelligencia ipari alkalmazásában

2023. május 17.

Elképesztő mennyiségű termék előállítását teszik lehetővé az automatizált gépek és robotok. Azonban a gyártósorról legördülő alkatrészek vagy készáruk minőségellenőrzését – összetettségük miatt – még mindig nagyrészt az emberi szemre vagy tapintásra bízzák a gyárakban. Viszont a mesterséges intelligencia (MI vagy AI) egyre inkább átveszi ezt a szerepet is. Ezzel a technológiával ellenőrzik például a Terrán tetőcserepeit vagy a Szobi szörp üvegeit, de a Holcim cementgyárában is MI felügyeli az ott dolgozók védőfelszerelés-használatát. A pécsi Contrall Kft. többek között e három cégnek is fejlesztett MI-vel működő megoldást, és ahogy Herbály István ügyvezetőtől megtudtuk, egyre nagyobb az érdeklődés a 21. századi technológia iránt. Herbály István, a Pécs–Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke,  a MIK alumnusa.

Tovább


Mire lehet használni a Chat GPT-t? Barát-e vagy ellenség?

2023. április 14.

Hagyomány, hogy a jövő és a fejlődés áll a Pollack Expo plenáris ülése keretében elhangzott előadások homlokterében. Idén április 13-án az infokommunikáció, digitálizáció és energiahatékonyság-felhasználásról szóló HUAWEI-es előadás volt az egyik előadás. A másik, melyet Zempléni Balázs, a Starschema Kft. munkatársa tartott, a Chat GPT múltját, jelenét, lehetőségeit és korlátait taglalta. Zempléni Balázs gondolatait foglaljuk össze cikkünkben.

Tovább


Van helye a mesterséges intelligenciának az oktatásban?

2023. március 1.

A mesterséges intelligencia már nem csupán a jövő kihívása, hanem mindennapjaink része. A PTE Digitális Oktatás- és Tanulástámogató Központ (DOT) tavaszi műhelyei közül első alkalommal a ChatGPT és egyéb mesterséges intelligencia olyan felhasználási lehetőségeit ismerhették meg a résztvevők, amelyek jelenleg a felsőoktatás szempontjából a legrelevánsabbak. A kérdéskör jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Szenátusi terem megtelt február 28-án, és rengeteg kérdés, esettanulmány került fókuszba a népszerű workshopon, amelynek folytatására is felmerült az igény.

Tovább


Új tanszék a jogi karon: Technológia Jogi és Energiajogi Tanszék

2023. február 1.

Új tanszék alakult a PTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Technológiai Jogi és Energiajogi Tanszék, melynek tagjai: dr. Szőke Gergely László, dr. Biró Zsófia, dr. Hohmann Balázs, dr. Kollár Gergő, dr. Puskás Tamás, dr. Zámbó Alexandra. A tavaly novembertől működő új egység vezetőjét, dr. Szőke Gergely Lászlót kérdeztük a részletekről.

Tovább

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!