Kiemelt szolgáltatások


Egészségügyi Adatelemző Csoport

 

Az Egészségügyi Adatelemzési Csoport széleskörű adatvezérelt elemzési és döntéstámogatási szolgáltatásokat biztosít, amelyek célja az egészségügyi kutatások támogatása, a klinikai vizsgálatok hatékonyságának növelése, valamint az egészségpolitikai és finanszírozási döntéshozatal megalapozása.
 

I. Szolgáltatások:


1. Betegszám becslés


A szolgáltatás célja a klinikai vizsgálatok indításához szükséges betegszám előzetes becslése, amely a korábbi évek betegellátási adatain alapul. Ez lehetővé teszi a megfelelő betegpopuláció kiválasztását, valamint az egészségügyi szükségletek feltérképezését.

  • Alkalmazási területek:
    o Klinikai vizsgálatok betegpopulációjának meghatározása
    o Terápiás területek betegellátottságának becslése
    o Kielégítetlen egészségügyi szükségletek azonosítása
    o Humán klinikai vizsgálatok támogatása


2. Betegbevonás klinikai vizsgálatokba

A folyamatosan frissülő Egészségügyi Adattárház adatai alapján a betegbevonás célzott támogatása történik, amely értesítéseket küld a vizsgálatvezetőknek a beválogatási kritériumoknak megfelelő betegek jelenlétéről a klinikai ellátásban.

  • Alkalmazási területek:
    o Klinikai vizsgálatok hatékonyságának növelése
    o Sponzorált és akadémiai indíttatású vizsgálatok támogatása


3. Betegéletút elemzés

A valós egészségügyi ellátási adatok felhasználásával betegellátási epizódok összehangolt elemzésével a beteg teljes egészségügyi életútja nyomon követhető, amely lehetővé teszi az ellátási mintázatok, predikciós modellek és klaszterezési eljárások alkalmazását.

  • Felhasználási lehetőségek:
    o Betegút elemzés és optimalizáció
    o Klinikai döntéstámogatási rendszerek fejlesztése
    o Összefüggések igazolása valós- életbeli adatok alapján

 

4. Valós-életbeli kutatások (Real-World Evidence – RWE) és összefüggésvizsgálatok

A valós egészségügyi ellátási adatok felhasználásával klinikai eredményességi vizsgálatok végezhetők új és meglévő technológiák esetében és eredményességi modellezés végezhető út technológiák esetén.
 

  • Felhasználási területek:
    o Klinikai hatékonyság és biztonság vizsgálata
    o Eredményesség befolyásoló tényezőinek azonosítása
    o Finanszírozási döntések megalapozása
    o HTA modellezés


5. Betegút elemzés és optimalizáció

A komplex ellátási protokollokkal rendelkező betegségek (pl. onkológia, pszichiátria, neurológia) betegútjainak vizsgálata, amely segíti az ellátási szűk keresztmetszetek és optimalizálási lehetőségek azonosítását.

  • Felhasználási területek:
    o Minőségellenőrzés és betegirányítás fejlesztése
    o Terápiás vonalak és gyógyszeralkalmazási lehetőségek elemzése
    o Klinikai protokollok összevetése a valós ellátási gyakorlatokkal


6. Klinikai protokollok megújítása és kutatástámogatás

A rendelkezésre álló betegadatok és klinikai ellátási mintázatok elemzése révén lehetőség nyílik az egyetemen folyó kutatások és innovációk támogatására, valamint az ellátási protokollok optimalizálására orvosszakmai igények mentén.


II. Kompetenciák:

  • IT rendszerfejlesztés
  • Adatbázis tervezés
  • Projekt menedzsment
  • adatelemzés
  • adatelőkészítés
  • BI riportok készítése
  • egészségügyi szöveges adatok feldolgozása
  • Gépi tanulás alapú predikciós modellek fejlesztése
  • retrospektív klinikai adatelemzés (kohorsz, eset-kontrol)
  • egészségügyi adatelemzési szolgáltatás
  • egészséggazdaságtani modellezés


Vezető: Kovács Sándor, kovacs.sandor@pte.hu; +36 30 970 4366

Adatinfrastruktúra Csoport

 

A csoport alapvető feladata a PTE adatvagyonára épülően olyan központi adatplatform fejlesztése és működtetése, amely a különböző forrásrendszerekből származó adatokat – a nemzetközi, hazai és egyetemi szintű adat- és rendszerbiztonsági követelmények teljesítésével – elemzésre alkalmas struktúrába szervezi. Közép- és hosszabb távon egyetemi szinten olyan egységes elvek és eljárások mentén felépített központi adatbázisok létrehozása a cél, amely a kutatásokat, menedzsment célú elemzéseket, kormányzati adatszolgáltatási elvárásokat, továbbá külső partnerekkel történő együttműködés keretében megvalósított projektek igényeit adatokkal képesek kiszolgálni. 

Az adatinfrastruktúra a kutató és elemző munkatársak számára egységes platformot, átlátható struktúrát, szakmai és üzleti szempontból értelmezett, minőség szempontjából folyamatosan javuló adatokat biztosít, amelyek a rendelkezésükre álló analitikai eszköztárral a kutatási és elemzési igények szerinti komplexitással feldolgozhatók. A csoport megbízható megoldással tudja támogatni az adatplatform működésével a különböző kutatási és elemzési céloknak megfelelő adatkörök és elemi adatok kiválasztását, a kritériumok szerinti entitások beválogatását, valamint egy konkrét kutatást és elemzést kiszolgálni képes adatpiac létrehozását. Ezzel tehermentesítve a kutatókat és elemzőket abban, hogy a munkájukhoz szükséges adatok forrását keressék és megtalálják, valamint azokat elemzésre alkalmas struktúrába rendezzék.

Az egészségügyi területen már felépített, a következő időszakban további betegellátási adatokkal bővülő adatplatformhoz hasonlóan a PTE meghatározó területein jellemző adatok (hallgatói, gazdálkodási, pályázati adatok) bevonásával további központi adatbázisok kialakítását tervezzük. A módszeres munka eredményeként szinte a teljes egyetemi adatvagyon kutatásra és elemzésre alkalmas adatbázis struktúrákba transzformálható, jelentős mértékben javítva a kutatási projektek adatigényének kiszolgálását, a jól strukturált adatok volumenét és minőségét.

Fontos lehetőségként kell megemlíteni – amely területen erre van kialakult módszertan és gyakorlat – az egyetemi adatok nemzetközi standardok szerinti megfeleltetését tartalmazó adatbázis rétegek felépítését, ami európai- vagy világviszonylatban is egységes kódrendszer használatával nagyobb lehetőséget biztosít nemzetközi projektekben történő részvételre és nemzetközi adatbázisokhoz történő csatlakozásra.
 

Kompetenciák:

A kutatásokat és elemzéseket támogató adatok és megoldások biztosítása érdekében a következő kompetenciák állnak rendelkezésre:

1. Adatbázis tervezés és fejlesztés: Adatbázisok logikájának és struktúrájának tervezése és megvalósítása.
2. Rendszertervezés: Logikai és fizikai architektúrák, valamint az adathasznosítási igényeket kiszolgáló technológiai megoldások tervezése.
3. Rendszerfejlesztés: Működőképes informatikai megoldás fejlesztése, továbbá az adathasznosítási lehetőségeket kiszolgálni képes eljárások kialakítása.
4. Információtechnológiai szakértelem: A kutatási és elemzési igények biztosítása érdekében szükséges technológiai környezet kialakítása.
 

Vezető: Csillik László, csillik.laszlo@pte.hu; +36 30 220 5110

 

Adatjogi és Szabályozási Csoport

 

Az Adatjogi és Szabályozási Csoport felel az adatjogi szabályzatok, eljárásrendek megalkotásáért, az adathozzáférés és adathasznostás lehetőségének szabályozásáért.
 

Szolgálatatások:

A tervezett projektek adatjogi és MI jogi értékelése, tájékoztatás a vonatkozó lehetőségekről és kötelezettségekről, tanácsadás az anonimizálás megítélése kapcsán, közreműködés az adatjogi és MI jogi dokumentáció elkészítésében.
 

Kompetenciák:

  • Adatvédelmi, adathasznosítási és MI-jogi kérdések azonosítása,
  • anonimitás követelményeinek való megfelelés megítélése,
  • tanácsadás, véleményezés
     

Vezető: Dr. Szőke Gergely László, szoke.gergely@ajk.pte.hu

 

Indikátor Monitoring Csoport

 

A PTE indikátor-monitoring csoport célja, hogy az egyetem finanszírozását alakító közfeladatfinanszírozási szerződésben foglalt indikátorokat nyomon kövesse, azok alakulását a fenntartó alapítvány, valamint az egyetemi vezetés számára elérhetővé tegye. Fontos célja a projektnek, hogy kiszolgálja azokat a szervezeti egységeket is, amelyek az indikátorok teljesülésében érdemben részt tudnak vállalni. A projektben főként egyetemi adatforrásokra támaszkodunk, részben hallgatói, részben gazdálkodási aspektusokban, de dolgozunk külső adatforrásokkal is (pl. MTMT).
 

Kompetenciák:

  • adatbázisok összekapcsolása
  • adatelemzés, -modellezés
  • adatvizualizáció (PowerBI)
  • sharepoint felületek kialakítása és menedzsmentje
  • jogosultságok kezelése
     

Vezető: Dr. Szűcs Krisztián, szucsk@ktk.pte.hu, +36 30 34 33 473

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!