Hamupipőkének jól jött, hogy volt egy tündér keresztanyja, aki segítette tanácsaival. Neked is volt pici korodban, a neve: Védőnő. A jó védőnő családtag és csapatjátékos, együtt dolgozik a szülőkkel, gyermekorvossal és a szülész-nőgyógyásszal.Az iskoládban is találkozhattál vele a szűrővizsgálatokon, vagy éppen a méhecske-virág-beporzás témakörben megtartott felvilágosító-egészségnevelő órán.
A 2024 szeptemberében induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Ebben az évben az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések listája ←
→ Felsőoktatási felvételi tájékoztató: 2024. szeptemberben induló képzések ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik az egészségtudomány eredményei alapján a betegségmegelőzés, egészségvédelem és egészségfejlesztés törvényszerűségeit ismerve gondozzák a társadalom egyéneit, közösségeit és elősegítik az egészségük fejlesztésének lehetőségeit. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az akalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Olyan szakemberek képzése a cél, akik az egészségtudomány eredményeit megismerve képesek lesznek a megelőző tevékenység széleskörű végzésére, az egyes emberek, a családok és közösségek gondozására, illetve egészségének fejlesztésére.
A képzési idő félévekben: 8 félév
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 240 kredit
- a szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
- a szakdolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit
- intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 10 kredit
- a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 12 kredit
- a szakirányhoz rendelhető minimális kreditérték: 120 kredit
Szakmai jellemzők:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- alapozó egészségtudományok 10-15 kredit
- alkalmazott egészségtudományok 30-35 kredit
- ápolástudományok 3-5 kredit
- táplálkozástudományok 2-4 kredit
- gyógyszertudományok 2-4 kredit
- természettudományok 8-12 kredit
- bölcsészettudományok 10-12 kredit
- társadalomtudományok 10-12 kredit
A szakirány további tudományágai: védőnő szakirány
- alkalmazott egészségtudományok 12-15 kredit,
- ápolástudományi ismeretek 3-5 kredit,
- elméleti és klinikai orvostudományok 15-20 kredit,
- védőnői szakismeretek 70-80 kredit;
Idegennyelvi követelmény:
Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
A szakmai gyakorlat követelményei:
A szakmai gyakorlat időtartama legalább 10 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg.
A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó) ismeretkörök:
Alapozó törzstantárgyak ismeretek 25-35 kreditpont: Biológia I., Kémia, biokémia I., Ökológia, Egészségpszichológia I., Egészségszociológia I., Kommunikáció és személyiségfejlesztési ismeretek I., Etika, ápolásetika, Bevezetés az egészségügyi jogi ismeretekbe I., Népegészségtan, Elsősegélynyújtás I., Egészségügyi informatika I., stb.
Törzstantárgyak 50-65 kreditpont: Anatómia I-II., Genetika, Élettan- kórélettan I., Gyógyszertan I., Mikrobiológia I., Ápolástan I., Egészségszociológia II., Pedagógia I., Egészségnevelés-egészségfejlesztés I., Egészségügyi informatika II.,Egészségügyi latin I-II., stb.
Differenciált szakmai ismeretek tárgyai 100-115 kreditpont:
Védőnő szakirány: Szülészet-nőgyógyászat I-III., Csecsemő-gyermekgyógyászat I-IV., Egészségnevelés-egészségfejlesztés II.-IV., Védőnői módszertan I-IV., Dietetika II., Ápolástan III., Családgondozás és krízisprevenció, Csecsemő-gyermekgyógyászat szakápolástan, Pedagógia II. Szakmai gyakorlat: a gyakorlati képzés magába foglalja a gyakorlati órákat, a területi és klinikai gyakorlatokat. A tantervi gyakorlati órák keretében az elméletben tanultak alkalmazása és gyakorlati készségek elsajátítása történik. A területi védőnői nagygyakorlaton a gyakorlati készségek elmélyítése, valamint a családgondozási és iskola-egészségügyi tevékenységhez szükséges jártasságok megszerzése történik.
Védőnő
Várjuk mindazokat, akik elhivatottságot éreznek a várandós anyák, csecsemők, gyermekek és serdülők, valamint a családok felnőtt tagjai egészségének megóvása és egészségfejlesztése érdekében.
Felvételi követelmények/vizsgatárgyak:
Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány vagy egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy (Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek), vagy egy idegen nyelv ( Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol), vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy ( Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.).
A hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmassági vizsgálatról és minősítésről szóló 40/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
ANA 15-20 fő ANK10-15 fő ALA 15-20 fő ALK 10-15 fő
A Magyar Védőnői Szolgálat hungarikum, munkásságuknak köszönhető, hogy a lakosság átoltottsága közel 100%-os. E nagy múltú, a társadalom egészsége szempontjából fontos szervezetben elsősorban területi védőnőként lehet elhelyezkedni. Az iskolákban ifjúsági-, a kórházakban kórházi védőnőként lehet helyed. Egészségnevelés és -fejlesztés területén, valamint gyógyszer-, tápszergyártó cégek orvos/patikalátogatóként szívesen foglalkoztatnak jól képzett védőnőket. Ha kedvet kapsz a kutatáshoz, oktatáshoz, vár karunk Népegészségügyi MSc képzése, ami után PhD fokozatot is szerezhetsz doktori iskolánkban.
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"Egyetemváros. Medikus kupa. Tanórák."
"Életem eddigi legemlékezetesebb évei."
Mit üzen a hallgatókank?
"Jól választanak, ha a PTE választják. Az itt szerzett tudás a későbbi mindennapi munkájuk során nagyon hasznos."
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-22-89, +36-30-184-2428
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból
történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga
után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Intézményi pontra jogosító versenyek a következők:
Bővebb információ: Tanulmányi és művészeti versenyek
Intézményi pontra jogosító sportversenyek a következők:
Olimpiai játékok, Paralimpia vagy Siketlimpia, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpia,
Európa-bajnokság,
a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban korosztályos világ- vagy Európa-bajnokság, Universiadé, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokság, az Ifjúsági Olimpia,
a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban a magyarországi országos sportági szakszövetség által szervezett és általa (korosztálytól függetlenül) legmagasabb szintűként elismert országos bajnokság valamint a Nemzetközi Olimplai Bizottság által elismert sportágban, a Magyar Diáksport Szövetség által, vagy közreműködésével szervezett Diákolimpia országos döntője.
Intézményi pont abban az esetben szerezhető, amennyiben a jelentkező a pontra jogosító eredményt a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.
Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ: Sporteredmények
Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány, 2021 májusától kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél, továbbá 2021 májusától szakgimnáziumban kiállított képesítő bizonyítvány alapján
A figyelembe vehető szakképesítések listája.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 10 pont szerezhető.
A benyújtandó igazolásokról bővebb információ: Esélyegyenlőség
az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:
az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:
az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:
Az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.