A szakon folyó képzés egyik értéke a sokszínűség. Már a Kerámiatervezés szakra is jellemző volt a felhasznált anyagok sokszínűsége, az egyedi anyagtársítások, a papírtól a különböző kerámia anyagokon át a betonig terjedő anyaghasználat. A paletta az üveg és a fém anyagok, valamint a különböző textilek megjelenésével tovább bővült. A sokszínűség azonban nem csak az anyagokra, de a különböző technológiákra is jellemző. Az itt tanuló hallgatóknak éppúgy lehetőségük van megismerkedni a hagyományos kézműves technikákkal, mint a legújabb 3D technológiákkal.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja tárgyalkotó szakemberek képzése, akik a tárgyalkotás területein a tradicionális mesterségbeli tudásukat a kortárs tervezői, progresszív kézműves szemlélettel ötvözve képesek egyedi és manufakturális körülmények között többszörözhető, sorozat-gyártható tárgyak, alkotások tervezésére, valamint képesek azok elkészítésére. Szakmai felkészültségük lehetővé teszi számukra, hogy kreatívan reagáljanak a kultúra, a társadalom, a piacgazdaság és a környezet kihívásaira, akár önállóan, akár más szakemberekkel együttműködve. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A Tárgyalkotás alapképzési szak tág horizonton kínál fejlődési lehetőséget. Kerámiatervezés, valamint a Fémműves és Üvegtervező specializációin a design, az anyagkutatás, a 3D tervezés és 3D nyomtatás, a papírtól a betonig terjedő anyaghasználat, különböző anyagok kombinálása jellemző.
Az oktatás műterem központú, az oktatókkal való kapcsolat személyes. A műtermek a Művészeti Kar Zsolnay Kulturális Negyedben található épületeiben helyezkednek el, gyönyörű történelmi, kulturális környezetben.
Az országban egyedül itt, a PTE Tárgyalkotás szakán tapasztalhatják meg a hallgatók a tervezésnek, alkotásnak azt a széles spektrumát, amely kulcsot ad a diákjainknak a design, a kézműves és autonóm alkotások, a kortárs építészethez kapcsolódó feladatok megoldásához egyaránt. A személyes érdeklődés alapján ezek közül választhatják ki azt a területet, amelyben a leginkább szeretnének elmélyülni. Munkájukat az adott szakterületen nemzetközileg elismert, nagy tudású tanárok rendszeres, folyamatos konzultációja segíti.
A Divat és textil specializáció 2021 őszétől hangulatos kézműves környezetben kezdi meg működését az egykori Zsolnay rezidencia fölújított épületében. Öltözéktervező és autonóm textilművészeti csoportokban biztosítunk BA továbbtanulási lehetőséget a textilművészet iránt érdeklődők számára.
Az öltözéktervező csoportban célunk, hogy a hallgatók megismerjék a funkcionális és esztétikus ruházat tervezésének alapjait, folyamatát, hangsúlyt fektetve az alkotás szerepére, a kísérletezésre és a tervezői gondolkodás elsajátítására. A képzés során a hallgatók megszerzik azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, amelyek fejlesztik a kreatív képességeket, és megalapozzák személyes stílus kialakítását.
Az autonóm textilművészeti csoportban a szövött kárpit (Gobelin) professzionális képzésére alkalmas műhelyben, a klasszikus technikai alapozás mellett elsősorban a szövéssel összefüggő kísérletekre teremtünk lehetőséget. A kárpitművészeti képzésnek ideális beágyazódást teremt a PTE MK oktatási struktúrája, amelyben az országban egyedülálló módon a képzőművészeti és iparművészeti képzés egy karon belül szabad áthallgatási lehetőséget biztosít minden egyetemi polgár számára.
Tárgyalkotás alapszak szakirányai, specializációk:
Kerámiatervezés-, Üvegtervezés-, Fémműves (ötvös), Divat- és textiltervezés
Mesterképzés:
Kerámiatervezés MA szakon (4 félév), Doktori Iskola (8 félév), valamint mester szakos diplomával a Design- és vizuális művészet-tanár szakon van lehetőség továbbtanulásra.
Külföldi egyetemekkel való Erasmus kapcsolataink révén a tanulmányi időbe beszámított féléves külföldi képzéseken vehetnek részt diákjaink.
Tárgyalkotás (kerámiatervezés; fémművesség; üvegtervezés; divat-és textiltervezés specializációk)
Tárgyalkotás szak, kerámiatervezés, üvegtervezés, fémműves valamint divat- és textiltervező specializáció
Alkalmassági vizsga: Az alkalmassági vizsga elektronikusan, portfólió megküldésével történik. A portfóliót egy összefűzött PDF fájlba szerkesztve (akár tömörített formában) várjuk. Kérjük, hogy a portfólió mérete ne haladja meg a 25 MB-ot és a fájl elnevezésében szerepeljenek az alábbi adatok: jelentkező neve, specializáció megnevezése, felvételi éve (pl. szabó_jenő_kerámia_2023.pdf) A tárgyalkotás szakon az alkalmassági vizsga célja a jelölt forma- és arányérzékének, vizuális nyelvi kifejezőképességének, valamint vizuális kreatív képességének felmérése otthonról hozott munkák bemutatása alapján. Bemutatandó: 10db A/4-es lap, egy lapon több munka is szerepelhet.
A portfóliókat legkésőbb 2024. április 8. éjfélig kérjük megküldeni a formatervezes@pte.hu e-mail címre Az alkalmassági vizsga értékelése: megfelelt/nem felelt meg
Az alkalmassági vizsga eredményéről a felvételizők hivatalos írásbeli levélben kapnak értesítést, azt más módon nem áll módunkban közölni.
Gyakorlati vizsga: A gyakorlati vizsga célja, hogy a jelölt az alkalmassági vizsga eredményei után bizonyítsa forma- és téralakító képességeinek, a vizsgált jelenségek értelmezése és a vizuális nyelvi kifejezésmódok területén tanúsított érzékenységének, egyéni szakmai invencióinak meglétét. A pályaalkalmassági beszélgetés során pedig mutassa be tájékozottságát a kortárs művészet területén és bizonyítsa alkalmasságát a szakmai-művészi pályára. A felvételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető, a megszerzett összpontszám megkétszerezésével alakul ki a végleges pontszám. A középiskolából hozott pontok beszámítására nincs lehetőség. A gyakorlati vizsgán elérhető pontszám: 200 pont A gyakorlati vizsga részei:
Összesen: 200 pont A felvételizők hozzanak magukkal:
A gyakorlati vizsga pontos dátumáról a felvételizőket hivatalos levélben értesítjük.
A felvételi eljárással kapcsolatos tudnivalók (jelentkezési határidők stb.) a felvi.hu oldalon találhatók.
Művészeti Kar, Design és Médiaművészeti Intézet
Formatervezés Tanszék
Albertné Hajdú Éva, intézeti menedzser
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 16. E02 ép.
e-mail: formatervezes@pte.hu
telefonszám: 06 72 / 501-500 mellék: 22878
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.