Két másik nagy hazai egyetem mellett a PTE-n működik hosszabb ideje szociálpolitika mesterszak. A pécsi képzés sajátossága, hogy itt a hallgatók – a törzsképzést követően - területi szociálpolitika specializáció keretében szereznek elmélyült ismereteket. A képzés elkötelezett a társadalmi problémák területi jellemzőinek (például a kistelepüléseken vagy nagyvárosokban jelen lévő szegregációnak) a feltárása, a kezelésüket szolgáló megoldások kutatása és oktatása iránt.
olyan szociálpolitikai szakemberek képzése, akik a megszerzett elméleti és módszertani ismereteik birtokában képesek a társadalom- és szociálpolitika területén a szakpolitika alkotásában való részvételre, az ellátórendszer működtetésében való közreműködésre, a társadalmi érdekek képviseletére, valamint a társadalom- és szociálpolitika elméleti művelésére, kutatására és oktatására. A végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Miért a Szociálpolitika mesterszak?
A szociálpolitika mesterszak sajátossága, hogy egyszerre készíti fel a hallgatókat a szociális munka magasabb szintjére, a szociális intézmények menedzseri feladataira, és szakpolitika művelésére. Az eddigi évfolyamok hallgatói általában a következőkkel indokolták, hogy miért ezt a szakot választották:
Miért a Pécsi Tudományegyetemen?
Két másik nagy hazai egyetem mellett a PTE-n működik hosszabb ideje Szociálpolitika mesterszak. A pécsi képzés sajátossága, hogy itt a hallgatók – a törzsképzést követően - területi szociálpolitika specializáció keretében szereznek elmélyült ismereteket. A képzés elkötelezett a társadalmi problémák területi jellemzőinek (például a kistelepüléseken vagy nagyvárosokban jelen lévő szegregációnak) a feltárása, a kezelésüket szolgáló megoldások kutatása és oktatása iránt.
Az angol nyelvű képzést csak nappali munkarendben hirdetjük.
Foglalkozások gyakorisága
IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A felsőoktatási intézmény gondoskodik az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek oktatásáról, a tanterv részeként biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy a hallgató megszerezhesse a tantervben meghatározott, az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismereteket. A felsőoktatási intézmény a tantervben foglaltak szerint biztosítja a tudásmérés lehetőségét a hallgató részére és értékeli az idegen szaknyelvi ismeretek megszerzését. A felsőoktatási intézmény a tantervben meghatározhat az idegen szaknyelvi ismeretként elfogadható államilag elismert nyelvvizsgát vagy más nyelvtudásmérést.
Az angol nyelvű képzésben oklevelet szerzők az oklevélszerzés idegennyelvi követelményeit teljesítik.
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE BTK DOKTORI (PhD) ROGRAMJAIBA
Demográfiai és Szociológiai Doktori Iskola
Interdiszciplináris Doktori Iskola / Néprajz- és Kulturális Antropológia Tudományok Program
Interdiszciplináris Doktori Iskola / Politikatudomány Program
Oktatás és Társadalom Doktori Iskola / Nevelésszociológia Program
Társadalomtudományok (szociológia, multidiszciplináris társadalomtudományok) 70-90 kredit
A választható specializációk minimális kreditértéke a képzés egészén belül 30 kredit.
SZAKMAI GYAKORLAT
A szakmai gyakorlat a szociálpolitika műveléséhez kapcsolódó, projektszerű, külső terepen végzett, összesen legalább 240 óra intenzív szakmai munkát jelent, amelynek kreditértéke 8-12 kredit. A külső terepen folyó terepgyakorlatokon kívül a terepgyakorlat részét képezik a nem terepen folyó képzési formák is (kutatási terepmunka és a kutatást feldolgozó szeminárium, műhelyszeminárium és projektgyakorlat, a gyakorlathoz, a terepeken folyó szakmai munkához kapcsolódó kiscsoportos feldolgozó szeminárium).
A terepgyakorlat feladata, hogy a hallgató képessé váljon az elméleti, módszertani ismeretek, valamint a képzés során megszerzett új gyakorlati tapasztalatok integrálására; továbbá hogy a hallgató elsajátítsa a mesterképzési szakon megszerezhető gyakorlati kompetenciákat. A hallgató - az intézmény döntése alapján - a gyakorlatnak legfeljebb egyharmad részét teljesítheti saját munkahelyén.
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szociális munka és a szociálpedagógia alapképzési szak.
A nem teljes kreditbeszámításos diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra, lehetőleg a felvételi jelentkezési határidő előtt 30 nappal.
Szociológia, társadalmi tanulmányok, politológia, politikatudomány alapképzési szakokon szerzett szakképzettség esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgatónak a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek – felsőoktatási törvényben meghatározott – összevetése alapján elismerhető legyen 30 kredit (a felvételhez legalább 15) a szociális munka és a szociálpolitika alapismereteiből. A hiányzó kreditek a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül is teljesíthetők a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint.
A fentiektől eltérő diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a jelentkezőnek a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek - felsőoktatási törvényben meghatározott - összevetése alapján elismerhető legyen 60 kredit (a felvételhez legalább 30) a szociális munka, a szociálpolitika, a szociológia és a jogtudomány alapismereteiből, amelyből legalább 15 kredit a szociális munka témaköreiből, és legalább 15 kredit a szociálpolitika témaköreiből legyen elismerhető. A hiányzó kreditek a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül is teljesíthetők a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint.
A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
Az előzetes munkatapasztalat elismerése (validáció)
A kreditek elismerése történhet az előzetes munkatapasztalat elismertetésével is
Az egyetem kreditátviteli bizottsága az előzetesen nem formális, informális tanulás során megszerzett tudást, munkatapasztalatot tanulmányi követelmény teljesítéseként elismerheti. (Nftv. 49.§ (6) bekezdése, PTE TVSZ 54.§ (2) bekezdése).
A szociálpolitika mesterképzési szak esetében a jelentkezés előtt megszerzett tudás, munkatapasztalat elismerése során annak vizsgálatára kerül sor, hogy a jelentkező megszerzett kompetenciái megfeleltethetők-e a PTE szociális munka alapszak mintatantervében szereplő tantárgyaknál megnevezett kompetenciákkal. A szakon a szociális munka, a szociálpolitika, a szociológia és a jogtudomány alapismeretei körébe tartozó kreditek szerezhetők meg az előzetes tudás/munkatapasztalat elismerésével. (Különösen a szociális szolgáltatások és a szociális igazgatás területén végzett tevékenység adhat alapot ilyen kompetenciák megszerzésére, de – amennyiben azzal az alapszakra jellemző kompetenciák megszerezhetőek voltak – bármely más területen szertett munkatapasztalat is figyelembe vehető.)
A kreditelismerési kérelem mellé az előzetesen megszerzett tudás, munkatapasztalat elismertetése (validáció) érdekében kérelem nyújtható be, mellékelve az alábbiakat:
a) szakmai önéletrajz,
b) az eddigi tanulmányok igazolása (a dokumentumok fénymásolt példányával)
d) munkáltatói igazolás, amely tartalmazza, hogy mennyi ideje dolgozik az adott munkakörben,
e) munkaköri leírás.
A szóbeli felvételi vizsga
A felvételi vizsga: szakmai elbeszélgetés (szóbeli vizsga), mely a jelentkező eddigi szakmai életútját, érdeklődését, fejlődési lehetőségeit, motivációját vizsgálja. A szóbeli vizsga tárgykörei ITT találhatók.
A pontszámítás módja
A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad. A felvételi ponthatár a szakon általában 75-80 pont körül alakul.
3<20 fő
Az oklevél – a szorosan vett szociálpolitika körén túl – sokféle területen felhasználható, így például a közigazgatásban, a különféle humán szolgáltató intézményekben, a piaci és a nonprofit szektor területén. Fontos tudni, hogy a jogszabályok mind a közigazgatás, mind a szociális és gyermekvédelmi ellátások körében sokféle munkakör betöltését teszik lehetővé a szociálpolitikus oklevéllel rendelkezők számára. A mesterszakos oklevelet megszerzők jelentős része már rendelkezik állással, és az új oklevél munkaköri előrelépéshez, vezetői beosztás elnyeréséhez, vagy munkahely-váltáshoz szükséges. Lényeges információ, hogy a KSH adatai szerint szociális területen az utóbbi években komoly munkaerőhiány alakult ki.
A végzettek jelentős része a szociális és gyermekvédelmi intézményekben szervezetekben dolgozik közalkalmazottként. Ugyancsak sokan dolgoznak a közigazgatás különböző szintjein és területein köztisztviselőként. A harmadik csoportot azok jelentik, akik egyéb területen (egyházi vagy civil szervezetben, politikusként, stb.) használják fel a képzésben szerzett tudást.
Jellegzetes pályák
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu
Társadalmi Kapcsolatok Intézete
Közösségi és Szociális Munka Tanszék
7624 Pécs, Rókus u. 2. M épület
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.