A képzés során a résztvevők sporttal összefüggő, széles spektrumú (interdiszciplináris érintkezési pontokat hangsúlyozó) szemléletet, specifikus pszichológiai ismereteket és készségeket sajátítanak el, megismerik a sportpszichológia eszköztárát és segítik a sportolók, egyéb szakemberek és a közösségek sikeres és egészséges munkáját, működését, szabadidősportok és élsportok esetében is sportegyesületek, sportszervezetek, sportági szakszövetségek, sportiskolák, sportakadémiák, szabadidősporttal foglalkozó intézmények, oktatási intézmények (sporttal kapcsolatos tevékenységek) és magánpraxis keretei között.
A képzés célja olyan sportpszichológiai szakpszichológusok képzése, akik megalapozott tudással rendelkeznek a sportpszichológia elméleti, gyakorlati és módszertani hátteréről, felkészültek a sportpszichológiai feladatok megtervezésére, szervezésére, irányítására, ellátására és értékelésére.
A képzés teljesítéséhez diplomamunka (szakdolgozat) megírása és megvédése szükséges. A diplomamunka lehet sportolóval/sportolókkal végzett esetvezetés (sportpszichológiai esetismertetés) vagy empirikus kutatás, amelyben a szakdolgozat készítője bizonyítja a sportpszichológiai szakpszichológia szakirányú továbbképzésben elsajátított kompetenciák meglétét.
A záróvizsgára bocsátás feltételei: a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelmények teljesítése, a szakdolgozat benyújtása és elfogadása, 100 óra önismereti pszichoterápiás tapasztalat a kiképző terapeuták regiszterében szereplő terapeutánál. A sajátélménynek akkreditált pszichoterápiás képzőhelyen, kiképző terapeuta által végzett és egybefüggő 100 órának kell lennie, csoportos vagy egyéni formában. Az akkreditált képzőhelyek listája itt érhető el: www.reny.hu
Sporttudományi és sportban releváns társtudományi alapozó kurzusok (sportélettan, sportági ismeretek, edzéselmélet, mozgásfejlődés, sportspecifikus jogi, etikai, pedagógiai, szociológiai ismeretek). A testedzéssel és mozgással kapcsolatos egészségpszichológiai, klinikai pszichológiai, fejlődéslélektani, kognitív pszichológiai, szervezetpszichológiai, pszichológiai tanácsadási ismeretek. Sportspecifikus sportpszichológiai módszerek, sportdiagnosztika, Sportpszichológiai gyakorlati tárgyak (esetvezetés, terepgyakorlat).
A képzés időtartama: 4 félév, 345 tanóra + 50 óra szakmai gyakorlat, 120 kredit.
Konzultációs gyakoriság: 5 alkalom / félév (péntek, szombat)
Költségtérítés összege: 250.000 Ft/félév
A szak felvételének feltétele: Pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség. Sportegyesületeknél, sportszervezeteknél, sportági szakszövetségeknél, sportiskolákban, sportakadémiákban, szabadidősporttal foglalkozó intézményekben, oktatási intézményekben folytatott szakmai tevékenység előnyt jelent.
A felvétel módja: jelentkezéshez szükséges dokumentumok (szakmai önéletrajz, diplomamásolat, motivációs levél) benyújtása, melyeket a jelentkezési laphoz kell csatolni (lsd. szakleírás Jelentkezés fül).
A szóbeli felvételi ideje: a jelentkezők létszámától függően várhatóan augusztus végén.
Érdeklődés e-mail-ben: Bakuretz Bonnie (bakuretz.bonnie@pte.hu)
A képzés csak a megfelelő jelentkezői létszám (min. 6 fő) esetén indul!
Jelentkezési határidő: 2022. augusztus 15.
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Pszichológia Intézet
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Képzésfelelős: Prof. Dr. Péley Bernadette (peley.bernadette@pte.hu)
Szakmai operatív koordinátor: Bakuretz Bonnie (bakuretz.bonnie@pte.hu)
Adminisztrátor: Lévai Teodóra (levai.teodora@pte.hu)
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.