Tudod mi történik a levett vérrel a laborban, kik dolgozzák fel? A laboranalitikusok feladata, hogy kihámozzák a beküldött mintákból – vérből és egyéb testnedvekből, szövetekből – a testben zajló folyamatok objektív paramétereit.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
Biztosan Tőled is vettek már vért! Nem kellemes élmény, de elengedhetetlen egyes betegségeknél a helyes diagnózis felállításához. Tudod, hogy mi is történik a vérrel teli kémcsövekkel? Hogy kik dolgozzák fel a mintát? A laboranalitikusok feladata, hogy kihámozzák a beküldött mintákból – nemcsak a vérből, hanem egyéb testnedvekből, szövetekből – a szervezetedben zajló folyamatok objektív paramétereit. Ez a tudományág a mikroszkóp felfedezése óta nagy utat járt be, folyamatosan fejlődő ága az orvostudománynak. Nap, mint nap újabb és újabb vizsgálómódszerek látnak napvilágot, mely megkönnyítik a gyógyítást. A szakma magas szintű művelése összetett tudást igényel annak gyakorlójától: mikrobiológiai, élettudományi, kémiai és informatikai tudásra is szükséged lesz, hogy jó szakemberré válj.
Az alapképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák:
A képzés célja orvosi diagnosztikai analitikusok képzése, akik képesek önálló laboratóriumi analitikai, vagy képalkotó diagnosztikai vagy optometriai tevékenység végzésére, szervezésére, kis orvosi laboratóriumok vagy diagnosztikai részlegek, optometriai laboratóriumok munkájának irányítására, jártasak az adatfeldolgozás korszerű módszereiben, valamint rendelkeznek modern gazdasági ismeretekkel. Kellő ismeretekkel rendelkeznek a korszerű műszer és méréstechnika, az informatika és számítástechnika és azok orvosi laboratóriumi, képalkotó diagnosztikai és optometriai alkalmazásának területein. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az alkalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A képzési idő 8 félév.
Általános információk
A laboranalitika dinamikusan és gyorsan fejlődik, így folyamatosan kell a szakember utánpótlás. Az egészségügyi ellátó szektorban sok olyan szakemberre van szükség, akik képesek önálló laboratóriumi munkára a diagnosztikai és a kutatólaborokban. Munkát vállalhatsz ellenőrző- és minősítő laboratóriumokban, valamint a laboreszközöket és vegyszereket forgalmazó cégeknél. Az új eljárások, eszközök, műszerek megjelenése miatt a folyamatos tanulás elengedhetetlen. Ha szeretnél továbbtanulni, megteheted karunk Klinikai laboratóriumi kutató MSc képzésén. A tudományos munka iránt érdeklődőket várja doktor iskolánk.
Az egészség- és természettudományi (anatómia, élettan, kémia, biológia) alapozó tárgyak után következnek a laboratóriumi ismeretek (pl. mintavétel, mintakezelés, automatizáció, hematológia és hemosztazeológia, toxikológia, izotópdiagnosztika, immundiagnosztika, hisztokémia, molekuláris genetika, citológia) majd a megszerzett tudást élesben is kipróbálhatod a laboratóriumi gyakorlatok alkalmával.
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 240 kredit
Választható specializációk:
Szakmai jellemzők:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
A képzésben válaszható specializációk tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya.
A specializáció kreditaránya további 120 kredit:
a) radiográfia specializáció: - alkalmazott egészségtudományok 10-15 kredit, - elméleti és klinikai orvostudományok 10-15 kredit, - egészségtudományi- – radiográfiai szakismeretek 90-100 kredit;
b) orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitika specializáció: - alkalmazott egészségtudományok 15-20 kredit, - egészségtudományi- – laboratóriumi analitikai szakismeretek 90-100 kredit, - természettudományok 5-10 kredit;
Idegennyelvi követelmény:
Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
A szakmai gyakorlat követelményei:
A szakmai gyakorlat időtartama legalább 10 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg. A szakmai gyakorlat magában foglalja:- orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitika specializáción: a hematológia és transzfúziológia, a hemosztazeológia, a hisztokémia, citológia, az immunológia, a klinikai kémia, a mikrobiológia szakmai gyakorlatot;- a radiográfia specializáción: a hagyományos radiológia, az ultrahang, a komputer tomográfia, a mágneses rezonancia, a nukleáris medicina, a sugárterápia szakmai gyakorlatot
Alapozó ismeretek:
- természettudományi alapozó ismeretek: matematika, fizika, kémia, statisztika;- egészségtudományi alapozó ismeretek: funkcionális anatómia, élettan, sejtbiológia, genetika, biokémia, immunbiológia.Szakmai törzsanyag: - általános laboratóriumi ismeretek: műszeres analitika, biokémia, molekuláris biológia, mikrobiológia, általános patológia és patobiokémia, hisztológia, - társadalomtudományi és interdiszciplináris ismeretek: bioetika, biztonságtechnika és elsősegélynyújtás, informatika és könyvtárismeret.
Differenciált szakmai anyag:
általános klinikai laboratóriumi ismeretek, mintavétel, mintakezelés, laboratóriumi automatizáció, laboratóriumi menedzsment és jogi ismeretek, informatika, biofizika, klinikai-kémia, laboratóriumi hematológia és hemosztazeológia, toxikológia, TDM, in vitro izotópdiagnosztika, immundiagnosztika és transzfúziológia, hisztokémia, molekuláris genetika, citológia, mikrobiológiai diagnosztikai módszerek, diagnosztikai laboratóriumi gyakorlatok;
Specializációk:
Figyelem! A felvételi alapképzési szakra történik, melynek neve: orvosi diagnosztikai analitikus (BSc), tehát a felvi.hu oldalon a jelentkezéskor ezt a szakmegnevezést kell keresni! Specializáció választása intézményen belül történik 2 félévet követően.
Kiket várunk?
Azokat várjuk, akik kellő elhivatottságot éreznek a gyógyító, korszerű, diagnosztikai munkához, és érdeklődnek a számítástechnika és a modern analitikai/diagnosztikai technológiák iránt.
Felvételi követelmények/vizsgatárgyak:
Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány vagy egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy (Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek), vagy egy idegen nyelv ( Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol), vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy ( Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.).
A hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmassági vizsgálatról és minősítésről szóló 40/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés.
A szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. Az erről szóló pontos információkat megtalálja a felsőoktatási szakképzések, az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről, valamint a tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendeletben, illetve a www.felvi.hu honlap Szakleírások menüpontjában.
Választható specializációk: orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitika; radiográfia.
Az egyes specializációk csak megfelelő számú jelentkező esetén indulnak.
Felhívjuk szíves figyelmed, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találod.
A laboranalitika dinamikusan és gyorsan fejlődik, így folyamatosan kell a szakember utánpótlás. Az egészségügyi ellátó szektorban sok olyan szakemberre van szükség, akik képesek önálló laboratóriumi munkára a diagnosztikai és a kutatólaborokban. Munkát vállalhatsz ellenőrző- és minősítő laboratóriumokban, valamint a laboreszközöket és vegyszereket forgalmazó cégeknél. Az új eljárások, eszközök, műszerek megjelenése miatt a folyamatos tanulás elengedhetetlen. Ha szeretnél továbbtanulni, megteheted karunk Klinikai laboratóriumi kutató MSc képzésén. A tudományos munka iránt érdeklődőket várja doktor iskolánk.
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-2289, +36-30-184-2428
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A figyelembe vehető szakképesítések listája ITT található.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 15 pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
33 Egészségügyi foglalkozások
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Az intézményi pont megszerzésének feltétele az Egyetem központi szervezeti egységei, valamint a Kar marketing, protokoll és rendezvényszervezési tevékenységét ellátó szervezeti egysége, valamint a kar tanulmányi adminisztrációs feladatait ellátó szervezeti egysége által az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben kiállított igazolás csatolása a jelentkezéshez. Ezen jogcím keretében jelentkezőnként egy igazolás vehető figyelembe, így legfeljebb15 intézményi pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján.
a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által kiállított ICDL tanúsítványra.
középszintű érettségi vizsgán elérő kiemelkedő (legalább 85%-ot elérő) vizsgaeredmény. Középszintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két középszintű érettségi vizsga után adható, azaz maximum 40 intézményi pont szerezhető.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.