Néprajz alapszak

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Néprajz alapszak

A néprajz alapszakos bölcsészek képzése, akik ismerik a néprajztudomány, az európai etnológia és a kulturális antropológia alapjait. Cél továbbá a saját és mások kultúráját megértő, a szűkebb és tágabb közösségek kulturális identitását alakítani képes, mások kultúrájával szemben toleráns szakemberek képzése, akik jártasak a kultúrakutatásban, a kulturális antropológiában, képesek a kultúra működési sajátszerűségeit a múltban és a jelenben megérteni és értelmezni. Elméleti ismereteken túl rendelkeznek a néprajzi gyűjtési és a muzeológiai gyakorlatok, az adatkezelés, az archiválás valamint a terepkutatás módszereinek ismereteivel. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.


 


Képzés típusa
Alapképzés/BA/BSc

Képzési idő
6 félév

Finanszírozási forma
Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzési forma
Nappali, Levelező

Képzés indulása
Szeptemberi indulás

Költségtérítés összege
300.000 Ft / félév

Az oktatás nyelve
Magyar

Képzés helyszíne(i)
Pécs

Legutóbbi ponthatár
NÁ: 260, NK: n.i., LÁ: 230, LK: 297

 

A 2024 szeptemberében induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.

Ebben az évben az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.

» Megjelent a kiegészítés! «

→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések listája ←

→ Felsőoktatási felvételi tájékoztató: 2024. szeptemberben induló képzések ←

 


A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.


 

  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kérdésed van?
  • Intézményi pontok - 2025 (feltöltés alatt)
  • Tanulmányi pontok - 2025 (feltöltés alatt)
  • Érettségi pontok - 2025 (feltöltés alatt)
Oklevélben szereplő képzettség neve
néprajz alapszakos bölcsész
Képzés célja

Miért a néprajz? Mert hallgatóink olyan szakemberekké válhatnak, akik a társadalom- és kultúrakutatás elméleti és gyakorlati kérdéseiben jártasan képesek a múltbeli és jelenkori magyar és európai, valamint Európán kívüli társadalmak kultúráját, mindennapi életének jelenségeit elemezni, értelmezni. Mindezzel a speciális tudással kutatóként, oktatóként, muzeológusként, szakértőként is el tudnak helyezkedni akadémiai, egyetemi intézményeknél, nonprofit és állami szervezeteknél.

Miért Pécs? Azon kívül, hogy a város gyönyörű? Mert a képzési programban amellett, hogy a magyar néprajzi kánonnal, a „magyar népi kultúrával” behatóan megismerkedhetnek, az ország más tanszékeivel összevetve nagyon hangsúlyos szerepet kap az Európán kívüli népek (főleg Ázsia és Ausztrália, Óceánia), valamint a modern magyar társadalom kérdéseivel foglalkozó kulturális antropológia is. Azért, mert kis tanszékünkön sok fiatal, dinamikus, ám nemzetközileg is elismert kutató dolgozik, és igazán figyelünk egymásra, személyre szabott oktatás, tehetséggondozás folyik. Hallgatóink sikerrel szerepelnek tudományos fórumokon, és megállják helyüket végzés után is a tudományos és a civil szférában is.

Az érdeklődők ezen a linken több információt is megtudhatnak a képzésről.

Képzési jellemzők

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta,
  • levelező munkarendben szemeszterenként maximum két hét, továbbá egyéni konzultációs rend egyeztetésével.

Minor szakként felvehető

  • követelmény: nincs v. felvételi elbeszélgetés

A szakhoz felvehető egyéb képzési blokkok

  • specializáció 
  • minor szak

IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A tanulmányaikat a 2022/23-as tanévben és azt követően megkezdő hallgatók számára a nyelvvizsga megszerzése nem kötelező csak ajánlott, az oklevél kiállításához.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK/MEGJEGYZÉS

A szak a tudósképzés keretében kiemelt figyelmet fordít a tehetséggondozásra (szakkollégiumi és TDK-szereplés, PhD-program), amelyben nagy sikereket mutathat fel.


TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE-BTK MESTERKÉPZÉSEINEK KERETÉBEN

Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül
  • néprajz MA
  • kulturális örökség tanulmányok MA
  • dokumentumfilm-rendező művész MA
Mestertanulmányok alatt teljesítendő különbözeti tanulmányokkal
  • horvát nyelv és irodalom MA (középfokú C, azaz B2 horvát nyelvvizsgával)
  • osztatlan tanárképzés, hon- és népismeret tanár szakkal egyéb szak társítva

Egyéb mesterszakjainkra a megfelelést kreditelismertetési eljárás keretében kell megvizsgáltatni!

Főbb témakörök

Általános kompetenciákat fejlesztő bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek 16-22 kredit

  • filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, művelődéstörténet, kommunikáció, informatika, könyvtárismeret

A néprajzhoz kapcsolódó társadalom- és bölcsészettudományi alapozó ismeretek 20-30 kredit.

Néprajzi szakmai ismeretek (a magyar és összehasonlító néprajz nagy témakörei) 80-100 kredit.

A képző intézmény által ajánlott specializáció a szakterület műveléséhez alkalmas, a személyes képességeket fejlesztő, az egyéni érdeklődéshez kapcsolódóan sajátos kompetenciákat eredményező elméleti és gyakorlati ismeret a néprajz területéről, amelynek kreditértéke 50 kredit.


SZAKMAI GYAKORLAT

A szakmai gyakorlat egyrészt néprajzi gyűjtés hazai vagy határon túli terepeken, másrészt a képző intézmény által ajánlott specializációhoz kapcsolódó, a szak tantervében meghatározott, a szakmuzeológiai ismeretek megszerzését követően két, egyenként 150 órás múzeumi szakmai gyakorlat helytörténeti gyűjteményben, szakmúzeumban vagy országos (történeti) múzeumban.

Képzés helyszíne(i)
Pécs
Szakirányok, specializációk
  • kultúra, vallás, ökológia
Ösztöndíjak

TANKSZÉKÜNKNEK NÉGY NÉPRAJZ/KULTURÁLIS ANTROPOLÓGIA TANSZÉKKAL VAN BILATERÁLIS ERASMUS KAPCSOLATA

Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Magyar Néprajz és Antropológia Intézete, Kolozsvár

  • Ösztöndíjas helyek száma: 4
  • ösztöndíj időtartama: összesen 24 hónap (hallgatónként átlagosan 6)

Department of Estonian and Comparative Folklore, University of Tartu (Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond)

  • Ösztöndíjas helyek száma: 2
  • ösztöndíj időtartama: összesen 22 hónap (hallgatónként átlagosan 11)

Ludwig-Uhland-Institute für Empirische Kulturwissenschaft, Eberhard Karls Universität, Tübingen

  • Ösztöndíjas helyek száma: 2
  • ösztöndíj időtartama: összesen 10 hónap (hallgatónként átlagosan 5)

Department of Ethnology and Cultural Anthropology, University of Ljubljana (Odelek zs etnologijo in kulturo antropologijo, Univerza v Ljubljani)

  • Ösztöndíjas helyek száma: 2
  • ösztöndíj időtartama: összesen 18 hónap (hallgatónként átlagosan 9)
Felvételi információk, jelentkezési feltételek

Előző évek ponthatárai

2016

2017

2018

2019

2020

2021 2022 2023 2024

ANA

290

350

321

318

310

280 280 314 260

ANK

290

350

321

318

310

280 280 n.i. n.i.

ALA

320

314

300

376

280

280 341 316 230

ALK

320

314

300

376

280

280 341 340 297
Felvételi irányszám ( A mező és értékei már nem jelennek meg a felhasználók számára. )

5<10 fő

Felvételi követelmények
középszintű szintű érettségi vizsga
Elhelyezkedési területek

Tipikus munkahelyek

  • művelődési házak, múzeumok, közoktatási intézmények és művészeti iskolák, helyi és regionális civil szervezetek, kulturális és művelődési egyesületek, alapítványok, társaságok, nyomtatott és elektronikus média, helyi erőforrásokat menedzselő projektek, önkormányzatok, kistérségi társulások, a kulturális örökségvédelem helyi és regionális intézményei

Tipikus munkakörök

  • múzeumi asszisztens, kutató asszisztens, kulturális és művelődésszervező, kulturális örökségvédelmi asszisztens, múzeumi segédmunkatárs
Hallgatóink mondták

Agócs Írisz (képzőművész, könyvillusztrátor)

amiért ismét néprajz szakra mennék,

persze lehet, hogy nem minden néprajz tanszéken kaptam volna azt, amit a Pécsi Egyetem bölcsészkarának néprajz és kulturális antropológia szakán. 
Örülök, hogy nem képzőművészeti vonalon tanultam tovább, és idekerültem. A tapasztalatom az, hogy sokan nem tudják hova tenni a néprajz tudományt, elavultnak gondolják, mázas kancsók és népviseletek, néptánc - ezek merülnek fel, és itt valahol vége is az ötleteknek - mi lehet a témája. A legtöbbekben az nem merül fel, hogy az egyetemen kutatni tanulunk meg, és ha - ahogy én megkaptam - kap az ember egy jófajta kutatói mentalitást, akkor azt az élet bármelyik területén remekül tudja alkalmazni, amikor információt keres. Célirányos, praktikus, minél gyorsabban a minél hasznosabb információig eljutni. Ez az egyik olyan ajándéka a Pécsi Néprajz tanszéknek, ami nélkül biztos, hogy most nem azt csinálnám, amit,  és nem tartanék ott, ahol épp tartok - hiába hagytam el a néprajz tudomány területét.

Persze sajnálom is, mert rengeteg hihetetlen izgalmas téma közt válogathat az ember. Kevés olyan érdeklődési terület van, ami nem tud találkozni a néprajz tudomány valamelyik körével. Ha valaki a jog iránt érdeklődik, ott vannak a jogszokások, ha a gasztronómia, ott a táplálkozáskultúra, ha a mezgőgazdaság - akkor az agráretnográfia, ha világot látna - bármelyik más nép kultúrája.

Úgy sejtem, hogy amellett, hogy igazi témabőség fogadja a hallgatót, talán a tanszék szerethetőségét az ott oktató rendkívűli tanárok, professzorok szolgálják. Nagyon motiváló, hogy zöldfülő kis egyetemistaként a választott témát ilyen hihetetlen komolysággal, gonddal követik az oktatók, könyveket, cikkeket ajánlanak, kutatásokba vonják bele az embert. Itt, ha bárki kedvet érez, nagyon jól belevezetődik a kutatói létbe. Nap mint nap eszembe jutnak a tanszék oktatói, és nem is tudják, hogy mennyit köszönök nekik, hisz ők leginkább azt láthatták, hogy minden bíztatásuk ellenére, ott hagytam mindent, és elhagytam egy jól induló kutatást, témát.

Senkit nem bíztatok arra, hogy a példámat követve, hagyja el, azt amit tanul. Inkább gondolom, hogy ez az én életemben volt egy letérés - a nekem kiszabott pályáról - és ezért a letérésért örökre hálás leszek. De az mindenképpen kiderült számomra, hogy nem csak akkor jártam volna jól, ha maradok az álmodás kutatásánál, hanem pályaelhagyóként is ugyanúgy, napi szinten tudom használni a tanszék csodálatos oktatóitól kapott kis tudás pakkot. 
Mindenki máshogy éli meg az egyetemi éveit, én nagyon örülök, hogy idejárhattam, és ha most kellene jelentkeznem, újra ide jelentkeznék - akár tudva, hogy ennek ellenére illusztrátor lesz belőlem.

A tanszéknek pedig azt kívánom, hogy tartsa meg azt a jóhangulatú, tudományos műhely életérzést, amibe mi érkeztünk, és léteztünk az egyetemi évek alatt.

 

Még több véleményi itt olvashatnak.

Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Társadalmi Kapcsolatok Intézete

Néprajz-Kulturális Antropológia Tanszék

7624 Pécs, Rókus u. 2. M épület

E-mail: pnekat@pte.hu

Intézményi pontok - 2025

Emelt szintű érettségi

50 pont:

legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén (bármely tárgyból szerzett vizsgaeredmény figyelembe vehető)

Nyelvvizsga/nyelvtudás

  • 25 pont: B2 komplex

  • 50 pont: C1 komplex

  • Figyelembe vehető nyelvek: a magyar nyelvtől eltérő, élő idegen nyelvek, valamint a Latin nyelv (kivéve az eszperantó) államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirat
  • Egy jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.

Tanulmányi és művészeti versenyek

Megszerezhető intézményi pont: 20-tól 100-ig.

 

Intézményi pontra jogosító versenyek a következők:

  • Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV);
  • Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenye (SZÉTV);
  • Ágazati és Ágazaton Kívüli Szakmai Érettségi Vizsgatárgyak Versenye,
  • Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenye (ÁSZÉV);
  • Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK);
  • Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny;
  • Országos Művészeti Tanulmányi Verseny;
  • Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV);
  • (Országos) Tudományos Diákkörök Konferenciája középiskolásoknak (OTDK/TDK);
  • "Ifjú tudósok” tudományos középiskolai vetélkedő;
  • Nemzetközi Tudományos Diákolimpia;
  • V4-es Közgazdasági Diákolimpia nemzetközi döntő

 

Bővebb információ: Tanulmányi és művészeti versenyek 

Sporteredmények

Megszerezhető intézményi pont: 10-től 50-ig.

 

Intézményi pontra jogosító sportversenyek a következők:

Olimpiai játékok, Paralimpia vagy Siketlimpia, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpia,

Európa-bajnokság,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban korosztályos világ- vagy Európa-bajnokság, Universiadé, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokság, az Ifjúsági Olimpia,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban a magyarországi országos sportági szakszövetség által szervezett és általa (korosztálytól függetlenül) legmagasabb szintűként elismert országos bajnokság valamint a Nemzetközi Olimplai Bizottság által elismert sportágban, a Magyar Diáksport Szövetség által, vagy közreműködésével szervezett Diákolimpia országos döntője.

 

Intézményi pont abban az esetben szerezhető, amennyiben a jelentkező a pontra jogosító eredményt a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.

 

Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ: Sporteredmények 

Szakképesítés, korábbi tanulmányok

  • 10 pont: szakképesítés

ha az adott szakképesítés nem képezte érettségi pontszámítás alapját kizárólag a Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány és az első ízben 2021 májusában kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél és ugyanezen időponttól kezdődően szakgimnáziumban kiállított képesítő bizonyítvány fogadható el

  • 18 pont: alapképzésben szerzett diploma

  • 12 pont: mesterképzésben szerzett diploma

  • 30 pont: osztatlan képzésben szerzett diploma

  • 3 pont: minden alap-, mester-, vagy osztatlan képzésben elvégzett 30 kredit után, aki nem rendelkezik oklevéllel

 

Az ezen jogcímen szerzett pontok összege nem haladhatja meg a 30 pontot.

Esélyegyenlőség

  • 40 pont: hátrányos helyzetű jelentkező esetében

  • 40 pont: fogyatékossággal élő jelentkező esetében

  • 40 pont:

gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, gyermekek otthoni ápolása miatti ápolási díjban, gyermekgondozási díjban, rendvédelmi szerv hivatásos állományú tagjaként távolléti díjban részesülő jelentkező, vagy aki hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik

 

A benyújtandó igazolásokról bővebb információ: Esélyegyenlőség 

Munkatapasztalat

10 pont: legalább 6 hónap

  • munkatapasztalat igazolása esetén
  • alábbi FEOR besorolásokért: 22, 23, 24, 252, 253, 26, 27, 33, 34, 35, 364, 371, 373, 411, 413, 419, 522

 

Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 10 intézményi pont szerezhető.

Beiskolázási és pályaorientációs rendezvények, szakmai programok

  • 10 pont: személyes / online részvétel a PTE BTK Kreatáborában, amennyiben a jelenléti / online teszten legalább 60%-os eredménnyel teljesít

  • 5 pont: PTE BTK Nyitott órák programján való részvétel

  • 2 pont: PTE BTK szakmai és beiskolázási rendezvényein való részvételért

 

Az intézményi pont feltétele mindhárom esetben a PTE BTK beiskolázási programokért felelős pályázati és beiskolázási dékánhelyettese által aláírt igazolás benyújtása.

 

Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 15 intézményi pont szerezhető.

Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél

25 pont  amennyiben a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik, az azonos képzési terület szakjára történő jelentkezés esetén

Szóbeli felvételi

Nincs

Tanulmányi pontok - 2025

Érettségi eredmények átlaga

A szakra való jelentkezéskor elfogadott 5. érettségi vizsgatárgyak X-szel vannak jelölve a táblázatban.

Érettségi vizsgatárgy  
Bármely vizsgatárgy x
Nemzetiségi nyelv és irodalom  
Idegen nyelv - 2. vagy 3. nyelv  
Latin nyelv  
Fizika  
Kémia  
Biológia  
Földrajz  
Ének  
Vizuális kultúra  
Testnevelés  
Filozófia  
Evangélikus hittan  
Katolikus hittan  
Református hittan  
Természettudomány  
Dráma  
Mozgóképkultúra és médiaismeret  
Nemzetiségi népismeret (horvát, német, roma/cigány, román, szerb, szlovák, szlovén)  
Célnyelvi civilizáció  
Állampolgári ismeretek  
Artista ismeretek  
Judaisztika  
Bibliaismeret - Hit Gyülekezete  
Autó- és repülőgép-szerelési ismeretek  
Digitális kultúra  
Automatikai és elektronikai ismeretek  
Bányaművelési ismeretek  
Fenntarthatóság  
Bibliaismeret - baptista hittan  
Rajz   
Informatika  
Bányászat ismeretek  
Emberismeret és etika  
Társadalomismeret  
Ember- és társadalomismeret, etika  
Utazás és turizmus  
Művészettörténet  
Népművészet  
Pszichológia  
Nemzetiségi nyelv  
Ábrázoló és művészeti geometria  
A magyar népzene alapjai  
Belügyi rendészeti ismeretek  
Hangkultúra  
A sajtó és nyilvánosság   
Anyanyelvi kommunikáció   
Buddhista vallás   
Csillagászat   
Diakónia, ápolástan   
Épületgépészet alapjai   
Euritmia   
Egészségügy ismeretek  
Folklórismeret   
Gépírás és információkezelés   
Ikonfestés elmélete és gyakorlata   
Környezettan   
Egészségügyi alapismeretek  
Művészetek története   
Egészségügyi ismeretek  
Mikrobiológia   
Pünkösdista hittan   
Szociális gondoskodás diakóniai megközelítésben   
Tánc- és mozgásművészet   
Egészségügyi technikai ismeretek  
Zenei angol, zene angolul   
Angol irodalom   
Egyházzenész ismeretek  
Egyházzenész-ismeretek  
Elektronikai alapismeretek  
Élelmiszeripar ismeretek  
Élelmiszer-ipari alapismeretek  
Élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek  
Élelmiszeripari ismeretek  
Építészeti és építési alapismeretek  
Építőipar ismeretek  
Épületgépészet ismeretek  
Épületgépészeti ismeretek  
Erdészet és vadgazdálkodás ismeretek  
Erdészeti és vadgazdálkodási ismeretek  
Európai uniós ismeretek   
Faipar ismeretek  
Faipari alapismeretek  
Faipari ismeretek  
Fodrászati ismeretek  
Földmérés ismeretek  
Földmérési ismeretek  
Gazdasági ismeretek  
Gázipari és fluidumkitermelési ismeretek  
Gépészet ismeretek  
Gépészeti alapismeretek  
Gépgyártás-technológiai ismeretek  
Gyakorlatos színész ismeretek  
Gyakorlatosszínész-ismeretek  
Hajózási technikai ismeretek  
Hang-, film- és színháztechnika ismeretek  
Hang-, film- és színháztechnikai ismeretek  
Hangtani és akusztikai ismeretek  
Honvédelmi alapismeretek  
Honvédelmi ismeretek  
Idegennyelvű ügyviteli ismeretek  
Informatika ismeretek  
Informatikai alapismeretek  
Informatikai ismeretek  
Irodai ügyviteli ismeretek  
Jazz-zenész ismeretek  
Jazz-zenész-ismeretek  
Katonai alapismeretek  
Képző- és iparművészet ismeretek  
Képző- és iparművészeti ismeretek  
Kereskedelem ismeretek  
Kereskedelmi ismeretek  
Kertészet és parképítés ismeretek  
Kertészeti és parképítési ismeretek  
Kiadványszerkesztési ismeretek  
Klasszikus zenész ismeretek  
Klasszikuszenész-ismeretek  
Kohászat ismeretek  
Kohászati ismeretek  
Kozmetikai ismeretek  
Könnyűipar ismeretek  
Könnyűipari alapismeretek  
Könnyűipari ismeretek  
Környezetvédelem- vízgazdálkodás ismeretek  
Környezetvédelmi ismeretek  
Környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek  
Közgazdaság ismeretek  
Közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan)  
Közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan)  
Közgazdasági ismeretek  
Közgazdasági-marketing alapismeretek  
Közigazgatási ismeretek  
Közlekedés ismeretek  
Közlekedésautomatikai ismeretek  
Közlekedésépítő alapismeretek   
Közlekedésépítő ismeretek  
Közlekedésgépész ismeretek  
Közlekedési alapismeretek  
Közművelődési ismeretek  
Közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek  
Magas- és mélyépítési ismeretek  
Mechatronikai ismeretek  
Mentálhigiéniai ismeretek   
Mezőgazdaság ismeretek  
Mezőgazdasági alapismeretek  
Mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek  
Mezőgazdasági gépész ismeretek  
Mezőgazdasági ismeretek  
Művelődési és kommunikációs alapismeretek  
Népzenész ismeretek  
Népzenész-ismeretek  
Nyomdaipar ismeretek  
Nyomdaipari alapismeretek  
Nyomdaipari technikai ismeretek  
Oktatási alapismeretek  
Optika ismeretek  
Optikai ismeretek  
Pedagógia ismeretek  
Pedagógiai ismeretek  
Postaforgalmi ismeretek  
Rendészet ismeretek  
Rendészeti alapismeretek  
Rendészeti és közszolgálati ismeretek  
Sport ismeretek  
Szépészet ismeretek  
Szociális alapismeretek  
Szociális ismeretek  
Szórakoztató zenész ismeretek  
Szórakoztatózenész-ismeretek  
Táncos ismeretek  
Távközlés ismeretek  
Távközlési ismeretek  
Turisztika ismeretek  
Turisztikai ismeretek  
Út-, vasút- és hídépítési ismeretek  
Ügyvitel ismeretek  
Ügyviteli alapismeretek  
Vasútgépészeti ismeretek  
Vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek  
Vegyész ismeretek  
Vegyipar ismeretek  
Vegyipari alapismeretek  
Vegyipari ismeretek  
Vendégfogadói ismeretek   
Vendéglátó-idegenforgalmi alapismeretek  
Vendéglátóipar ismeretek  
Vendéglátóipari ismeretek  
Villamosipar és elektronika ismeretek  
Vízügyi ismeretek  
Artista II. ; Akrobata  
Artista II. ; Légtornász  
Artista II. ; Zsonglőr   
Artista II. ; Egyensúlyozó   
Artista II. ; Bohóc  
Artista II. ; Társulati artista  
Egyházzenész II. ; Kántor énekvezető  
Egyházzenész II. ; Kántor kórusvezető  
Egyházzenész II. ; Kántor orgonista  
Egyházzenész II. ; Kántor gitáros  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Fafúvós  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Rézfúvós  
Hangszerkészítő és -javító II.; Vonós  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Pengetős  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Orgonaépítő  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Zongora   
Hangszerkészítő és -javító II. ; Cimbalom  
Jazz zenész II.  ; Jazz énekes  
Jazz zenész II. ; Fafúvós  
Jazz zenész II. ; Rézfúvós  
Jazz zenész II. ; Húros-vonós  
Jazz zenész II. ; Billentyűs  
Jazz zenész II. ; Ütős  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Divatstílus- és jelmeztervező  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Festő  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Szobrász  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Kerámiaműves  
Képző- és iparművészeti munkatárs  ; Művészeti grafikus  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Művészeti és médiafotográfus  
Képző- és iparművészeti munkatárs; Mozgóképi animáció tervező  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Ötvös  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Textilműves  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Üvegműves  
Klasszikus zenész II.  ; Hangkultúra   
Klasszikus zenész II. ; Fafúvós  
Klasszikus zenész II. ; Rézfúvós  
Klasszikus zenész II.  ; Húros-vonós   
Klasszikus zenész II. ; Billentyűs  
Klasszikus zenész II. ; Ütős  
Klasszikus zenész II. ; Magánénekes  
Klasszikus zenész II. ; Zeneelmélet-szolfézs  
Klasszikus zenész II.  ; Zeneszerzés   
Közművelődési munkatárs;   
Népi kézműves ; Csipkekészítő  
Népi kézműves ; Faműves fajátékkészítő  
Népi kézműves ; Fazekas  
Népi kézműves ; Gyékény, szalma, és csuhétárgykészítő  
Népi kézműves ; Fonottbútor készítő  
Népi kézműves ; Kézi és gépi hímző  
Népi kézműves ; Szőnyegszövő  
Népi kézműves ; Takács  
Népi kézműves ; Nemezkészítő  
Népi kézműves ; Szíjgyártó-nyerges  
Népi kézműves ; Mézeskalács díszítő  
Népi kézműves ; Kékfestő  
Népi kézműves ; Népi bőrműves  
Népi kézműves ; Papucskészítő  
Népzenész II. ; Népi énekes  
Népzenész II. ; Fafúvós  
Népzenész II. ; Húros/vonós  
Népzenész II. ; Billentyűs  
Népzenész II. ; Ütős  
Pedagógiai munkatárs ; Pedagógiai asszisztens  
Pedagógiai munkatárs ; Gyógypedagógiai asszisztens  
Színész II. ; Bábszínész  
Színész II. ; Színházi- és filmszínész  
Színész II. ; Pantomimes  
Szórakoztató zenész II. ; Énekes szólista  
Szórakoztató zenész II. ; Fafúvós  
Szórakoztató zenész II. ; Rézfúvós  
Szórakoztató zenész II. ; Húros/vonós  
Szórakoztató zenész II. ; Billentyűs  
Szórakoztató zenész II. ; Ütős  
Táncos II. ; Klasszikus balett-táncos  
Táncos II. ; Kortárs-, modern táncos  
Táncos II. ; Néptáncos  
Táncos II. ; Színházi táncos  
Bányaipari technikus;   
Fluidumkitermelő technikus;   
Kohász- és öntésztechnikus; Kohász, Öntész;  
Fogtechnikus;   
Optikus;   
Általános ápoló;   
Egészségügyi asszisztens; Audiológiai asszisztens, Endoszkópos asszisztens, Fogászati asszisztens, Gyógyszertári asszisztens, Kardiológiai és angiológiai asszisztens, Klinikai neurofiziológiai asszisztens, Perioperatív asszisztens, Radiográfiai asszisztens;  
Egészségügyi laboráns; Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens;  
Gyakorló ápoló;   
Csecsemő- és gyermek- ápoló;   
Klinikai laboratóriumi szakasszisztens; Hematológiai és transzfuziológiai szakasszisztens, Kémiai laboratóriumi szakasszisztens, Mikrobiológiai szakasszisztens;  
Ortopédiai műszerész;   
Perioperatív szakasszisztens; Aneszteziológiai szakasszisztens, Műtéti szakasszisztens;  
Radiográfiai szakasszisztens; CT/MR szakasszisztens, Nukleáris medicina szakasszisztens, Intervenciós szakasszisztens, Sugárterápiás szakasszisztens;  
Rehabilitációs terapeuta; Fizioterápiás asszisztens, Gyógymasszőr;  
Szövettani szakasszisztens; Citológiai szakasszisztens, Immun-hisztokémiai, hisztokémiai és molekuláris biológiai szakasszisztens;  
Mentőápoló;   
Automatikai technikus; Autóipar, Energetika és petrolkémia, Épület-automatizálás, Gyártástechnika;  
Elektronikai technikus;   
Erősáramú elektrotechnikus;   
Ipari informatikai technikus;   
Közlekedés-automatikai technikus;   
Bor- és pezsgőgyártó technikus;   
Élelmiszer-ellenőrzési technikus;   
Élelmiszeripari gépésztechnikus;   
Erjedés- és üdítőital-ipari technikus;   
Húsipari technikus;   
Sütő- és cukrászipari technikus;   
Tartósítóipari technikus;   
Tejipari technikus;   
Hídépítő és -fenntartó technikus;   
Magasépítő technikus;   
Mélyépítő technikus;   
Útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus;   
Épületgépész technikus;   
Faipari technikus  
Pénzügyi-számviteli ügyintéző;   
Vállalkozási ügyviteli ügyintéző;   
Gépész technikus; CAD-CAM, Ipar Vegyipar;  
Gépgyártás-technológiai technikus  
Légijármű-műszerész technikus;   
Légijármű-szerelő technikus;   
Vasútijármű-szerelő technikus;   
Fegyvergyártó szaktechnikus;   
Fegyverműszerész technikus;   
Fegyveroptikai szaktechnikus;   
Honvéd altiszt; Állami légijármű műszerész, Állami légijármű szerelő, Híradó, Katonai informatikai rendszer-üzemeltető, Katonai pénzügyi, Légi vezetés, Műszerész, fegyver-műszerész, Műszerész, páncéltörő-rakéta műszerész, Parancsnok, ABV védelmi Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér, Repülésbiztosító, Speciális felderítő, Elektronikai hadviselés Speciális felderítő, Rádió-elektronikai felderítő, Szerelő, Műszakigép-szerelő, Szerelő, Páncélos- és gépjárműszerelő;  
Honvéd kadét; Gépjármű mechatronikai technikus (szerviz), Elektronikai technikus, Honvédelmi igazgatási ügyintéző, Infokommuni-kációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus, Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető, Környezet-védelmi technikus (környezet-védelem), Logisztikai technikus;  
Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus;   
Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus;   
Szoftverfejlesztő és -tesztelő;   
Távközlési technikus;   
Idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus; Általános gyártás, Gépjármű-gyártás, Kereskedelmi logisztika;  
Kereskedő és webáruházi technikus;   
Környezetvédelmi technikus; Hulladék-hasznosító, -feldolgozó, Igazgatás, Környezet-védelem, Természet-védelem;  
Vízügyi technikus; Területi vízgazdálkodó, Települési vízgazdálkodó, Vízgépészet;  
Hajózási technikus;   
Kocsivizsgáló technikus;   
Vasútforgalmi szolgálattevő technikus;   
Közlekedés-üzemvitel-ellátó technikus; Hajózási, Közúti, Vasúti, Légi;  
Logisztikai technikus; Logisztika és szállítmányozás, Vasúti árufuvarozás;  
Postai üzleti ügyintéző;   
Divat-, jelmez- és díszlettervező; Divattervező, Jelmez- és díszlettervező;  
Könnyűipari technikus; Bőrfeldolgozó-ipar, Cipőkészítő, Ortopédiai cipész, Ruhaipar, Textilipar;  
Dekoratőr;   
Fotográfus; Kreatív fotográfus, Művészeti fotográfus;  
Grafikus;   
Mozgókép- és animációkészítő;   
Nyomdaipari technikus; Nyomdaipari előkészítő, Nyomdaipari gépmester, Nyomtatvány-feldolgozó;  
Hangtechnikus;   
Színház- és rendezvénytechnikus; Porondtechnikus, Színpadi hangtechnikus, Színpadi világítás-technikus, Színpadi vizuáltechnikus, Színpad-technikus;  
Erdésztechnikus; Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás  
Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus;   
Kertésztechnikus; Dísznövény-termesztő, virágkötő, Gyógynövénytermesztő, Gyümölcstermesztő, Parképítő és -fenntartó, Zöldségtermesztő;  
Mezőgazdasági gépésztechnikus;   
Mezőgazdasági technikus; Állattenyésztő, Növénytermesztő;  
Oktatási szakasszisztens;   
Közszolgálati technikus; Közigazgatási ügyintéző, Rendészeti technikus;  
Rendőr tiszthelyettes; Bűnügyi, Határrendészeti, Közlekedési, Közrendvédelmi;  
Alternatív járműhajtási technikus;   
Gépjármű-mechatronikai technikus; Gyártás, Motorkerékpár-és versenymotor-szerelés, Szerviz;  
Ipari szerviztechnikus;   
Járműipari karbantartó technikus;   
Mechatronikai technikus;   
Fitness-wellness instruktor;   
Sportedző (a sportág megjelölésével) - sportszervező;   
Fodrász  
Kéz- és lábápoló technikus; Kézápoló és köröm-kozmetikus, Speciális lábápoló;  
Kozmetikus technikus;   
Kisgyermek-gondozó, -nevelő;   
Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens;   
Szociális és mentálhigiénés szakgondozó;   
Szociális és rehabilitációs szakgondozó;   
Cukrász szaktechnikus;   
Szakács szaktechnikus;   
Turisztikai technikus; Idegenvezető, Turisztikai szervező;  
Vendégtéri szaktechnikus;   
Gumiipari technikus;   
Műanyag-feldolgozó technikus;   
Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus; Csomagolószer-gyártó, Papírgyártó és-feldolgozó;  
Vegyész technikus; Általános laboráns, Termelési folyamatirányító;  

Középiskolai eredmények

A szakra való jelentkezéskor elfogadható 5. választható tantárgyak (amit minimum két évig tanult) X-szel vannak jelölve a táblázatban.

Tantárgy  
Bármely tantárgy x
Idegen nyelv (második vagy harmadik)  
Etika  
Biológia – egészségtan  
Biológia  
Fizika  
Kémia  
Földrajz  
Ének-zene  
Vizuális kultúra  
Informatika  
Digitális kultúra  
Technika, életvitel és gyakorlat   
Testnevelés és sport  
Állampolgári ismeretek  
Természettudomány  
Dráma és színház  
Mozgóképkultúra és médiaismeret  
Dráma és tánc  
Társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek  
Filozófia  
Tánc és mozgás  
Magyar mint idegen nyelv  
Családi életre nevelés  
Jelenismeret  
Katonai alapismeretek  
Pénzügyi és gazdasági kultúra  
Vállalkozzunk  
Munkapiac  
Etikus vállalkozói ismeretek  
Közgazdasági és pénzügyi alapismeretek  
Saktika (sakk-matematika)  
Természettudomány művészeti szakközépiskolák számára  
Belügyi rendészeti ismeretek  
Iskolai labdarúgás  
Karate  
Honvédelmi alapismeretek  
Közigazgatási ismeretek  
Gazdasági és pénzügyi kultúra  
Tanulásmódszertan  
Fenntarthatóság  
Hittan  
Hittan (evangélikus)  
Hittan (katolikus)  
Hittan (református)  
Honvédelem  
Angol célnyelvi civilizáció  
Célnyelvi civilizáció  
Nemzetiségi népismeret  
Testnevelés  
Bármely szakmai vagy művészeti tantárgy  
Bármely ágazati szakmai tantárgyak  
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.): Kereskedelmi és marketing alapismeretek  
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.): Közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan)  
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.): Közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan)  
Konkrét ágazati szakmai tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  
Érettségi pontok - 2025

A szakra való jelentkezéskor elfogadható két érettségi vizsgatárgy, aminek százalékos eredményéből az érettségi pont tevődik össze.

1. érettségi vizsgatárgy

angol nyelv, francia nyelv, latin nyelv, magyar nyelv és irodalom, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, arab nyelv, héber nyelv, kínai nyelv, japán nyelv holland nyelv, finn nyelv, portugál nyelv, történelem, állampolgári ismeretek, német nemzetiségi nyelv, német nemzetiségi nyelv és irodalom, újgörög nyelv, dráma, filozófia, mozgóképkultúra és médiaismeret, biológia, társadalomismeret, természettudomány, matematika, bolgár nyelv, horvát nyelv, horvát nemzetiségi nyelv, horvát (nemzetiségi) nyelv és irodalom, lengyel nyelv, szerb nyelv, szerb (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovák nyelv, szlovák (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovén nyelv, szlovén nemzetiségi nyelv, román nyelv, román (nemzetiségi) nyelv és irodalom, ukrán nyelv, földrajz, digitális kultúra, beás nyelv, lovári nyelv, filozófia

2. érettségi vizsgatárgy

angol nyelv, francia nyelv, latin nyelv, magyar nyelv és irodalom, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, arab nyelv, héber nyelv, kínai nyelv, japán nyelv holland nyelv, finn nyelv, portugál nyelv, történelem, állampolgári ismeretek, német nemzetiségi nyelv, német nemzetiségi nyelv és irodalom, újgörög nyelv, dráma, filozófia, mozgóképkultúra és médiaismeret, biológia, társadalomismeret, természettudomány, matematika, bolgár nyelv, horvát nyelv, horvát nemzetiségi nyelv, horvát (nemzetiségi) nyelv és irodalom, lengyel nyelv, szerb nyelv, szerb (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovák nyelv, szlovák (nemzetiségi) nyelv és irodalom, szlovén nyelv, szlovén nemzetiségi nyelv, román nyelv, román (nemzetiségi) nyelv és irodalom, ukrán nyelv, földrajz, digitális kultúra, beás nyelv, lovári nyelv, filozófia

 

 

A jövőd a kezedben és a fejedben van. A PTE pedig segít abban, hogy célod felé elindulj!
Volt BTK-s hallgatónktól