Német nemzetiségi nyelv és irodalom mesterszak

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Német nemzetiségi nyelv és irodalom mesterszak

Képes ismereteinek tudományos fórumokon való megjelenítésére, a megoldandó problémák megértése és megoldása terén önálló tevékenység kifejtésére és eredeti ötletek felvetésére, valamint a feladatok szakmailag magas szinten és önállóan történő megtervezésére és végrehajtására.


 


Képzés típusa
Mesterképzés/MA/MSc

Képzési idő
4 félév

Finanszírozási forma
Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzési forma
Nappali, Levelező

Képzés indulása
Szeptemberi indulás

Költségtérítés összege
375.000 Ft / félév

Az oktatás nyelve
Magyar, Német

Legutóbbi ponthatár
n.i.

  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kapcsolat
Oklevélben szereplő képzettség neve
okleveles német nemzetiségi nyelv és irodalom szakos bölcsész
Képzés célja

olyan német nemzetiségi nyelv és irodalom szakos bölcsész szakemberek képzése, akik a hazai német kisebbség története, nyelve, nyelvhasználata, irodalma, szellemi és tárgyi kultúrája, valamint identitása vonatkozásában átfogó, magas szintű és speciális ismertetekkel rendelkeznek. Emellett a német nyelv, irodalom, valamint a német nyelvű országok kultúrája területén is megfelelő jártasságra és ismeretanyagra tettek szert mesterszintű tanulmányaik során. A nemzetiségspecifikus képzési program során a hallgatók az elméleti ismereteken kívül megismerkednek a gyakorlati kutatómunkával is. Megszerzett interdiszciplináris ismereteik birtokában képesek magyarországi német, illetve általában kisebbségi intézményekben, szervezetekben (önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, sajtóorgánumok, kulturális szervezetek, egyesületek, kutatóintézetek), valamint a közigazgatásban és a kulturális élet számos területén kiemelkedően magas szintű munkavégzésre. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Képzési jellemzők

A képzés német nyelven folyik.

 

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta
  • levelező munkarendben szemeszterenként 6 alkalom, csütörtöki-pénteki napokon

IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A felsőoktatási intézmény gondoskodik az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek oktatásáról, a tanterv részeként biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy a hallgató megszerezhesse a tantervben meghatározott, az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismereteket. A felsőoktatási intézmény a tantervben foglaltak szerint biztosítja a tudásmérés lehetőségét a hallgató részére és értékeli az idegen szaknyelvi ismeretek megszerzését. A felsőoktatási intézmény a tantervben meghatározhat az idegen szaknyelvi ismeretként elfogadható államilag elismert nyelvvizsgát vagy más nyelvtudásmérést.


TOVÁBBLÉPÉSI  LEHETŐSÉG A TANÁRKÉPZÉSBE

2 féléves német és nemzetiségi német nyelv és kultúra tanára mesterképzés

2 féléves német nyelv és kultúra tanára mesterképzés


TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A PTE-BTK DOKTORI (PHD) PROGRAMJAIBA

Irodalomtudományi Doktori Iskola / Irodalomtudományi Program

Főbb témakörök

A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül

  • nyelvtudomány (a nyelvtudomány története és módszerei, német nyelvtörténet, pragmatika, kontrasztív nyelvészet, szaknyelvi elemzések, szociolingvisztika) 25-30 kredit
  • irodalomtudomány (az irodalomtudomány története, módszertana, régebbi német irodalom, szerzői életművek, irodalmi alkotások elemzése) 20-25 kredit
  • kisebbségtudomány - speciális, differenciált, interdiszciplináris ismeretkörök 35-45 kredit
    • nyelvtudomány (kontaktusnyelvészet, szociolingvisztika, kétnyelvűség, variációs nyelvészet, nyelvpolitika)
    • irodalomtudomány (regionális német nyelvű irodalmak, sajtótörténet)
    • kultúratudomány (kultúraközvetítés, interkulturalitás)
    • történettudomány, jogtudomány (kisebbségi jogok)
    • szociálpszichológia (identitáselméletek)
Képzés helyszíne(i)
Pécs
Felvételi információk, jelentkezési feltételek

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: germanisztika alapképzési szak német szakiránnyal, germanisztika alapképzési szak német nemzetiségi szakiránnyal, ezek minor változatati (50 kredites blokkok) továbbá a főiskolai szintű német nemzetiségi nyelv és irodalom, német nyelv és irodalom, és német (nemzetiségi) nyelvtanár szakok.

 

A nem teljes kreditbeszámításos diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra, lehetőleg a felvételi jelentkezési határidő előtt 30 nappal.

 

Egyéb diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a jelentkezőnek a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek - felsőoktatási törvényben meghatározott - összevetése alapján elismerhető legyen legalább 50 kreditnek megfelelő teljesítés a korábbi tanulmányok szerint a germanisztika alapképzési szak német vagy nemzetiségi német  szakirányának nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből. Szükséges továbbá felsőfokú C típusú államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga német nyelvből. Az 50 kredit tartalma itt található.

 

A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KÁB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.

 

Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.


A szóbeli felvételi vizsga

A felvételi vizsga tárgykörei és kapcsolódó kötelező irodalma ITT találhatók. A vizsgáztatás nyelve a német.


A pontszámítás módja

A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad.

A szakon 4 többletpont adható kiemelkedő szakmai tevékenységért (aktív szerepvállalás a magyarországi német közélet bármely szektorában, tevékeny részvétel a kisebbség nyelvének, kultúrájának és identitásának megőrzésében és ápolásában.)

Felvételi irányszám

1<10 fő

Felvételi követelmények
szóbeli felvételi
Elhelyezkedési területek

Tipikus munkahely

  • nemzetiségi intézmények (önkormányzatok, kultúrházak, írott és elektronikus média, könyvtárak), kutatóintézetek, idegenforgalom, külkereskedelmi és multinacionális cégek, fordító irodák, európai intézmények, követségek
  • a végzősök tanulmányaikat folytathatják a doktori iskola programjaiban is

Tipikus beosztás

  • nemzetiségi tanácsadó, ill. kutató, újságíró, kultúra-menedzser, üzletkötő, idegen nyelvű korrektor valamely kiadónál
Kapcsolat

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: 72/501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu

Facebook
Instagram
YouTube


Germanisztika Intézet

Német Nyelvészeti Tanszék

Német Nyelvű Irodalmak Tanszéke

Élvezzék az egyetemi éveket!
Volt BTK-s hallgatónktól