A képzés célja művészetterapeuták képzése, akik képesek a mentálhigiénés prevenció, a terápia és a rehabilitáció területein adekvát szupervízió mellett művészetterápia végzésére, továbbá terápiás célú művészi teljesítmények facilitálására, támogatására. A szakon végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására..
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja művészetterapeuták képzése, akik képesek a mentálhigiénés prevenció, a terápia és a rehabilitáció területein adekvát szupervízió mellett művészetterápia végzésére, továbbá terápiás célú művészi teljesítmények facilitálására, támogatására. A szakon végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
1.1. Az elsajátítandó szakmai kompetenciák:
1.1.1. A szakon végzett
1. tudása:
2. képességei:
3. attitűdje:
4. autonómiája és felelőssége:
A mesterképzési szak szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya, amelyből a szak felépül:
A szakmai gyakorlat és a gyakorlati képzés követelményei:
Az intézményen kívüli szakmai gyakorlat köznevelési vagy gyógypedagógiai vagy pszichiátriai és rehabilitációs intézményekben vagy speciális felnőtt és ifjúsági otthonokban a szakmai felelős által megadott követelmények alapján szakmai felügyelettel végzett 120 óra gyakorlat, legalább 4 kredit értékben.
A képzést megkülönböztető speciális jegyek:
A képzésben egy, a művészetági ág szerint szerveződő specializáció elvégzése kötelező.
Képzőművészet-terápia
Zeneterápia
A Művészetterápia mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe az alábbi szakok:
a művészet képzési területről az alkotóművészet és muzikológia, az előadó-művészet, a fotográfia, a képzőművészet-elmélet, a tárgyalkotás, a tervezőgrafika, a textiltervezés, az animáció, a média design, a látványtervezés és az építőművészet alapképzési szakok, a festőművész, a grafikusművész, a dramaturg, a színházrendező, a színművész és a szobrászművész osztatlan mesterképzési szakok, a művészetközvetítés képzési területről a képalkotás, a kézműves tárgykultúra, a környezetkultúra, a zenekultúra, az orvos- és egészségtudományi képzési területről az ápolás és betegellátás alapképzési szak ápoló szakirány, az általános orvos, a fogorvos, a gyógyszerész osztatlan mesterképzési szak, a bölcsészettudomány képzési területről a pszichológia alap vagy mesterképzési szak, a pedagógia alapképzési vagy neveléstudomány mesterképzési szak, a néprajz alap vagy mesterképzési szak, a társadalomtudomány területről a szociális munka alap vagy mesterképzési szak, a szociálpedagógia alap vagy mesterképzési szak, továbbá a pedagógusképzés képzési terület alapképzési szakjai és tanári mesterszakjai illetve ezeknek a 1993. évi LXXX. törvény szerint megfeleltethető szakok
A további alapképzési és mesterképzési szakok, a korábbi tanulmányok során – a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján – legalább 60 kredit megszerzése szükséges a bölcsészettudomány, a társadalomtudomány, az orvos- és egészségtudomány, a pedagógia, a művészetek területéről.
A felvételi vizsga részei:
• gyakorlati vizsga: portfólió és szakmai munkaterv bemutatása
• motivációs beszélgetés: elbeszélgetés
Gyakorlati vizsga: A gyakorlati vizsgán minden felvételiző portfólió (eddigi alkotói, vagy előadóművészeti tevékenység) bemutatásával, illetve az írásban benyújtott motivációs levéllel vehet részt.
A nem képzőművészeti vagy zenei előképzettséggel rendelkezőknek a képzőművészeti vagy zenei önkifejezésben való jártasságukat néhány saját alkotás bemutatásával, a vizsgán készített gyakorlati feladat bemutatásával vagy hangszeres játékkal kell igazolniuk. Előnyt jelent az előzetes (igazolt) gyakorlati tapasztalat a mentálhygiénés, prevenciós vagy a terápiás területek valamelyikében, illetve a közoktatásban szerzett igazolható művészeti gyakorlat.
Motivációs beszélgetés: A leendő hallgatók felvételi vizsgán, elbeszélgetésen vesznek részt, melynek célja a jelölt motiváltságának, személyisége alkalmasságának, szakképzettsége várható felhasználásának megismerése.
Felvételi pontok számítása:
• gyakorlati vizsga: portfólió és szakmai munkaterv bemutatása: 34 pont
• motivációs beszélgetés: elbeszélgetés: 15 pont
A Kar a művészetterápia mesterképzésben a jelentkező teljesítményét felvételi pontszámmal, 100 pontos rendszerben értékeli, amelyet a felvételi vizsgapontok megkettőzésével és a többletpontok hozzáadásával határoz meg
Többletpontok: maximum 2 többletpont adható
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 1 pont
- fogyatékosság: 1 pont
- gyermekgondozás: 1 pont
- hátrányos helyzet: 1 pont
- 2. nyelvvizsga/középfokú (B2) komplex: 1 pont
PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM MŰVÉSZETI KAR KÉPZŐMŰVÉSZETI INTÉZET
GYÖRGY HAJNAL intézeti menedzser
H-7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 16.
Telefon: +36 72 501-500 / 22825 • E-mail: gyorgy.hajnal@pte.hu
Weblap: http://www.art.pte.hu
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.