A pécsi jogi Kar célja, hogy a hallgatók számára versenyképes tudást adjon, és olyan szakembereket biztosítson a munkaerőpiac számára, akik képesek maradéktalanul megfelelni a 21. század – jogászokkal szemben támasztott – elvárásainak. A jogi karokról ma kikerülő hallgatóinknak képesnek kell lenniük hatékonyan és gyorsan reagálni a folyamatosan változó jogi, társadalmi és gazdasági kihívásokra.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja jogász képzettségű szakemberek képzése, akik az állam- és jogtudomány, valamint a jogászi tevékenységekhez kapcsolódó más társadalomtudományok alapjainak birtokában, a jogrendszer főbb jogterületeinek és jogintézményeinek, az állam működésének, a jogalkotás és a jogalkalmazás módszereinek ismeretében, korszerű szakismereteikre és jogászi műveltségükre tekintettel alkalmasak az állami és magánszférában jogászi tevékenységre, gyakorlati tapasztalatok megszerzésével, szakmai továbbképzéssel a jogi szakvizsgához kötött munkakörök betöltésére. Részt tudnak venni a nemzetközi- és különösen az európai térben a gazdasági, társadalmi, államközi és civil szféra problémáinak megoldásában és szervezésében. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
2019-től nappali munkarenden, 2020-tól pedig levelező munkarenden új tanterv bevezetésére került sor a képzésen, melynek célja, hogy versenyképesebb, rugalmasabb, a munkaerőpiachoz jobban igazodó képzést képzést biztosítsunk hallgatóinknak. A Kar vezetése az új tantervvel azt szeretné elérni, hogy a hagyományokra alapozott és a tudományos képzés jellegére is reflektáló klasszikus elméleti és történeti, valamint tételes jogi tárgyak mellett olyan tantárgyakat is a képzés részévé tegyen, amely mindenekelőtt hallgatóink elhelyezkedési lehetőségeit növelhetik, egyúttal vonzóbbá teszik képzésünket jövőbeni hallgatóink számára
A jogi asszisztens OKJ-s bizonyítvánnyal, jogi felsőoktatási szakképzés és igazságügyi igazgatási alapszakos végzettséggel rendelkezők esetében egyes teljesített tantárgyak a jogász képzés tantervébe beszámíthatók.
A képzéshez részismereti képzés is kapcsolódik, ami egy felvételi eljárás nélküli, önköltséges képzés.
A részismereti képzés keretében, legfeljebb egymást követő négy féléven keresztül a jogász szak kurzusain, hallgatói jogviszony létesítésével vehet részt a képzésben az a jelentkező, aki magyar érettségi bizonyítvánnyal, vagy azzal egyenértékű, külföldi oktatási intézmény elvégzését tanúsító és az adott országban felsőoktatási intézménybe történő jelentkezésre jogosító bizonyítvánnyal rendelkezik.
A részismereti képzésben történő részvétel nem vezet felsőfokú oklevél megszerzéséhez, nem ad felsőfokú végzettséget, sem szakképzettséget, azonban a Kar a megszerzett ismeretekről, azaz a sikeresen teljesített tanulmányi teljesítményről az elektronikus tanulmányi rendszeréből a tárgyleírást is tartalmazó mikrotanúsítványt állít ki. Az elvégzett kurzus, modul teljesítése felsőfokú tanulmányokba a kreditátvitel szabályai szerint beszámítható.
A 2026-os általános felvételi eljárásban az intézményi pontok körében a PTE ÁJK részismereti képzés keretében teljesített legalább 20 kredit megszerzéséért 25 pont jár.
Az új tanterv bevezetése eredményezte az ún. modulos rendszert a differenciált szakmai ismeretek vonatkozásában. A differenciált ismeretek keretében a mintatantervet követő hallgatók a záróvizsga félévet megelőző utolsó félévükben teljesíthetik az általuk kiválasztott hat modul egyikét, a kötelező alappaneleken felül.
Mintatanterv differenciált tárgyainak moduljai:
Azok a hallgatók, akik a differenciált tárgyakat modul keretében teljesítik, a végbizonyítvány mellé dékáni aláírással ellátott tanúsítványt kapnak arról, hogy az alapképzés utolsó félévében speciális, szakmaspecifikus ismereteket szereztek.
Az új tanterv ún. modulos rendszere a levelező tanrendben – a képzés sajátossága miatt – nem került maradéktalanul adaptálásra. Ez a megoldás a kreditátviteli eljárás megkönnyítése mellett a tanszékek számára lehetővé teszi, hogy a differenciált, választható tárgyak többségét is meghirdetheti a levelező munkarenden kontakt órák nélkül. Az egyes modulokban a választás lehetősége hallgatói kompetencia, így lehetőséget biztosítva a specializálódásra.
A felvételi jelentkezés a felvi.hu oldalán történik.
Felsőoktatási felvételi eljárás szerint osztatlan mesterképzésre az a jelentkező vehető fel, aki legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tett, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel (diploma) rendelkezik.
Érettségi vizsgakövetelmények a pontszámításhoz. Legalább egy vizsgatárgyat emelt szinten kell teljesíteni a felsoroltakból:
történelem és
angol vagy francia vagy latin nyelv vagy magyar nyelv és irodalom vagy német vagy olasz vagy orosz vagy spanyol vagy matematika vagy filozófia.
Jogi felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel vagy felsőfokú végzettséggel (BA/BSc/főiskolai/MA/MSc/egyetemi) jelentkezőket intézményünk a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél minősítése alapján is rangsorolhatja, azaz diplomával is lehet jelentkezni a képzésre.
A végzett joghallgatók elhelyezkedési esélyei megfelelőnek mondható. A hagyományosan népszerűnek számító pályákon (bíróságok, ügyészségek, ügyvédség) túl lehetőséget kínál a közigazgatás, a gazdasági és a pénzügyi szféra. A több nyelvet beszélő, felkészült fiatal jogászok számára külföldi továbbtanulási lehetőségek és brüsszeli álláslehetőségek is rendelkezésre állnak.
A hallgatók körében készült felmérés szerint a jogászok túlnyomó része bízik abban, hogy a szakterületen belül tud elhelyezkedni, azonban tízből már csak heten gondolják azt, hogy egy-két éven belül a végzettségüknek megfelelő állást találnak. Az elhelyezkedés nehézségei, az alacsony ügyvédjelölti bérek, a nagy munkaterhelés mellett azonban a teljes képhez tartozik a komoly karrierlehetőség és a legtöbb gyakorlott szakember kiemelkedő fizetése is.
Szakemberek véleménye szerint kevés hallgató él már a tanulmányai alatt a specializáció lehetőségével. Fontos a képzés alatt végzett gyakornoki munka, a kapcsolatok kiépítése, a tapasztalatszerzés. Nemzetközi és hazai ügyvédi irodákban, multinacionális cégeknél, a közigazgatás magasabb szintjein hatalmas az igény jó elméleti képzettségű, idegen nyelveken kifogástalanul beszélő, tájékozott frissdiplomásokra. Természetes ugyanakkor, hogy az évente végző több ezernyi jogász mindegyikét nem tudja felszívni ez a hosszú távú perspektívát kínáló terület, a szakmai tudás, a gyakorlat és egyéb képzettségek szerepe ezért óriási. Mi lehetsz, ha nagy leszel – adatvédelmi szakértő, védjegyelbíráló, ügyvéd, ügyészségi fogalmazó, birtokvédelmi, hagyatéki előadó, szabálysértési ügyintéző, polgári védelmi kirendeltségvezető, pénzügyi nyomozó, önálló bírósági végrehajtó, kiemelt főnyomozó, minisztériumi fogalmazó, médiajogi ügyintéző, közjegyző, közbeszerzési referens, kárpótlási szakügyintéző, kabinettitkár, jegyző, gyermekvédelmi ügyintéző, gyámhivatal-vezető, anyakönyvvezető.
Diplomás Pályakövető Rendszer:
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"Per aspera ad astra"
Mit üzen a hallgatóknak?
"Jól választottunk, mivel a a PTE-s végzettség piacképes diplomát jelent."
PTE Állam- és Jogtudományi Kar
Azaz:
Államilag elismert általános nyelvi, vagy szaknyelvi komplex, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt nyelvtudás.
Figyelembe vehető nyelvek: angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz, latin.
Megszerezhető intézményi pont: 10-tól 100-ig.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Nincs
történelem
idegen nyelv (angol francia latin nyelv német olasz orosz spanyol), magyar nyelv és irodalom, matematika, filozófia
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.