Várjuk azoknak a hallgatóknak a jelentkezését, akik az irodalomelmélet, az irodalomtörténet, az összehasonlító- és alkalmazott irodalomtudomány, a kultúratudomány, valamint a színháztudomány iránt érdeklődnek. a mesterképzés négy szakirány specializációja, az irodalom- és kultúraelméleti, irodalom- és kultúraelméleti kutatások mellett lehetőséget kínál a szövegszerkesztés, az irodalom és színházi kritikaírás, valamint a dramaturgiai színházi szövegírói ismeretek és gyakorlatok elsajátítására.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
olyan szakemberek képzése, akik átfogó ismeretekkel rendelkeznek az irodalomtudomány, a színháztudomány és a kultúratudomány alapvető kérdéseiről, átlátják és értik az irodalomnak és a színházi praxisnak a történetiséggel, a kultúrával és a társadalommal fennálló meghatározó összefüggésrendszereit, változatosságát. Megszerzett ismereteik és képességeik birtokában képesek valamely irodalomtudományi, színháztudományi és kultúratudományi résztéma önálló megismerésére, elméletileg és módszertanilag megalapozott, új eredményeket feltáró elemzésére. Alkalmasak irodalmi, színházi és kulturális jelenségek, irodalmi, dramatikus és kulturális szövegek tudományos elemzésére, esztétikai, dramaturgiai és poétikai-retorikai létmódjuk figyelembevételével. Ismerik a modern kommunikáció közegeit, a nyelvi-közvetítési rendszereket, a nyelv művészetének és médiumainak sajátosságait, az irodalom társművészetekhez fűződő kapcsolatát, valamint az irodalmiság legaktuálisabb társadalmi funkciójára és feltételeire összpontosító kutatásokat. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
specializációk négy félévesek
Foglalkozások gyakorisága
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉG A PTE-BTK DOKTORI (PHD) PROGRAMJAIBA
Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül
Az egyes specializációk csak megfelelő számú jelentkező esetén indulnak!
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: magyar, az anglisztika, a germanisztika, a romanisztika, a szlavisztika alapképzési szak, valamint az ókori nyelvek és kultúrák alapképzési szak klasszika-filológia szakiránya.
A nem teljes kredit értékkel bíró diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.
Ezen – elsősorban a bölcsészettudomány és a társadalomtudomány képzési területek alapképzési szakjain szerzett – diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele általános kultúratudományi ismeretek 4 kredit, esztétikai és filozófiai ismeretek 4 kredit, irodalomtudományi ismeretek 10 kredit.
A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.
Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési és kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.
A szóbeli felvételi vizsga
A felvételi vizsga szakmai elbeszélgetés, mely vizsgabizottság előtt zajlik. Az MA szóbeli felvételi keretében a hallgatók szakdolgozatukról vagy tudományos dolgozataikról (TDK, OTDK, ETDK, VMTDK) számolnak be a vizsgált témák történeti és elméleti összefüggéseinek feltárásával. A felvételi vizsga szakmai elbeszélgetés, mely vizsgabizottság előtt zajlik.
A pontszámítás módja
A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad.
Tipikus munkahelyek
A kultúra, a művelődés, illetve az oktatás területén: egyetemek, felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek, iskolák, könyvtárak, könyvkiadók, irodalmi, művészeti folyóirat-szerkesztőségek, ügyviteli munkahely, sajtó, színház, oktatási központok, kulturális alapítványok, kulturális és humán szolgáltató ágazat, kulturális menedzsment; a specialitása miatt elsősorban kutatás, diplomácia, oktatás, közművelődés (irodalmár, történész) területein.
Tipikus beosztás
egyetemi vagy főiskolai oktató, kutató, tudományos munkatárt, szerkesztő, szövegíró, dramaturg, művészeti titkár, szakértő, lektor, korrektor, ügyintéző, kulturális szervező, riporter
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Felvételi és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: 72/501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu
Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék
Klasszikus Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.