A képzés célja olyan gyógyszerészek képzése, akik az elsajátított ismeretanyag, szakmai készségek, gyógyszerészi szemlélet és magatartás alapján vesznek részt a gyógyszerkutatásban, előállításban, forgalmazásban, valamint az egészségügyi ellátás rendszerében.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan gyógyszerészek képzése, akik az elsajátított ismeretanyag, szakmai készségek, gyógyszerészi szemlélet és magatartás alapján vesznek részt a gyógyszerkutatásban, -előállításban és -forgalmazásban, valamint az egészségügyi ellátás rendszerében.
A gyógyszerész mesterképzési szak 10 félévet felölelő egységes, osztatlan képzés. A képzés első féléveiben az alapozó elméleti ismeretek (biológia, kémia, fizika, matematika, analitika, kolloidika) és a gyakorlati készség elsajátítása a cél. Az anatómiai, élettani, kórélettani, mikrobiológiai és immunológiai tanulmányok segítségével orvosi elméleti ismeretekre tesznek szert a hallgatók. A hatodik szemesztertől a gyógyszerészet szakmai tárgyainak oktatása történik, melyek között kiemelt jelentőséggel bírnak a gyógyszerhatástani és a gyógyszerészeti-gazdaságtani ismeretek. A negyedik és a hatodik félévet lezáró vizsgaidőszakot követően 4 hetes kötelező szakmai gyakorlaton vesznek részt a hallgatók. A képzés tizedik féléve államvizsga előtti gyakorlati félév, melynek keretében a hallgatók közforgalmú és intézeti gyógyszertárban szereznek szakmai gyakorlatot. Az egyetemi képzés során a tudományos munka iránt érdeklődők valamely intézet kutatómunkájába való bekapcsolódás révén Tudományos Diákköri (TDK) munkát végezhetnek.
Az abszolutórium megszerzésének idegennyelvi feltétele gyógyszerészi szaknyelvi vizsga teljesítése angol vagy német nyelvből.
A mesterfokozat megszerzéséhez angol, német, francia, spanyol, olasz vagy orosz nyelvből államilag elismert legalább középfokú C típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges.
Részletes szakleírásunk megtalálható: itt.
A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán elérhető ösztöndjak
Felvételi követelmény: biológia tárgyból emelt szintű érettségi vizsga és kémia vagy fizika tárgyból emelt szintű érettségi vizsga megléte.
Az emberi erőforrások minisztere a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 46. § (4) bekezdése alapján egyes alapképzési, valamint osztatlan mesterképzési szakok esetében a magyar állami ösztöndíjas képzésre történő felvételhez szükséges követelményt (minimumpontszám) az alábbiak szerint határozta meg azzal, hogy a ponthatár – jellemzően a szakos kapacitás okán – a megadott pontszám-követelménytől eltérhet. Gyógyszerész szak esetén a meghatározott minimum pontszám: 385 pont
Tájékoztatom, hogy a Pécsi Tudományegyetem „A hallgatói egészségügyi és munkaköri alkalmassági vizsgálatáról” szóló szabályzatának 4. § bekezdése alapján a hallgatói jogviszony létesítésének feltétele az előzetes orvosi alkalmassági vizsgálaton való részvétel. Az egészségügyi tevékenység végzésében történő közreműködésre jogosító képzés esetén a hallgatói jogviszony létesítését megelőző alkalmassági vizsgálat elvégzésével egyidejűleg történik az egészségügyi (egészségi, mentális és fizikai) alkalmasság megállapítása. Az előzetes egészségügyi alkalmasság megállapítása az adott karra történő beiratkozási folyamat részeként történik a kar költségére. A jelentkező kizárólag jelen bekezdés szerinti vizsgálaton alkalmas értékelés esetében létesíthet jogviszonyt az Egyetemmel. A vizsgálatok gyakorlati kivitelezését a PTE KK Orvosigazgatás Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ koordinálja, melyek 7624 Pécs Nyár u. 8. telephelyen történnek.
Tovább a szak felvételizőknek szóló honlapjára
A magyar gyógyszerész diploma általánosan elfogadott Európában és a 2008. évi CVI. törvény értelmében doktori címet (dr. pharm.) ad megszerzőjének. A Pécsi Tudományegyetemen végzett gyógyszerészeknek az Általános Orvostudományi Karon működő színvonalas Gyógyszertudományok Doktori Iskola keretében államilag finanszírozott módon vagy levelező formában lehetősége nyílik tudományos fokozat (PhD) megszerzésére. A diploma megszerzését követően 3-5 év alatt továbbképzés keretében jelenleg tizenegy szakirányból választva szakgyógyszerészi képesítés megszerzésére is lehetőséget ad az Egyetem. A végzett gyógyszerészek évek óta egyre több álláshely között válogathatnak. Legtöbben a gyógyszerellátás valamely területén kezdik el munkájukat, de lehetőség nyílik a gyógyszergyártás, gyógyszerkutatás, gyógyszerismertetés, gyógyszer- és gyógynövény-minősítés és az államigazgatás területein történő elhelyezkedésre is.
Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar
Marketing Osztály
Stratégiai Marketing és Toborzó Iroda
7624 Pécs, Szigeti út 12.
Tel: +36 72 536001/31129
+36 72 536 206
E-mail: info@gytk.pte.hu
legalább 45%-os emelt szintű érettségi vizsgaeredmény esetén (bármely tárgyból szerzett vizsgaeredmény figyelembe vehető)
Államilag elismert nyelvvizsga bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű nyelvtudást igazoló dokumentummal igazolt nyelvtudás élő nyelv esetén:
Ezen a jogcímen egy jelentkező legfeljebb 40 pontot szerezhet.
Bővebb információ: Sporteredmények
20 pont: Gyógyszertári asszisztens, Gyakorló gyógyszertári asszisztens, Egészségügyi asszisztens - Gyógyszertári asszisztens szakképzettség,
30 pont: Gyógyszerkiadó szakasszisztens, Gyógyszerellátási szakasszisztens (egészségügyi szakasszisztens), Analitikus szakasszisztens, Gyógyszertári analitikus szakasszisztens (egészségügyi szakasszisztens), Gyógyszergazdálkodó szakasszisztens, Gyógyszertári szakasszisztens szakképesítés
Orvos- és egészségtudományi valamint természettudományi területen Magyarországon felsőfokú oklevél, amennyiben pontszámuk nem oklevelük minősítése alapján kerül megállapításra
Korábbi tanulmányok. (Ezen a jogcímen legfeljebb 30 pont szerezhető.)
jeles, kitűnő (4,51-5,0): 30 pont,
jó (3,51-4,50): 25 pont,
közepes, elégséges (2,00-3,50): 20 pont.
a) a hátrányos helyzetű jelentkező 20 intézményi pontra,
b) a fogyatékossággal élő jelentkező 20 intézményi pontra,
c) gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, gyermekek otthoni ápolása miatti ápolási díjban, gyermekgondozási díjban, rendvédelmi szerv hivatásos állományú tagjaként távolléti díjban részesül, vagy hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik, és ezt ezen időszakban kiállított igazolással bizonyítja, 20 intézményi pontra jogosult.
Ezen a jogcímen legfeljebb 20 pont szerezhető.
a), b), c) pontjaiban meghatározott kritériumok közül egy jogcímen számítható intézményi pont
Figyelembe vehető FEOR alcsoportok:
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Nincs
biológia (E)
fizika, kémia (E)
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: vegyipari alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: vegyész ismeretek vagy vegyipar ismeretek vagy vegyipari ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.