A jelentkező vállalja azokat az átfogó és speciális viszonyokat, azt a szakmai identitást, amelyek szakterülete sajátos karakterét, személyes és közösségi szerepét alkotják. Törekszik a földrajzi szférákban lejátszódó folyamatok minél szélesebb körű megismerésére, szintetizálására. Törekszik arra, hogy a földrajzi problémákkal kapcsolatos feladatait beosztott kollégáival együttműködve, szakmai véleményük figyelembevételével végezze.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan okleveles geográfusok képzése, akik felkészültek az alapvető természeti, technikai és társadalmi jelenségekben megnyilvánuló földrajzi törvényszerűségek megértésére, ezek alapján eredeti szakmai gondolatok kifejlesztésére és alkalmazására (beleértve a kutatást is), az eredmények bemutatására, szakértők és nem szakértők felé történő kommunikálására, emellett biztos és magas szintű szakmai tudásuk képessé teszi őket az ismeretek integrálására, komplex földrajzi szituációk kezelésére, eredményes kutatási munka végzésére. Továbbá kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés „harmadik ciklusban” (PhD) történő folytatásához.
A geográfus szakma az összes egyetemi szak közül a leginkább sokszínű, komplex megközelítésű. Olyan ismereteket lehet szerezni, amelyek segítségével végzett hallgatóink megértik a világban körülöttük zajló folyamatokat, és olyan szemléletet lehet elsajátítani, amely nyitottá teszi diplomásainkat az új ismeretek megszerzése, az élethosszig tartó tanulás folyamatába történő bekapcsolódásra. A földrajz sokszínűsége azt is jelenti, hogy mindenki megtalálhatja benn azt a kis szeletet, ami a leginkább találkozik az érdeklődésével, függetlenül attól, hogy "reálos" vagy "humános" beállítottságú az illető.
Kiterjedt nemzetközi kapcsolataink segítéségével számos alkalom nyílik külföldi hallgatói ösztöndíjak elnyerésére, közeli és távolabbi országokba egyaránt. A hallgatók felkészülését szakkönyvtár, korszerű térinformatikai és természetföldrajzi laboratórium, valamint egy igen jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező, de fiatal átlagéletkorú és fiatalos szemléletű oktatói gárda segíti.
A foglalkozások gyakorisága: naponta, órarend szerint
Térinformatikai modellezés, természetföldrajzi modellezés, kutatásmódszertan, terület- és településfejlesztés, tér, társadalom, fenntarthatóság, regionális politikai földrajz, tájértékelés, térinformatikai alapok, geomatematika, környezetföldtan, regionális gazdaságtan, szociálgeográfia, globális környezeti problémák, térinformatika alkalmazások
Választható specializációk:
A mesterszakok esetében a képzési és kimeneti követelmények (KKK) meghatározzák, hogy a mesterképzésbe történő belépésnél előzményként mely szakok fogadhatóak el, továbbá azt, hogy a mesterképzésbe való felvétel feltételeként meghatározott ismeretkörökből mennyi kredit előzetes teljesítését szükséges igazolni.
A képzést elsősorban azoknak ajánljuk, akik az alábbi területeken szereztek felsőfokú végzettséget: földrajz, földtudomány, környezettan, földmérő és földrendező mérnök, tájrendező és kertépítő mérnök, környezetmérnöki, turizmus-vendéglátás alapképzési szakok.
Az elhelyezkedési lehetőségek, a választható szakirányoknak és kimeneteknek megfelelően sokszínűek. Hagyományosan sok földrajzi végzettségű fiatal dolgozik a közigazgatás különböző szintjein és az önkormányzatoknál, ahol különösen jól kamatoztathatják települési, környezeti vagy akár turisztikai szakismereteiket. A turisztikai szektor, a gyorsan bővülő területfejlesztési- és pályázatírási piac is számos lehetőséget kínál a végzett geográfusnak.
A kutatói pálya szintén nyitva áll a legtehetségesebbek előtt. A tapasztalataink azt mutatják, hogy a nálunk diplomázók a versenyszféra legkülönbözõbb területein is megállják a helyüket, köszönhetően a sokoldalú, és szemléletformáló képzettségüknek.
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"...Színvonalas felsőoktatás, mely sokrétű és jól használható tudást ad. Pezsgő kulturális élet."
PTE Természettudományi Kar - Tanulmányi Osztály
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
E-mail: felveteli@gamma.ttk.pte.hu
Honlap: http://www.ttk.pte.hu/felvetelizok
PTE Oktatási Igazgatóság
7622 Pécs, Vasvári Pál u. 4.
Telefon: (72) 501-681 Fax: (72) 501-616
E-mail: infokti@pte.hu
Honlap: http://felveteli.pte.hu, http://kti.pte.hu
A képzésről további információ a Földrajzi Intézet honlapján található: https://www.ttk.pte.hu/karunkrol/intezetek/foldrajzi-es-foldtudomanyi-intezet
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.