A hallgató nyitott az informatikával és alkalmazási területével kapcsolatos szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és befogadására. Fontosnak tartja az informatikai szakmai eredmények közvetítését szakmai és az alkalmazási területe egyéb képviselői számára. Elfogadja és alkalmazkodik a környezete munka- és szervezeti kultúrájához, betartja a szakma etikai elveit. Reflektív módon tekint saját szakmai kompetenciáira és tevékenységére.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A gazdaságinformatika az informatika legfiatalabb és egyben legdinamikusabban fejlődő szakterülete. A vállalatok számára ugyanis mára az információ éppen olyan erőforrás, mint az anyagok, a pénzeszközök vagy az emberi erőforrások. Szükség van tehát olyan szakemberekre, akik mindezt gazdaságos, hatékony és versenyelőnyt biztosító módon képesek menedzselni.
Míg más informatikai képzések az információs rendszerek hardver (műszaki), illetve szoftver (programozó) elemeire koncentrálnak, addig a gazdaságinformatika szak célja mindezekre épülve, az adat/információ és emberi/szervezeti elemek és problémák szakértőinek képzése. A szak sajátos előnye, hogy ötvözni képes a Közgazdaságtudományi Kar kiváló minősítésű üzleti képzéseit a Természettudományi Kar ugyancsak elismert informatikai képzéseivel és infrastruktúrájával.
Ez nyújt garanciát arra, hogy a leendő szakemberek magas fokú ismeretekkel és képességekkel rendelkezzenek mindkét területen.
A tárgyak egy részét angolul is oktatjuk, lehetőség van akár az angol nyelvű diákokkal is együtt tanulni.
A foglalkozások formája: előadás, gyakorlat
A foglalkozások gyakorisága: naponta, órarend szerint (heti mintegy 24 kontaktóra)
Természettudományi, gazdasági/társadalmi és humán alapismeretek
Rendszertechnika, szoftvertechnika és információrendszermodul, differenciált szakmai (döntéstudományi) modul
A jelentkezés feltétele: érettségi bizonyítvány
Miért előnyös számodra a gazdaságinformatikus szak?
Drága üzleti szoftverek fejlesztésénél régi tapasztalat, hogy az üzletemberek és a programozók „nem egy nyelvet beszélnek”, és ebből komoly károk származhatnak. Ezt a problémát hidalja át a gazdaságinformatikus, aki közel lévén az ügyfélhez, rendszerint tekintélyes részt kap az üzleti haszonból. A gazdaságinformatikusok munkaerőpiaca kevéssé telített.
Ezen a területen nincs olyan erős férfi dominancia, így jó karrierlehetőséget kínál hölgyek számára is. A gazdaságinformatikusnak nem kell olyan mély elméleti programozási és matematikai ismereteket tanulnia, mint a programozónak, viszont fontos, hogy érdeklődjön az üzleti folyamatok és globális cégek működési mechanizmusai iránt.
Munkaerőpiaci lehetőségek
Az üzleti vállalkozások és intézmények által széles körben igényelt gazdaságinformatikai munkakörök az alábbiak: rendszervezési, elemzési feladatok, új üzleti megoldások fejlesztését és bevezetését célzó projektek irányítása, meglévő rendszerek üzemeltetési és szervezési tevékenységei, döntés-előkészítési és támogatási részvétel. A cél, a vállalatirányítási, üzleti intelligencia és elektronikus kereskedelmi rendszerek aktív támogatása. Megfelelő gyakorlat megszerzése után kisebb vállalkozásoknál akár menedzseri pozíciókra pályázhatnak, de multinacionális cégeknél magasabb vezetői posztok betöltésére is sikeresen jelentkezhetnek elsősorban az információmenedzsment területén.
A diploma megszerzése után az egyetem mester szintű (MSc) képzései is várják a fiatal szakembereket. Az egyenes ágú gazdaságinformatika mesterképzést szintén a Természettudományi Kar indítja. A kétféle szakterület ismerete révén azonban nyitva áll az út minden informatikai vagy gazdasági/üzleti területi MSc képzés irányába is.
Céges kapcsolataink
A gazdaságinformatikában napjainkban az érvényesül igazán, aki részt vesz és jól teljesít (multinacionális) cégeket képviselő szakemberek bevonásával szervezett emelt szintű kurzusainkon, az érintett cégeknél végzi szakmai gyakorlatát, illetve az egyetemi szakmai képzés befejezésével használható angol/német nyelvtudásra tesz szert. Például az IT Services Hungary – amely a Deutsche Telekom leányvállalata – pécsi irodája támogatásával több éve oktatjuk a világ vezető vállalatirányítási rendszerét. Ennek hatására a hallgatók mintegy kétharmada már az egyetem elvégzése előtt elhelyezkedik a munkaerőpiacon; akár helyben is az ITSH-nál. Sok hallgatónk megy azonban az SAP Hungary-hez Budapestre, illetve a náluk szerzett gyakorlattal Nyugat-Európában meghirdetett álláshelyekre.
A mai jövedelmi viszonyok mellett szokatlanul előnyös, hogy a hallgatók már a diploma megszerzése előtt jelentős saját jövedelemre tehetnek szert, és önfenntartóvá válhatnak. Nem kell friss diplomásként hosszú hónapokig állást keresniük. Egy példa: vállalatirányítási rendszerek területén hallgatóink körülbelül 130.000Ft havi nettó fizetéssel kezdenek gyakornokként, ez egy-másfél éves gyakorlat után megduplázódik, és másfél-két és fél év után – projekt munkákkal – esetenként elérheti a havi 400.000Ft-os nettó fizetést.
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"Sok színűség, lehetőség, karrier, jövő építés"
PTE Természettudományi Kar - Tanulmányi Osztály
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
E-mail: felveteli@gamma.ttk.pte.hu
Honlap: http://www.ttk.pte.hu/felvetelizok
PTE Oktatási Igazgatóság
7622 Pécs, Vasvári Pál u. 4.
Telefon: (72) 501-681 Fax: (72) 501-616
E-mail: infokti@pte.hu
Honlap: http://felveteli.pte.hu, http://kti.pte.hu
A képzésről további információ a Matematikai és Informatikai Intézet honlapján található: http://mii.ttk.pte.hu/kepzeseink
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, bármely tantárgyból. Az intézményi pont legfeljebb kettő emelt szintű vizsgatárgy esetében adható.
Figyelembe vehető nyelvek: angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz, portugál, görög, latin, ukrán, szlovák, szlovén, horvát, szerb, román.
Államilag elismert vagy azzal egyenértékű okirat.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A jelentkező számára szakképesítésenként 10 pont adható, amennyiben adott szakképesítés nem képezte érettségi pontszámítás alapját.
A figyelembe vehető szakképzettségek listája ITT található.
Szakképesítés jogcímen egy jelentkező legfeljebb 30 pontot szerezhet.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
nyílt nap, Educatio kiállítás, Kultúrfeszt Kar által szervezett programjain történő részvételért 3-3 pont,
a Kar által szervezett pályaválasztási előadásokon történő részvételért előadásonként 3 pont (a középiskolákban szervezett pályaorientációs/pályaválasztási napokon is),
Kutatók Éjszakája rendezvényen a Kar által szervezett programokon történő részvételért programonként 3 pont,
a PTE MATEGO által szervezett programokon az utolsó két évben történő aktív részvételért (összesen minimum 9 alkalom) 4 pont adható.
Pontszerzés: a jelentkezés tanévében és azt megelőző tanévben.
25 pont oklevelenként, összesen 60 pont, ha a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
A digitális kompetenciák igazolására a fenti táblázat ICDL/ECDL Base, Standard, illetve Advanced szintű ismeretek igazolására csak a Neumann János Számítógéptudományi Társaság vagy más, ICDL/ECDL tanúsítvány kiállítására jogosult szervezet által kiállított ICDL/ECDL tanúsítvány fogadható el.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Nincs
matematika
angol nyelv | biológia | digitális kultúra | fizika | földrajz | francia nyelv | gazdasági ismeretek | honvédelmi alapismeretek | informatika | katonai alapismeretek | kémia | magyar nyelv és irodalom | német nyelv | olasz nyelv | orosz nyelv | spanyol nyelv | természettudomány | választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak | választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak | választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.