A jelentkező törekszik a természet és az ember viszonyának megismerésére. Terepi és laboratóriumi tevékenysége során környezettudatosan jár el. Nyitott a szakmai eszmecserére. Nyitott a szakmai együttműködésre a társadalompolitika, a gazdaság és a környezetvédelem területén dolgozó szakemberekkel.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan földtudományi kutatók képzése, akik korszerű természettudományos szemléletmódjuk, a földtudományok elméletének és gyakorlatának ismeretében képessé válnak arra, hogy a tudományos életben, a nemzetgazdaság különböző intézményeiben, valamint az ipari erőforrás-kutatásokban önálló szervező és irányító feladatot lássanak el, és hivatásuknak tekintsék a Föld megismerését és védelmét.
A nemzetközi kapcsolattartáshoz és a szakirodalom tanulmányozásához legalább egy idegen nyelv használatát középszinten elsajátítják. Megfelelő matematikai, informatikai, fizikai, kémiai, biológiai és földtudományok műveléséhez megfelelő matematikai, informatikai, fizikai és kémiai ismeretekkel rendelkeznek. A szakterületük átfogó jellege miatt ismeretekkel rendelkeznek a geológia, meteorológia, talajtan és térinformatika területén.
A speciális ismereteinek birtokában, képesek a földtudomány magas szintű művelése iránti társadalmi igények kielégítésére, a felmerülő problémák önálló felismerésére és megoldására, a rész- és társtudományokhoz csatlakozó határterületeken is. Önálló és irányító munkaköröket tudnak betölteni a földtudományhoz kapcsolódó, a földtudomány eredményeit alkalmazó munkahelyeken.
Kutató-fejlesztő intézetekben, szakigazgatási szervekben alkotó módon képesek bekapcsolódni az ipar, a mező- és erdőgazdaság, a vízügy, a települési önkormányzatok, valamint a természetvédelem területén jelentkező földtudományi szakképzettséget igénylő feladatok megoldásába. Rendszeres szakmai önképzés alapján képesek az új tudományos eredményeket megérteni, feldolgozni, és alkotó módon alkalmazni azokat munkájukban.
A BSc diplomával a tanulmányok a mester (MSc) képzésben folytathatók, így az önálló kutatómunkára jogosító mester diploma szerezhető meg.
A foglalkozások formája: előadás, laborgyakorlat, szeminárium
A foglalkozások gyakorisága: naponta, órarend szerint
A terepi kutatásoktól (olykor távoli tájakon) a laboratóriumi mérésekig sokféle színes munkát végzünk. Elmondhatjuk magunkról, hogy nincs két egyforma munkanapunk, még akkor sem, ha valamely szakhatóságnál, vagy hivatalban dolgozunk, nem beszélve az egyéni vállalkozókról, önállószakértőkről. Szakmai közösségünk országosan is kis létszámú, a természetes emberi kapcsolatok, a segítőkészség, a baráti együttműködés jellemzi.
Választható specializációk:
Kettőt kell választani az alábbi érettségi tárgyak közül: biológia; fizika; földrajz; informatika; digitális kultúra; kémia; matematika; természettudomány; választható szakmai előkészítő vizsgatárgy (1); választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak (2)
(1) egy választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: vegyipari alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek; informatikai alapismeretek; gépészeti alapismeretek; elektronikai alapismeretek
(2) egy választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: gépészet ismeretek; vízügyi ismeretek; villamosipar és elektronika ismeretek; vegyész ismeretek; vegyipari ismeretek; vegyipar ismeretek; közgazdasági ismeretek; közgazdaság ismeretek; környezetvédelmi ismeretek; környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek; informatikai ismeretek; informatika ismeretek; bányászat ismeretek
A jelentkezés feltétele: érettségi bizonyítvány
Hallgatóink már a BSc képzésben bekapcsolódhatnak a karon folyó tudományos kutatásokba a geológia, a meteorológia, és a talajtan területén.
A BSc-n végzett hallgatóinknak a következő szakokon tanulhatnak tovább:
Az MSc fokozat megszerzését követően lehetőség van a doktori fokozat megszerzésére a PTE TTK Földtudományi Doktori Iskolájában.
Elhelyezkedésre a környezetvédelmi és a nyersanyagkutató cégeknél (a Dél-Dunántúli régióban például: Mecsekérc Zrt., Mecsek-Öko Környezetvédelmi Zrt., Biokom Kft., Waterplan), a geoturisztikában vagy például a természetvédelmi hatóságoknál van lehetőség.
PTE Természettudományi Kar - Tanulmányi Osztály
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
E-mail: felveteli@gamma.ttk.pte.hu
Honlap: http://www.ttk.pte.hu/felvetelizok
PTE Oktatási Igazgatóság
7622 Pécs, Vasvári Pál u. 4.
Telefon: (72) 501-681
Fax: (72) 501-616
E-mail: infokti@pte.hu
Honlap: http://felveteli.pte.hu, http://kti.pte.hu
További információ a képzésről a Kar következő oldalán található:https://www.ttk.pte.hu/karunkrol/intezetek/foldrajzi-es-foldtudomanyi-intezet/felvetelizoknek/alapkepzesek-bsc/foldtudomanyi-bsc
A képzéssel kapcsolatos szakmai információk:
Dr. Kovács János egyetemi adjunktus
Telefon: (72) 503-600/24245
E-mail: jones@gamma.ttk.pte.hu
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, bármely tantárgyból. Az intézményi pont legfeljebb kettő emelt szintű vizsgatárgy esetében adható.
Figyelembe vehető nyelvek: angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz, portugál, görög, latin, ukrán, szlovák, szlovén, horvát, szerb, román.
Államilag elismert vagy azzal egyenértékű okirat.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A jelentkező számára szakképesítésenként 10 pont adható, amennyiben adott szakképesítés nem képezte érettségi pontszámítás alapját.
A figyelembe vehető szakképzettségek listája ITT található.
Szakképesítés jogcímen egy jelentkező legfeljebb 30 pontot szerezhet.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
nyílt nap, Educatio kiállítás, Kultúrfeszt Kar által szervezett programjain történő részvételért 3-3 pont,
a Kar által szervezett pályaválasztási előadásokon történő részvételért előadásonként 3 pont (a középiskolákban szervezett pályaorientációs/pályaválasztási napokon is),
Kutatók Éjszakája rendezvényen a Kar által szervezett programokon történő részvételért programonként 3 pont,
a PTE MATEGO által szervezett programokon az utolsó két évben történő aktív részvételért (összesen minimum 9 alkalom) 4 pont adható.
Pontszerzés: a jelentkezés tanévében és azt megelőző tanévben.
25 pont oklevelenként, összesen 60 pont, ha a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
A digitális kompetenciák igazolására a fenti táblázat ICDL/ECDL Base, Standard, illetve Advanced szintű ismeretek igazolására csak a Neumann János Számítógéptudományi Társaság vagy más, ICDL/ECDL tanúsítvány kiállítására jogosult szervezet által kiállított ICDL/ECDL tanúsítvány fogadható el.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Nincs
biológia | digitális kultúra | fizika | földrajz | informatika | kémia | matematika | természettudomány | egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy | egy szakmai előkészítő vizsgatárgy
biológia | digitális kultúra | fizika | földrajz | informatika | kémia | matematika | természettudomány | egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy | egy szakmai előkészítő vizsgatárgy
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.