A gyógyítást választanád hivatásodul? Az Orvostudományi Karon kiemelkedő tudást szerezhetsz, mely tudásodat át is adhatod. A fogorvosi hivatás vállalásával egyszerre gyógyíthatsz és kutatással támogathatod a betegségek elleni harcot. Karunkon indíthatod el karrieredet és megalapozhatod leendő szakmai kapcsolataidat .
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A szak képzési célja olyan fogorvosok képzése, akik a képzési idő alatt elsajátított ismeretanyag, szakmai készségek, orvosi szemlélet és magatartás alapján képesek részt venni az egészségügyi ellátásban, és fogorvosi tevékenységük folytatása során messzemenően figyelembe veszik a betegek eltérő sajátosságait, emberi méltóságát, jogait, ennek megfelelően döntenek, illetve cselekszenek, valamint megfelelő szakképzési program sikeres szakvizsgával dokumentált teljesítése után választott szakterületükön önálló szakorvosi munkát végeznek.
Képzési forma: csak nappali tagozat
Képzési idő: 10 szemeszter (5 év)
Képzés nyelve: magyar
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas, önköltséges
Átlagos heti óraszám: 25-30 óra, szemeszterenként: 350-420 óra
Alapozó modul (1-2. évfolyam): alapvető életfolyamatok, az egészséges emberi test szerkezete + alapozó háttérterületi tárgyak, orvosi angol és latin nyelv.
Preklinikai modul (3. évfolyam): kóros elváltozások, a beteg emberi test, kórokozók, gyógyszertan alapjai, propedeutikai tárgyak révén kapcsolatba kerül a hallgató a beteggel.
Klinikai modul (4-5. évfolyam): ízelítő a fogorvosi szakág ismeretanyagából, a betegekkel közvetlen kapcsolatban. A foglalkozások zöme itt már gyakorlati, elsősorban a Fogászati és Szájsebészeti Klinikán zajlanak.
Kötelező nyári szakmai gyakorlatok: fogászati gyakorlatok az 1., 3., 4. év végén.
A képzés alatt a hallgatók elsajátítják a fogorvostudomány területéhez tartozó megbetegedésekkel kapcsolatban a prevenció, a diagnosztika, a terápia és a rehabilitáció feladatait; képesek ezen ismereteket az alapellátási gyakorlatban alkalmazni. Megismerik a fontosabb és korszerű fogászati diagnosztikai eljárások és módszerek lényegét, a fogászatban alkalmazott anyagokat, ezek főbb jellemzőit, a gyakoribb fog- és szájbetegségek, általános betegségek szájban megnyilvánuló tüneteit, képesek dönteni a fogorvosi beavatkozásról, továbbá az általános orvoshoz, szakorvoshoz történő utalásról vagy egyéb intézkedésről.
A képzés végére a jelöltek rendelkeznek mindazon manuális készségekkel is, amelyek alkalmassá teszik a fogorvosi alapellátás végzésére, megfelelő elméleti ismeretekkel és gyakorlattal az alapellátásban a fogorvosi munkához szükséges klinikai és műszeres vizsgálómódszerek alkalmazására, értékelésére, a vizsgálatok eredményeiből történő helyes következtetések levonására, kellő fogtechnikai ismeretekkel a fogtechnikai munkák ellenőrzésére és a kész fogművek elbírálására. Elsajátítják a következő fogászati klinikai ismereteket és képességeket: preventív fogászat, megtartó fogászat, szájsebészet (fogsebészet, arc- és állcsontsebészet stb.), helyreállító fogászat (fogpótlástan), gyermekfogászat, fogszabályozás. Az ötéves fogorvosképzést követően a jelöltek fogorvosdoktori diplomát kapnak
Tovább a szak felvételizőknek szóló honlapjára.
A mesterfokozat és a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök
Alapozó és előkészítő klinikai ismeretek 125 – 159 kredit
Alapozó ismeretek: 80 – 100 kredit
alapozó tantárgyak (fizika, kémia, biokémia, sejtbiológia), morfológia (anatómia, szövettan, fejlődéstan), molekuláris biológia (biokémia), patológia (általános és orális patológia, általános és orális patofiziológia, általános és orális mikrobiológia), funkcionális biológia (fiziológia, orális biológia), magatartástudomány (pszichológia, szociológia, etika)
Előkészítő klinikai ismeretek: 45 – 59 kredit
bevezetés a klinikai módszerekbe (belgyógyászat, sebészet, fogászati preklinikum), diagnosztika (laboratóriumi diagnosztika, patológiai diagnosztika, diagnosztikus képalkotó eljárások, általános és orális radiológia), népegészségtan (gazdasági ismeretek), gyógyszertan (farmakoterápia, toxikológia)
A szakmai törzsanyag ismeretkörei 115 – 131 kredit
Klinikai ismeretek: 25 – 31 kredit
a megbetegedések és terápiájuk komplex ismerete (orvosi genetika, belgyógyászat, sebészet, bőrgyógyászat, szemészet, fül-orr-gégegyógyászat, szájnyálkahártyabetegségek, gyermekgyógyászat, szülészet, nőgyógyászat, neurológia, pszichiátria, oxiológia stb.), továbbá választható ismeretek.
Fogászati klinikai modul: 90 – 100 kredit
preventív fogászat, oralis diagnosztika, megtartó fogászat (konzerváló fogászat, endodontia, parodontológia stb.), szájsebészet (fogsebészet, arc- és állcsontsebészet stb.), helyreállító fogászat (fogpótlástan), gyermekfogászat, fogszabályozás, továbbá választható ismeretek. A kötelezően választható ismeretek aránya: legalább 15%.
Diplomamunka: 20 kredit
Idegennyelv-ismeretre vonatkozó követelmények: Orvosi szaknyelvi C típusú vizsga angol nyelvből az abszolutórium megszerzésének egyik feltétele.
Középfokú C típusú államilag elismert nyelvvizsga – bármely olyan élő világnyelvből, amelyben az orvostudománynak tudományos szakirodalma van (kiemelten: angol) – diploma elnyerésének feltétele.
A PROFEX államilag elismert orvosi szaknyelvi vizsga mind a diploma megszerzéséhez szükséges képesítési követelményt, mind az egyetemi tanulmányok lezárásához szükséges nyelvi követelményt kielégíti.
Felvételi követelmény: biológia tárgyból emelt szintű érettségi vizsga és kémia vagy fizika tárgyból emelt szintű érettségi vizsga megléte.
Az emberi erőforrások minisztere a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 46. § (4) bekezdése alapján egyes alapképzési, valamint osztatlan mesterképzési szakok esetében a magyar állami ösztöndíjas képzésre történő felvételhez szükséges követelményt (minimumpontszám) az alábbiak szerint határozta meg azzal, hogy a ponthatár – jellemzően a szakos kapacitás okán – a megadott pontszám-követelménytől eltérhet. Fogorvos szak esetén a meghatározott minimum pontszám: 390 pont
Tájékoztatom, hogy a Pécsi Tudományegyetem „A hallgatói egészségügyi és munkaköri alkalmassági vizsgálatáról” szóló szabályzatának 4. § bekezdése alapján a hallgatói jogviszony létesítésének feltétele az előzetes orvosi alkalmassági vizsgálaton való részvétel. Az egészségügyi tevékenység végzésében történő közreműködésre jogosító képzés esetén a hallgatói jogviszony létesítését megelőző alkalmassági vizsgálat elvégzésével egyidejűleg történik az egészségügyi (egészségi, mentális és fizikai) alkalmasság megállapítása. Az előzetes egészségügyi alkalmasság megállapítása az adott karra történő beiratkozási folyamat részeként történik a kar költségére. A jelentkező kizárólag jelen bekezdés szerinti vizsgálaton alkalmas értékelés esetében létesíthet jogviszonyt az Egyetemmel. A vizsgálatok gyakorlati kivitelezését a PTE KK Orvosigazgatás Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ koordinálja, melyek 7624 Pécs Nyár u. 8. telephelyen történnek.
Tovább a szak felvételizőknek szóló oldalára
Karunkon jelenleg 3500 hallgató folytat tanulmányokat, magyar, német és angol programon, 64 országból. Hallgatóink, végzett hallgatóink kisfilmjei elérhetőek a honlapunkon.
Tudni szeretnéd milyen egyetemistának lenni a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán? Ismerd meg hallgatónkat, és kérdezz bátran tőlük: kollégiumokról, tárgyakról, hallgatói életről, külföldi cseregyakorlatokról, hallgatói szervezetekről, nyelvtanulási lehetőségekről, a városról, a hallgatói életről.
Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar
Marketing Osztály
Stratégiai Marketing és Toborzó Iroda
7624 Pécs, Szigeti út 12.
Tel: +36 72 536001/31129
+36 72 536 206
E-mail: info@aok.pte.hu
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Államilag elismert nyelvvizsga bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű nyelvtudást igazoló dokumentummal igazolt nyelvtudás angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz vagy portugál nyelvből. Több nyelvvizsga esetén az ezen a jogcímen megszerezhető többletpontok összege nem haladhatja meg a maximálisan megállapított 40 pontot.
A jelentkező biológia, fizika, kémia, matematika, informatika tárgyakból az (a)-(c) pontokban felsorolt tanulmányi versenyeken elért eredményei alapján jogosult intézményi pontra. A jelentkező azonos tárgyból több, az (a)-(c) pontokban felsorolt versenyen elért eredménye alapján is szerezhet ezen a jogcímen intézményi pontot, de azonos tárgyból versenytípusonként legfeljebb egy eredmény alapján jogosult intézményi többletpontra és az ezen a jogcímen szerzett pontjainak összege nem haladhatja meg az 50 intézményi pontot.
Az intézményi többletpontok az alábbiak szerint számolódnak, amelyet a jelentkező a versenyen kiadott oklevél/igazolás benyújtásával köteles igazolni:
(a) Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV):
(b) Középiskolai Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciáján (TUDOK) elért helyezés:
(c) OTDK Konferencia középiskolás szekció (orvos- egészségtudomány szekció):
A következő versenyek vehetők figyelembe:
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
A korábban biológia, fizika, kémia, informatika, biotechnológia, vagy egyéb más természettudomány képzési területen továbbá műszaki képzési területen alap-, mester vagy osztatlan képzésen szerzett végzettség esetén a jelentkező az alábbiak szerint lehet jogosult intézményi pontokat szerezni:
(a) BSc diploma esetén:
(b) Osztatlan képzésen szerzett és MSc diploma esetén:
Az ezen jogcímen szerzett pontok összege nem haladhatja meg a 30 pontot.
A jelentkező a következő esetekben, a megfelelő igazolások benyújtása esetén jogosult intézményi pontra:
a) A hátrányos helyzetű jelentkezőt 40 intézményi pont illetheti meg.
b) A fogyatékossággal élő jelentkezőt 20 intézményi pont illetheti meg.
c) A gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, gyermekek otthoni ápolása miatti ápolási díjban, gyermekgondozási díjban, rendvédelmi szerv hivatásos állományú tagjaként távolléti díjban részesülő jelentkező, vagy aki hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik esetében 40 intézményi pont illetheti meg a jelentkezőt.
Amennyiben a jelentkező több jogcímen is jogosult az esélyegyenlőség alapján adható intézményi pontokra, akkor sem haladhatja meg az ezen a jogcímen adható pontok összege a 40 intézményi pontot.
A jelentkezőt az egészségügyi, pályaalkalmassági, szakmai alkalmassági követelmények alól a vonatkozó jogszabályokban és az Egyetem szabályzataiban foglaltakon felüli további mentesség, illetve kedvezmény nem illeti meg.
Egészségügyi vagy szociális szolgáltatónál, legalább egybefüggően 6 hónap időtartamban (legalább 700 óra) a Kar felvételi honlapján közzétett és folyamatosan elérhető listájában szereplő FEOR-kódot és a teljesített munkaórák számát tartalmazó munkáltatói igazolással igazolt egészségügyi ágazatspecifikus munkakörben végzett tevékenység. A jelentkező több munkáltatónál és több FEOR-kód szerinti tevékenységi körben is teljesítheti egybefüggően az elvárt időtartamot, de az ezen a jogcímen szerzett intézményi pontjainak száma nem haladhatja meg a 15 pontot. A 15 intézményi pont kizárólag a fenti minimum követelmények együttes teljesülése esetén adható, részpontszámok megállapítására nincs lehetőség.
a) Tudomány, ami összeköt tanulmányi verseny
• 1-3. helyezés – 15 pont
• 4-6. helyezés – 10 pont
• 7-10. helyezés – 5 pont
• Különdíjas – 15 pont
b) Dr. Szentágothai János biológia verseny:
c) Brain Bee tanulmányi verseny:
d) Szakirányú kari szervezésű előkészítő programokon való részvétel – legfeljebb 15 pont
A versenyek esetében a részvételt és a helyezést igazolni szükséges a verseny szervezői által kiadott, sorszámozott, lepecsételt oklevél benyújtásával.
Az előkészítő programokon való részvételt igazolni szükséges a felvételi szakkal azonos képzési területen való sikeres részvétel esetén a Kar által kiadott sorszámozott oklevél/igazolás benyújtásával.
A Kar által szervezett több versenyen vagy rendezvényen való részvétel esetén az ezen a jogcímen megszerezhető intézményi pontok összege nem haladhatja meg a maximálisan megállapított 15 pontot.
Ezen a jogcímen a jelentkezés évét megelőző három évben történő eseményeken való részvételért jogosultak a jelentkezők intézményi pontra.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Bővebb információ a jelentkezési időszak kezdetét legalább hat hónappal megelőzően a Kar honlapján található (https://felvi.aok.pte.hu/hu).
biológia (E)
kémia, fizika (E)
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.