A szak célja, hogy filozófiai háttérre alapozva komplex társadalomelméleti ismereteket közvetítsen, szembehelyezkedve a tudományok egyre fokozódó szétaprózódásával, melynek következtében az egyes diszciplínák között, illetve azok határán komoly fehér foltok keletkeznek. Ezt felismerve több nagy nyugati egyetem is elindított különböző integratív képzéseket. A Filozófia, politika, gazdaság alapképzési szak kidolgozását az motiválta, hogy az említett nyugati példákhoz hasonló lehetőség a hazai képzési kínálatban is elérhető legyen. Ennek érdekében a társadalomfilozófiai, politológia és gazdaságelméleti ismeretek összekapcsolásával egy olyan szakot hoztunk létre, amely képessé tesz a diszciplináris határok átlépésére. A szakkal szemben két fő elvárást fogalmazunk meg: egyrészt fel kell készítenie arra, hogy a sikeres végzést követően a hallgatók mesterszintű tanulmányokat folytathassanak a filozófia, a politológia vagy a közgazdaságtan terén, másrészt be kell töltenie a fent említett integratív jelleget, melynek kialakításakor erősen támaszkodunk a helyi adottságainkra, sajátosságainkra és erősségeinkre, valamint az egyetemen belül karközi együttműködésekre.
A szakon így egy olyan ismeret-rendszert adunk át a hallgatóknak, amely lehetővé teszi a társadalmi folyamatok komplex tanulmányozását. A képzést azoknak ajánljuk, akiket általában a társadalmi kérdések érdekelnek, és egy ilyen bázist fontosnak tartanak a későbbi filozófiai, politológiai vagy közgazdasági mesterképzési tanulmányaikhoz..
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
olyan gazdasági szakemberek képzése, akik társadalomtudományi és humán szakterületek ismereteit ötvözve filozófiai, politikatudományi és közgazdasági tudást szereznek. A képzésben az alapvető fogalmi és elméleti ismeretek elsajátítása birtokában képessé válnak a társadalmi, politikai és gazdasági folyamatok, az ilyen természetű nemzeti és globális kihívások közötti összefüggések interdiszciplináris megközelítésére és értelmezésére. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Foglalkozások gyakorisága
IDEGENNYELVI KÖVETELMÉNYEK
A tanulmányaikat a 2022/23-as tanévben és azt követően megkezdő hallgatók számára a nyelvvizsga megszerzése nem kötelező csak ajánlott, az oklevél kiállításához.
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE-BTK MESTERKÉPZÉSEI KERETÉBEN
TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE ÁLTAL HIRDETETT MESTERKÉPZÉSEKEN
Alapozó és általános ismeretek 40-50 kredit
Filozófiai, politikai és gazdasági multi- és interdiszciplináris szakmai ismeretek 60-80 kredit
A képző intézmény által ajánlott specializáció a szakterület műveléséhez alkalmas, a személyes képességeket fejlesztő, az egyéni érdeklődéshez kapcsolódóan sajátos kompetenciákat eredményező elméleti és gyakorlati ismeret
Érettségi-felvételi vizsgatárgyak
Egy idegen nyelv (angol; francia; német; olasz; orosz; spanyol) v. magyar v, matematika v. társadalomismeret v. történelem
Két érettségi vizsgatárgyat kell választania a jelentkezőnek.
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Felvételi- és Oktatásszervezési Iroda
Tel.: (72) 501-513
E-mail: btkfelvi@pte.hu
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén (bármely tárgyból szerzett vizsgaeredmény figyelembe vehető).
Figyelembe vehető nyelvek: a magyar nyelvtől eltérő, élő idegen nyelvek, valamint a Latin nyelv (kivéve az eszperantó) államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirat.
Egy jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ ITT (Sporteredmények)
Az ezen jogcímen szerzett pontok összege nem haladhatja meg az 50 pontot.
Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 10 intézményi pont szerezhető.
Az intézményi pont feltétele mindhárom esetben a PTE BTK beiskolázási programokért felelős pályázati és beiskolázási dékánhelyettese által aláírt igazolás benyújtása.
Ezen a jogcímen mindösszesen legfeljebb 15 intézményi pont szerezhető.
Nincs
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.