Filozófia mesterszak

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Filozófia mesterszak

Olyan szakemberek képzése, akik nyitottak arra, hogy a filozófiai képzésben elsajátított ismereteket és készségeket más területeken is kamatoztassák, továbbá arra, hogy ennek során ezeket a más területeket is előzetes beidegződöttségek és korlátok nélkül értelmezzék és értékeljék.


 


Képzés típusa
Mesterképzés/MA/MSc

Képzési idő
4 félév

Finanszírozási forma
Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzési forma
Nappali, Levelező

Képzés indulása
Szeptemberi indulás

Költségtérítés összege
430.000 Ft / félév

Az oktatás nyelve
Magyar

Képzés helyszíne(i)
Pécs

Legutóbbi ponthatár
NA: 67, NK: n.i., LK: n.i.

 

A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.

Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.

 

→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←

 


A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.


 

  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Kérdésed van?
Oklevélben szereplő képzettség neve
okleveles filozófia szakos bölcsész
Képzés célja

olyan szakemberek képzése, akik felkészültek a filozófia művelésére, valamint a filozófia és a kultúra, illetve a filozófia és a tudományok közötti kölcsönhatás elemzésére és e területek közötti párbeszéd folytatására. Megszerzett ismereteik birtokában képesek az elemző, összefoglaló és további elmélyülést igénylő gondolkodásra, a szövegek elemzésére, a szövegeknek a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezésére és értelmezésére. Ismerik a klasszikus és jelenkori kultúra alapjait. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Várjuk azokat, akik szeretnének egyre kifinomultabb fogalmi eszköztárral filozófiát művelni, szívesen folytatnák majd filozófiai tanulmányaikat egy hazai vagy külföldi doktori iskolában vagy csak egyszerűen továbbmélyítenék filozófiai ismereteiket. A képzés során a filozófia olyan nagy múltra visszatekintő és a kortárs filozófiában is sokat diszkutált diszciplínáiban mélyülhet el, mint a metafizika, az ismeretelmélet, a logika, a nyelvfilozófia, az etika, a társadalom- és politikafilozófia, miközben továbbfejlesztheti a filozófiai kérdések és válaszok professzionális módon való kutatásához szükséges képességeit.

Képzési jellemzők

Foglalkozások gyakorisága

  • nappali munkarendben naponta
  • levelező munkarendben szemeszterenként háromszor két nap (péntek-szombat)

TOVÁBBLÉPÉSI  LEHETŐSÉG A TANÁRKÉPZÉSBE

2 féléves filozófiatanár mesterképzés


TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK A PTE DOKTORI (PHD) PROGRAMJAIBA

Filozófia Doktori Iskola

Főbb témakörök

A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül

  • filozófiatörténet 24-70 kredit
  • logika, ismeretelmélet, nyelvfilozófia, metafizika, elmefilozófia, tudományfilozófia 12-35 kredit
  • politikai filozófia, etika, esztétika, történelemfilozófia, vallásfilozófia, alkalmazott filozófiák 12-35 kredit
Képzés helyszíne(i)
Pécs
Felvételi információk, jelentkezési feltételek

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a szabad bölcsészet alapképzési szak.

A nem teljes kredit értékkel bíró diplomák esetén kreditelismertetési kérelmet kell benyújtani a Karra 2025. május 31-ig.

Ezen diplomák esetén a mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a jelentkező rendelkezzen a korábbi tanulmányok alapján szükséges minimálisan 30 kredittel a filozófia, az esztétika vagy az etika területekről, továbbá a filozófiai álláspontok szabatos megfogalmazásának és tovább gondolásának képességével.
 

A felvétel feltételéül meghatározott kreditek elismertetését a Kari Kreditátviteli Bizottságtól (továbbiakban: KKB) kell kérelmezni. A kérelmet űrlapon kell benyújtani. A KKB eljárását a TVSZ 9. §-ában foglalt rendelkezések szerint folytatja le, azzal az eltéréssel, hogy határozatát a kérelem benyújtását követő 30 napon belül köteles meghozni. A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott esetben a KKB határozatában rendelkezik a hiányzó kreditek párhuzamos tanulmányokkal történő megszerzésének feltételeiről. A KKB határozatát a jelentkező a jelentkezési lapjához köteles mellékelni, vagy legkésőbb az adott évi meghatározott határidőig beküldeni.

Amennyiben a jelentkező olyan szakon szerzett oklevelet, amely a képzési is kimeneti követelmények szerint a mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe, a jelentkezőnek elegendő az adott szakon szerzett oklevél másolatát csatolni a jelentkezéséhez, és nem szükséges kreditelismertetési eljárást kezdeményeznie.


A szóbeli felvételi vizsga

A felvételi, szakmai elbeszélgetés vizsgabizottság előtt zajlik. A bizottság kérdései a felvételiző motiváltságára vonatkoznak és a filozófiában való alapvető jártasságot, illetve a filozófiai gondolkodásra való készséget vizsgálják. A filozófia BA végzettséggel rendelkezők esetében filozófia történeti ismeretek feltételezhetők, más BA végzettséggel vagy egyéb diplomával rendelkezőknek tanúsítaniuk kell önálló gondolkodási, érvelési képességüket és bizonyítaniuk kell legalább egy szabadon választott történeti vagy kortárs filozófus főbb gondolatrendszerének ismeretét.


A pontszámítás módja

A jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben fejezik ki, melyet a tanulmányi pontok (előző diploma minősítése, max. 45 pont), a felvételi vizsgapontok (max. 45 pont) és a többletpontok (max. 10) összege ad.

Felvételi követelmények
szóbeli felvételi
Szeretni fogjátok, szuper város Pécs, szuper egyetem a PTE.
Volt BTK-s hallgatónktól