A Pécsi Tudományegyetem 2025-ben is meghirdeti Felnőtt Klinikai Szakpszichológus képzését, amely integratív szemléletben ötvözi a klinikai pszichológia korszerű elméleteit és gyakorlati módszereit. A képzés kiemelten foglalkozik a pszichodinamikus és fejlődéslélektani megközelítésekkel, valamint a pszichodiagnosztikai folyamatok és az alappszichoterápiás kompetenciák fejlesztésével. A nyolc félév során a gyakorlatokon nagy hangsúlyt fektetünk az esetek konceptualizálására, az etiopatogenetikai tényezők több szempontú (dinamikus, kognitív, rendszer, biológiai szempontú) megértésére. A képzés hangsúlyos eleme a krízisállapotok – kiemelten a szuicid krízis – felismerése, diagnosztizálása. Pécsi és budapesti gyakorlatai (bázis- és alappszichoterápiás gyakorlatok, stb.) csoportok is indulnak. Az előadások helyszíne a Pécsi Tudományegyetem, BTK, Pszichológiai Intézet.
A 2025 szeptemberben induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 szeptemberben indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja, hogy a résztvevők mélyebb, a gyakorlatban jól használható kompetenciákat szerezzenek a klinikai esetek komplex értelmezésében, és elsajátítsák a tünetek feltárásának, megfigyelésének, a panaszok mögött meghúzódó pszichés folyamatok felismerésének készségeit. A program során a jelöltek a klinikai munkahelyükről hozott valódi eseteken keresztül sajátítják el a bizonyítékokon alapuló klinikai állapotfelmérés folyamatát, valamint az ezen alapuló – a páciens problematikájához és igényeihez igazodó – kezelési terv kidolgozását.
Képzési terület: orvos- és egészségtudomány
Képzés indulása: 2025. október 1.
A képzés időtartama
Előadások és gyakorlatok gyakorisága:
📍 Helyszín: Pécs, PTE BTK Pszichológiai Intézet
🕘 Időpont: Hétfőnként 9:00–17:00
📅 Gyakoriság: félévente 4 alkalom. Megengedett maximális hiányzás : az előadások 75 százaléka.
📍 Helyszín: csoportok indulnak Pécsett és Budapesten is
🕘 Időpont: kiírás szerint. Munkanapokon.
📅 Gyakoriság: félévente 7 alkalom bázisgyakorlat és 6 alkalom alappszichoterápiás gyakorlat (kiírás szerint)
Befogadóhellyel kapcsolatos információk (felnőtt szakirány)
A minimális szintű pszichopatológiai, pszichiátriai gyakorlat megszerzése érdekében képzésünk előírja, hogy amennyiben a felnőtt szakirányra jelentkező nem pszichiátriai osztályon, szakrendelőben vagy neurológiai osztályon dolgozik, a képzés első két évében un. befogadóhelyen kell klinikai gyakorlatot teljesítenie heti 10 órában, amely indokolt esetben megállapodás szerint tömbösíthető.
Befogadóhely lehet:
✔ Pszichiátriai osztály
✔ Pszichiátriai szakrendelő
✔ Pszichiátriai rehabilitációs osztály
✔ Neurológiai osztály
📥 A befogadóhellyel kötött együttműködési megállapodást csatolni kell a jelentkezéshez. Ennek hiányában a jelentkezést nem tudjuk elbírálni. A befogadóhely szakmai vezetőjének (osztályvezető főorvos, vezető pszichológus) tájékoztatását szolgáló dokumentum (Felkérés_befogadóhely című dokumentum) is letölthető a Felvételi információk menüpontban.
Szakvizsga:
A képzés a negyedik év végén elméleti és gyakorlati szakvizsgával zárul.
A gyakorlati vizsga során a jelöltek egy klinikai eset bemutatásával és elemzésével bizonyítják pszichodiagnosztikai és terápiás készségeiket, valamint a klinikai munka során szerzett tapasztalataikat.
Az elméleti vizsga a pszichopatológia, pszichoterápiás módszerek, pszichodiagnosztikai eljárások és a vonatkozó jogi és etikai kérdések ismeretére épül.
A sikeres vizsgát követően a jelöltek klinikai szakpszichológusi végzettséget szereznek, amely jogosítja őket a szakirányú klinikai munkavégzésre és a pszichoterápiás képzések folytatására.
A képzés során a jelöltek átfogó elméleti és gyakorlati tudást szereznek a klinikai pszichológia kulcsterületein. Az elméleti képzés keretében a pszichopatológia (pszichés státusz), patopszichológia (pszichés zavarok), a fejlődéslélektani és pszichodinamikus megközelítések, valamint a klinikai pszichológia alkalmazott területei állnak a középpontban. A képzés hangsúlyos eleme a pszichodiagnosztikai kompetenciák fejlesztése. Ennek keretében a jelöltek elsajátítják a klinikai interjú, a pszichológiai tesztek (pl. MMPI, WAIS, Rorschach, SCID-5-PD/AMPD stb.) alkalmazását és értelmezését. A gyakorlati modulok a klinikai munka alapvető készségeit fejlesztik s egyben a klinikai munkához szükséges szupervíziós támogatást is nyújtanak. Az alappszichoterápiás gyakorlatok keretében a jelöltek először a terápiás keretek, a terápiás kapcsolat jellemzőivel ismerkednek meg, különböző alappszichoterápiás (pl. expresszív szupportív, krízisintervenciós) technikákat sajátítanak el s gyakorolnak. A képzés lehetőséget biztosít a klinikai esetek komplex elemzésére és a tünetek mögötti pszichológiai folyamatok mélyebb megértésére.
📅 Jelentkezési határidő: 2025. július 15. 23:59:59 óra
📩 Jelentkezés módja:
• Online - A felvételi kiírás és jelentkezés itt, a Jelentkezés fülre kattintva: Felnőtt klinikai szakpszichológus szakirányú szakképzés
📌 Csak az online beküldött és határidőre beérkezett jelentkezéseket tudjuk befogadni! Hiánypótlásra később nincs lehetőség.
Jelentkezési feltételek
A 22/2012. (IX.14.) EMMI rendelet alapján a képzésre az alábbi két alapfeltétel teljesülése esetén lehet jelentkezni:
✔ Pszichológia MA vagy Egészségpszichológia MSc diploma (vagy osztatlan képzésben pszichológus végzettség).
✔ Heti 20 vagy 36 órában klinikai pszichológiai és/vagy mentálhigiénés munkakörben alkalmazotti jogviszonyban dolgoznak.
Befogadóhely követelmény:
A fenti feltételeken kívül képzésünk előírja, hogy amennyiben a jelentkező nem pszichiátriai osztályon, szakrendelőben vagy neurológiai osztályon dolgozik, a képzés első két évében befogadóhelyen kell klinikai gyakorlatot teljesítenie.
👉 Elfogadott befogadóhelyek:
✔ Pszichiátriai osztály
✔ Pszichiátriai szakrendelő
✔ Pszichiátriai rehabilitációs osztály
✔ Neurológiai osztály
Benyújtandó dokumentumok:
Kötelező dokumentumok:
Opcionális dokumentumok:
Letölthető dokumentumok:
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
📚 Képzésfelelős: Dr. Osváth Anikó grémiumvezető
👨⚕️ Képzésvezető: Dr. Bérdi Márk, egyetemi adjunktus/ grémiumi tag
👩💼 Koordinátor: Maurerné Polhammer Andrea
📧 E-mail: Maurerné Polhammer Andrea, maurerne.andrea@pte.hu
📞 Telefon: +36 72 501 500 / 64273 mellék
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.