Ergoterapeutaként hozzájárulhatsz a károsodással, fogyatékossággal élők életminőségének, önálló, független életének javításához.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
Szeretnél segíteni beteg, fogyatékkal élő embereken, hogy teljes életet élhessenek és ne legyenek kiszolgáltatottak? El tudod képzelni, milyen óriási a különbség, ha öltöztetnek vagy ha magad öltözöl fel, ha etetnek vagy magad étkezel, ha vezetnek vagy magad sétálsz? Milyen érzés értelmes tevékenységet végezni vagy másokra utaltnak lenni? Minden kis segítség a kezeltnek egy csoda. Képessé teheted a károsodással élőt arra, hogy önállóan tudjon fürdeni, bevásárolni, tanulni, dolgozni, vagy akár kártyázni, futni vagy hajat mosni. Készíthetsz számára egyénre szabott segédeszközöket, módosíthatod a környezetét, javasolhatsz változtatásokat egy-egy tevékenység kivitelezésében. Ergoterapeutaként hozzájárulhatsz a károsodással, fogyatékossággal élők életminőségének, önálló, független életének javításához.
Az ergoterapeuta a páciensek fizikális és mentális problémáit célirányos tevékenységek végeztetésével kezeli, így elősegítve az embereket teljesítményük és függetlenségük maximumának elérésében az élet minden területén. Ezek a tevékenységi területek lehetnek az önellátás, a munkavégzés vagy a tanulás és a szabadidős vagy rekreációs tevékenységek.
Az ergoterapeuta képes a szomatikus, kognitív, szociális vagy pszichikai problémák, funkciózavarok, károsodások felmérésére, dokumentálására, ergoterápiás kezelési terv készítésére és rehabilitációs programok kivitelezésére. A szakember képes analizálni, szelektálni és alkalmazni a tevékenységet terápiás céllal, képes a tevékenység fejlesztésére, segítésére, mellyel a lehető legmagasabb szintű funkciót, függetlenséget és önállóságot éri el a beteg. Képes az egyes segédeszközök elkészítésére, módosítására, a környezeti feltételek felmérésére és a szükséges változtatások megvalósítására, valamint tanácsadásra, együttműködve a többi szakemberrel.
Míg az orvoslás feladata a betegségek gyógyítása, addig az ergoterápia szerepe a betegségekből adódó tehetetlenség megelőzése és csökkentése.
A tevékenység végzése alapvető az egészséghez és jólléthez, a létünk értelme, mindig értelmes és célirányos, magába foglalja a képességeinket, életszerepekeinket, melyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy a mindennapi életüket célszerűen éljék. A tevékenység kivitelezése lehet egy kezelési folyamat vagy végcél.
Képzési terület: orvos- és egészségtudomány
Képzési forma, munkarend: alapképzés (BSc) nappali munkarend
Képzési idő: 8 félév
Az összegyűjtendő kreditek száma: 240 kredit
Oklevélszerzéshez idegen nyelvi követelmény: Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány v. egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy*, vagy egy idegen nyelv** vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy***
* Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek.
** Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol
*** Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-22-89, +36-30-184-2428
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A figyelembe vehető szakképesítések listája ITT található.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 15 pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
33 Egészségügyi foglalkozások
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Az intézményi pont megszerzésének feltétele az Egyetem központi szervezeti egységei, valamint a Kar marketing, protokoll és rendezvényszervezési tevékenységét ellátó szervezeti egysége, valamint a kar tanulmányi adminisztrációs feladatait ellátó szervezeti egysége által az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben kiállított igazolás csatolása a jelentkezéshez. Ezen jogcím keretében jelentkezőnként egy igazolás vehető figyelembe, így legfeljebb15 intézményi pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján.
a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által kiállított ICDL tanúsítványra.
középszintű érettségi vizsgán elérő kiemelkedő (legalább 85%-ot elérő) vizsgaeredmény. Középszintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két középszintű érettségi vizsga után adható, azaz maximum 40 intézményi pont szerezhető.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.