Egészségturizmus-szervező specializáció (Egészségügyi szervező alapszak)

Egészségtudományi Kar

Egészségturizmus-szervező specializáció (Egészségügyi szervező alapszak)

Ha szívesen foglalkozol emberekkel, nyitott személyiséged van, szeretsz programokat szervezni és érdekel az egészség megóvása akkor itt a helyed! Az egészségturizmus magában foglalja a gyógy- és wellnessturizmust is.

ÚJDONSÁG! Kiegészítő képzés keretében megismerkedhetsz az idegenvezetés módszertanával, felkészítünk kisebb és nagyobb csoportok kísérésére, csoportos városnéző programok lebonyolítására.


Képzés típusa
Alapképzés/BA/BSc

Képzési idő
7 félév

Finanszírozási forma
Állami ösztöndíjas, Önköltséges

Képzési forma
Levelező

Képzés indulása
Szeptemberi indulás

Költségtérítés összege
NK:300.000 Ft/félév, LK:300.000 Ft/félév

Az oktatás nyelve
Magyar

Felvételi irányszámok
N:10<45; L: 10<20

Legutóbbi ponthatár
n.i.

 

A 2024 szeptemberében induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.

Ebben az évben az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.

» Megjelent a kiegészítés! «

→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések listája ←

→ Felsőoktatási felvételi tájékoztató: 2024. szeptemberben induló képzések ←

 


A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.


 

  • A képzés leírása
  • Felvételi információk
  • Elhelyezkedés
  • Kérdésed van?
  • Intézményi pontok - 2024
  • Tanulmányi pontok - 2024
  • Érettségi pontok - 2024
Oklevélben szereplő képzettség neve
egészségügyi szervező
Képzés célja

Az alapképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák:

A képzés célja egészségügyi szervező szakemberek képzése, akik az egészségügy, az egészségturizmus, valamint a társadalom- és humánbiztosítás működésének törvényszerűségeit felismerve és átlátva képesek magas színvonalon ellátni a felsorolt területek informatikai, adatszolgáltatási, gazdálkodási, tervezési és elemzési, valamint szervezési feladatait. Képesek az egészségügy működéséhez szükséges és működése során keletkezett információk rögzítésére, tárolására, visszakeresésére, hatékony kiértékelésére, valamint az informatikai rendszerek üzemeltetésére. Képesek továbbá az egészségturisztikai piacban rejlő lehetőségek felismerésére, kiaknázására, ugyanakkor komplex egészségturisztikai projektek megtervezésére és kivitelezésére. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az alkalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására. 

Egészségturizmus-szervező specializáció: Olyan szakemberek képzése, akik ismerik az egészségügyi és egészségturisztikai intézmények rendszerét, működésének módját, az európai együttműködési lehetőségeket, a speciális egészségturisztikai szolgáltatások megszervezésének rendszereit, módszereit, a vendégekkel való bánásmód elméleti és gyakorlati hátterét, képesek az orvosi útmutatások alapján az egyének egészségi állapotának megfelelő egészségturisztikai programok készítésére, az egészséges életmódot segítő preventív szakmai anyagok készítésére, részt venni az egészségmegőrzést szolgáló tevékenységek szervezésében és vezetésében.

Több mint utazásszervező! Egészségügyi szakember, akinek szívügye mások egészségének megőrzése. Ha szívesen foglalkozol emberekkel, szeretsz programokat szervezni és érdekel az egészség megóvása akkor itt a helyed! A szakma magában foglalja a gyógy- és wellnessturizmust is, ahol a kliensek fő motivációja az egészségi állapotuk javítása, egészségük megőrzése. Ismerve a betegellátási rendszer problémáit Te is könnyen beláthatod, hogy jobb a megelőzésre költeni. Ezt felismerve sokan párosítják az utazást egészségturisztikai programokkal, a gyógyulást pedig a kikapcsolódással.

Képzési jellemzők

A képzési idő: 7 félév.
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit

a szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)

a szakdolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit

intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 10 kredit

a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 11 kredit

A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:

alapozó egészségtudományok 15-20 kredit;

alkalmazott egészségtudományok 35-40 kredit;

matematika- és számítástudományok 5-10 kredit;

bölcsészettudományok 4-6 kredit;

társadalomtudományok 20-25 kredit.

A képzésben válaszható specializációk tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya:

A specializáció kreditaránya további 80 kredit:

egészségbiztosítási specializáció: - alkalmazott egészségtudományok 10-15 kredit, - egészségbiztosítási szakismeretek 45-55 kredit, - közgazdaságtudományok 15-20 kredit;

Idegennyelvi követelmény:

Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.

Szakmai gyakorlatra vonatkozó követelmények:

A szakmai gyakorlat időtartama legalább 8 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg.

Főbb témakörök

Alapozó törzstárgyak: például társadalomismeret, pszichológia, informatika, elsősegélynyújtás, népegészségtan, egészségügyi szakmai ismeretek, filozófia, kommunikáció, egészségügyi latin, jogi ismeretek, klinikai alapismertek, kutatás módszertani és biostatisztikai ismeretek.

Szakmai törzstárgyak: például matematika, közegészségtan, egészségügyi azonosító rendszerek, adatszolgáltatás az egészségügyben, közgazdasági ismeretek, az egészségügyi ellátás struktúrája, pénzügyi ismeretek, számviteli ismeretek, az egészségügy gazdaságtana.

Differenciált szakmai ismeretek tantárgyai:

egészségturizmus szervező: például rehabilitációs, rekreációs, prevenciós szakismeretek, turizmus rendszere és környezete, gyógyturisztikai alapismeretek, vendéglátás alapjai, szervezése, turizmus gazdaságtana, turizmus marketing, szálloda menedzsment, utazásszervezés, értékesítés.

Az egészség- és társadalomtudományi alapozást követően szakmai tárgyak várnak: rehabilitációs, rekreációs, prevenciós szakismeretek, turizmus rendszere és környezete, gyógyturisztikai alapismeretek, vendéglátás alapjai, szervezése, turizmus gazdaságtana, turizmus marketing, szálloda menedzsment, utazásszervezés, értékesítés. Szakképzett mentorok segítenek kipróbálni a megszerzett tudást a gyakorlatban. Angol vagy német szaknyelvet is megtanulhatod!

Képzés helyszíne(i)
PTE ETK Zalaegerszegi Képzési Központ (8900 Zalaegerszeg, Landorhegyi út 33.)
Szakirányok, specializációk

egészségbiztosítási specializáció (Pécs)
egészségturizmus-szervező specializáció (Zalaegerszeg)

Ösztöndíjak

Juttatások az Egészségtudományi Karon

Felvételi információk, jelentkezési feltételek

2023 évben nappali munkarendben nem indul a képzés!

Új képzés: egészségügyi adminisztrátor FOKSZ képzés!

Felvételi követelmények/vizsgatárgyak:

Figyelem! A felvételi alapképzési szakra történik, melynek neve: egészségügyi szervező (BSc), tehát a felvi.hu oldalon a jelentkezéskor ezt a szakmegnevezést kell keresni! Specializáció választása intézményen belül történik.

 

 

Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány vagy egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy (Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek), vagy egy idegen nyelv ( Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol), vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy ( Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.).

 

hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmassági vizsgálatról és minősítésről szóló 40/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés.

 

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.

Felvételi irányszám

N:10<45; L: 10<20

Elhelyezkedési területek

Egészségturizmus szervező specializáció: gyógyszállókban, szanatóriumokban, rehabilitációs intézetekben, gyógy- és termálfürdőkben, wellness- és rekreációs központokban, illetve egyéb az egészségturizmushoz kapcsolódó intézményekben.

Korunk embere hangsúlyt fektet az egészséges életmód kialakítására, a testi-lelki harmónia megteremtésére és nemcsak a mindennapokban, a szabadidejét is ezen elvek szerint töltené el. Ebben tudsz segítséget nyújtani. Elhelyezkedésre gyógyszállókban, szanatóriumokban, rehabilitációs intézetekben, gyógy- és termálfürdőkben, wellness- és rekreációs központokban és az egészségturizmushoz kapcsolódó intézményekben lehet. Ha kedvet kapsz a kutatáshoz, oktatáshoz, vár az Egészségügyi menedzser MSc képzés, melyet követően doktori címet is szerezhetsz.

Kapcsolat

Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!

PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.

Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit

tel.: +36-30-184-22-89

info@etk.pte.hu 

www.facebook.com/pteetk

www.instagram.com/pte_etk

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.

Intézményi pontok - 2024

Emelt szintű érettségi

50 pont/vizsgatárgy

legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból

történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga

után adható

Nyelvvizsga/nyelvtudás

  • 25 pont: B2 szint

  • 50 pont: C1 szint

 

A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.

Tanulmányi és művészeti versenyek

Megszerezhető intézményi pont: 20-tól 100-ig.

 

Intézményi pontra jogosító versenyek a következők:

  • Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV);
  • Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenye (SZÉTV);
  • Ágazati és Ágazaton Kívüli Szakmai Érettségi Vizsgatárgyak Versenye;
  • Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenye (ÁSZÉV);
  • Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK);
  • Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny;
  • Országos Művészeti Tanulmányi Verseny; Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV);
  • (Országos) Tudományos Diákkörök Konferenciája középiskolásoknak (OTDK/TDK);
  • "Ifjú tudósok” tudományos középiskolai vetélkedő;
  • Nemzetközi Tudományos Diákolimpia;
  • V4-es Közgazdasági Diákolimpia nemzetközi döntő

 

Bővebb információ: Tanulmányi és művészeti versenyek 

Sporteredmények

Megszerezhető intézményi pont: 10-től 50-ig.

 

Intézményi pontra jogosító sportversenyek a következők:

Olimpiai játékok, Paralimpia vagy Siketlimpia, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpia,

Európa-bajnokság,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban korosztályos világ- vagy Európa-bajnokság, Universiadé, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokság, az Ifjúsági Olimpia,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban a magyarországi országos sportági szakszövetség által szervezett és általa (korosztálytól függetlenül) legmagasabb szintűként elismert országos bajnokság valamint a Nemzetközi Olimplai Bizottság által elismert sportágban, a Magyar Diáksport Szövetség által, vagy közreműködésével szervezett Diákolimpia országos döntője.

 

Intézményi pont abban az esetben szerezhető, amennyiben a jelentkező a pontra jogosító eredményt a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.

 

Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ: Sporteredmények 

Szakképesítés, korábbi tanulmányok

10 pont:

Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány, 2021 májusától kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél, továbbá 2021 májusától szakgimnáziumban kiállított képesítő bizonyítvány alapján

 

A figyelembe vehető szakképesítések listája.

 

Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 10 pont szerezhető.

Esélyegyenlőség

  • 40 pont: hátrányos helyzetű jelentkező esetében

  • 40 pont: fogyatékossággal élő jelentkező esetében

  • 40 pont: gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, gyermekek otthoni ápolása miatti ápolási díjban, gyermekgondozási díjban, rendvédelmi szerv hivatásos állományú tagjaként távolléti díjban részesülő jelentkező, vagy aki hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik

 

A benyújtandó igazolásokról bővebb információ: Esélyegyenlőség 

Munkatapasztalat

10 pont – legalább 6 hónapos munkaviszony:

az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:

  • 11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
  • 12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
  • 23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
  • 35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
  • 132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői

15 pont – legalább 6 hónapos munkaviszony

az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:

  • 22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
  • 33 Egészségügyi foglalkozások

30 pont – legalább 1 éves munkaviszony

az alábbi FEOR számú munkaviszony esetén:

  • 22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)

Beiskolázási és pályaorientációs rendezvények, szakmai programok

15 pont:

Az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.

Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél

Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.

Szóbeli felvételi

Nincs

Tanulmányi pontok - 2024

Érettségi eredmények átlaga

A szakra való jelentkezéskor elfogadott 5. érettségi vizsgatárgyak X-szel vannak jelölve a táblázatban.

 

 Érettségi vizsgatárgy Elfogadott
Bármely vizsgatárgy  
Nemzetiségi nyelv és irodalom x
Idegen nyelv - 2. vagy 3. nyelv x
Latin nyelv x
Fizika x
Kémia x
Biológia x
Földrajz x
Ének-zene  
Vizuális kultúra  
Testnevelés x
Filozófia x
Evangélikus hittan  
Katolikus hittan  
Református hittan  
Természettudomány x
Dráma  
Mozgóképkultúra és médiaismeret x
Nemzetiségi népismeret (horvát, német, roma/cigány, román, szerb, szlovák, szlovén) x
Célnyelvi civilizáció  
Belügyi rendészeti ismeretek  
Gazdasági ismeretek  
Judaisztika  
Bibliaismeret - Hit Gyülekezete  
Honvédelmi alapismeretek  
Digitális kultúra x
Állampolgári ismeretek x
Közigazgatási ismeretek  
Fenntarthatóság x
Bibliaismeret - baptista hittan  
Rajz és vizuális kultúra  
Informatika x
Nemzetiségi (kisebbségi) népismeret (horvát, német, roma/cigány, román, szerb, szlovák, szlovén) x
Katonai alapismeretek  
Emberismeret és etika x
Társadalomismeret x
Ember- és társadalomismeret, etika x
Utazás és turizmus  
Művészettörténet  
Népművészet  
Pszichológia x
Nemzetiségi nyelv  
Ábrázoló és művészeti geometria  
A magyar népzene alapjai  
Hangtani és akusztikai ismeretek  
Hangkultúra  
A sajtó és nyilvánosság   
Anyanyelvi kommunikáció   
Buddhista vallás   
Csillagászat   
Diakónia, ápolástan  x
Épületgépészet alapjai   
Euritmia   
Európai uniós ismeretek   
Folklórismeret   
Gépírás és információkezelés   
Ikonfestés elmélete és gyakorlata   
Környezettan   
Közlekedésépítő alapismeretek   
Művészetek története   
Mentálhigiéniai ismeretek  x
Mikrobiológia  x
Pszichológia  x
Pünkösdista hittan   
Szociális gondoskodás diakóniai megközelítésben  x
Tánc- és mozgásművészet   
Vendégfogadói ismeretek   
Zenei angol, zene angolul   
Angol irodalom   
Egészségügyi ismeretek x
Egészségügyi technikai ismeretek x
Szociális ismeretek x
Pedagógiai ismeretek x
Képző- és iparművészeti ismeretek  
Hang-, film- és színháztechnikai ismeretek  
Épületgépészeti ismeretek  
Kohászati ismeretek  
Távközlési ismeretek  
Informatikai ismeretek  
Vegyipari ismeretek  
Vegyész ismeretek  
Könnyűipari ismeretek  
Faipari ismeretek  
Környezetvédelmi ismeretek  
Közgazdasági ismeretek  
Kereskedelmi ismeretek  
Vendéglátóipari ismeretek  
Turisztikai ismeretek  
Optikai ismeretek  
Erdészeti és vadgazdálkodási ismeretek  
Mezőgazdasági ismeretek  
Kertészeti és parképítési ismeretek  
Földmérési ismeretek  
Élelmiszeripari ismeretek x
Sport ismeretek  
Rendészeti és közszolgálati ismeretek  
Közművelődési ismeretek  
Vízügyi ismeretek  
Honvédelmi ismeretek  
Bányaművelési ismeretek  
Gázipari és fluidumkitermelési ismeretek  
Gépgyártás-technológiai ismeretek  
Mechatronikai ismeretek  
Automatikai és elektronikai ismeretek  
Közlekedésautomatikai ismeretek  
Magas- és mélyépítési ismeretek  
Út-, vasút- és hídépítési ismeretek  
Nyomdaipari technikai ismeretek  
Kiadványszerkesztési ismeretek  
Autó- és repülőgép-szerelési ismeretek  
Vasútgépészeti ismeretek  
Hajózási technikai ismeretek  
Irodai ügyviteli ismeretek  
Idegennyelvű ügyviteli ismeretek  
Fodrászati ismeretek  
Kozmetikai ismeretek  
Mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek  
Élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek  
Közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek  
Postaforgalmi ismeretek  
Vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek  
Egyházzenész-ismeretek  
Gyakorlatosszínész-ismeretek  
Jazz-zenész-ismeretek  
Klasszikuszenész-ismeretek  
Népzenész-ismeretek  
Szórakoztatózenész-ismeretek  
Táncos ismeretek  
Artista ismeretek  
Egészségügy ismeretek x
Szociális alapismeretek x
Pedagógia ismeretek  
Képző- és iparművészet ismeretek  
Hang-, film- és színháztechnika ismeretek  
Épületgépészet ismeretek  
Kohászat ismeretek  
Távközlés ismeretek  
Informatika ismeretek  
Vegyipar ismeretek  
Könnyűipar ismeretek  
Faipar ismeretek  
Közgazdaság ismeretek  
Kereskedelem ismeretek  
Vendéglátóipar ismeretek  
Turisztika ismeretek  
Optika ismeretek  
Erdészet és vadgazdálkodás ismeretek  
Mezőgazdaság ismeretek  
Kertészet és parképítés ismeretek  
Földmérés ismeretek  
Élelmiszeripar ismeretek  
Sport ismeretek  
Rendészet ismeretek  
Környezetvédelem- vízgazdálkodás ismeretek  
Bányászat ismeretek  
Gépészet ismeretek  
Villamosipar és elektronika ismeretek  
Építőipar ismeretek  
Nyomdaipar ismeretek  
Közlekedésépítő ismeretek  
Közlekedés ismeretek  
Közlekedésgépész ismeretek  
Ügyvitel ismeretek  
Szépészet ismeretek  
Mezőgazdasági gépész ismeretek  
Oktatási alapismeretek  
Művelődési és kommunikációs alapismeretek  
Egészségügyi alapismeretek x
Építészeti és építési alapismeretek  
Informatikai alapismeretek  
Vegyipari alapismeretek  
Könnyűipari alapismeretek  
Faipari alapismeretek  
Környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek  
Közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan)  
Közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan)  
Közgazdasági-marketing alapismeretek  
Vendéglátó-idegenforgalmi alapismeretek  
Mezőgazdasági alapismeretek  
Élelmiszer-ipari alapismeretek  
Rendészeti alapismeretek  
Gépészeti alapismeretek  
Elektronikai alapismeretek  
Nyomdaipari alapismeretek  
Közlekedési alapismeretek  
Ügyviteli alapismeretek  
Egyházzenész ismeretek  
Gyakorlatos színész ismeretek  
Jazz-zenész ismeretek  
Klasszikus zenész ismeretek  
Népzenész ismeretek  
Szórakoztató zenész ismeretek  
Artista II. ; Akrobata  
Artista II. ; Légtornász  
Artista II. ; Zsonglőr   
Artista II. ; Egyensúlyozó   
Artista II. ; Bohóc  
Artista II. ; Társulati artista  
Egyházzenész II. ; Kántor énekvezető  
Egyházzenész II. ; Kántor kórusvezető  
Egyházzenész II. ; Kántor orgonista  
Egyházzenész II. ; Kántor gitáros  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Fafúvós  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Rézfúvós  
Hangszerkészítő és -javító II.; Vonós  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Pengetős  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Orgonaépítő  
Hangszerkészítő és -javító II. ; Zongora   
Hangszerkészítő és -javító II. ; Cimbalom  
Jazz zenész II.  ; Jazz énekes  
Jazz zenész II. ; Fafúvós  
Jazz zenész II. ; Rézfúvós  
Jazz zenész II. ; Húros-vonós  
Jazz zenész II. ; Billentyűs  
Jazz zenész II. ; Ütős  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Divatstílus- és jelmeztervező  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Festő  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Szobrász  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Kerámiaműves  
Képző- és iparművészeti munkatárs  ; Művészeti grafikus  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Művészeti és médiafotográfus  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Mozgóképi animáció tervező  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Ötvös  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Textilműves  
Képző- és iparművészeti munkatárs ; Üvegműves  
Klasszikus zenész II.  ; Hangkultúra   
Klasszikus zenész II. ; Fafúvós  
Klasszikus zenész II. ; Rézfúvós  
Klasszikus zenész II.  ; Húros-vonós   
Klasszikus zenész II. ; Billentyűs  
Klasszikus zenész II. ; Ütős  
Klasszikus zenész II. ; Magánénekes  
Klasszikus zenész II. ; Zeneelmélet-szolfézs  
Klasszikus zenész II.  ; Zeneszerzés   
Közművelődési munkatárs;   
Népi kézműves ; Csipkekészítő  
Népi kézműves ; Faműves fajátékkészítő  
Népi kézműves ; Fazekas  
Népi kézműves ; Gyékény, szalma, és csuhétárgykészítő  
Népi kézműves ; Fonottbútor készítő  
Népi kézműves ; Kézi és gépi hímző  
Népi kézműves ; Szőnyegszövő  
Népi kézműves ; Takács  
Népi kézműves ; Nemezkészítő  
Népi kézműves ; Szíjgyártó-nyerges  
Népi kézműves ; Mézeskalács díszítő  
Népi kézműves ; Kékfestő  
Népi kézműves ; Népi bőrműves  
Népi kézműves ; Papucskészítő  
Népzenész II. ; Népi énekes  
Népzenész II. ; Fafúvós  
Népzenész II. ; Húros/vonós  
Népzenész II. ; Billentyűs  
Népzenész II. ; Ütős  
Pedagógiai munkatárs ; Pedagógiai asszisztens  
Pedagógiai munkatárs ; Gyógypedagógiai asszisztens  
Színész II. ; Bábszínész  
Színész II. ; Színházi- és filmszínész  
Színész II. ; Pantomimes  
Szórakoztató zenész II. ; Énekes szólista  
Szórakoztató zenész II. ; Fafúvós  
Szórakoztató zenész II. ; Rézfúvós  
Szórakoztató zenész II. ; Húros/vonós  
Szórakoztató zenész II. ; Billentyűs  
Szórakoztató zenész II. ; Ütős  
Táncos II. ; Klasszikus balett-táncos  
Táncos II. ; Kortárs-, modern táncos  
Táncos II. ; Néptáncos  
Táncos II. ; Színházi táncos  
Bányaipari technikus;   
Fluidumkitermelő technikus;   
Kohász- és öntésztechnikus; Kohász, Öntész;  
Fogtechnikus;   
Optikus;   
Általános ápoló;   
Egészségügyi asszisztens; Audiológiai asszisztens, Endoszkópos asszisztens, Fogászati asszisztens, Gyógyszertári asszisztens, Kardiológiai és angiológiai asszisztens, Klinikai neurofiziológiai asszisztens, Perioperatív asszisztens, Radiográfiai asszisztens;  
Egészségügyi laboráns; Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens;  
Gyakorló ápoló;   
Csecsemő- és gyermek- ápoló;   
Klinikai laboratóriumi szakasszisztens; Hematológiai és transzfuziológiai szakasszisztens, Kémiai laboratóriumi szakasszisztens, Mikrobiológiai szakasszisztens;  
Ortopédiai műszerész;   
Perioperatív szakasszisztens; Aneszteziológiai szakasszisztens, Műtéti szakasszisztens;  
Radiográfiai szakasszisztens; CT/MR szakasszisztens, Nukleáris medicina szakasszisztens, Intervenciós szakasszisztens, Sugárterápiás szakasszisztens;  
Rehabilitációs terapeuta; Fizioterápiás asszisztens, Gyógymasszőr;  
Szövettani szakasszisztens; Citológiai szakasszisztens, Immun-hisztokémiai, hisztokémiai és molekuláris biológiai szakasszisztens;  
Mentőápoló;   
Automatikai technikus; Autóipar, Energetika és petrolkémia, Épület-automatizálás, Gyártástechnika;  
Elektronikai technikus;   
Erősáramú elektrotechnikus;   
Ipari informatikai technikus;   
Közlekedés-automatikai technikus;   
Bor- és pezsgőgyártó technikus;   
Élelmiszer-ellenőrzési technikus;   
Élelmiszeripari gépésztechnikus;   
Erjedés- és üdítőital-ipari technikus;   
Húsipari technikus;   
Sütő- és cukrászipari technikus;   
Tartósítóipari technikus;   
Tejipari technikus;   
Hídépítő és -fenntartó technikus;   
Magasépítő technikus;   
Mélyépítő technikus;   
Útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus;   
Épületgépész technikus;   
Faipari technikus;   
Pénzügyi-számviteli ügyintéző;   
Vállalkozási ügyviteli ügyintéző;   
Gépész technikus; CAD-CAM, Ipar Vegyipar;  
Gépgyártás-technológiai technikus;   
Légijármű-műszerész technikus;   
Légijármű-szerelő technikus;   
Vasútijármű-szerelő technikus;   
Fegyvergyártó szaktechnikus;   
Fegyverműszerész technikus;   
Fegyveroptikai szaktechnikus;   
Honvéd altiszt; Állami légijármű műszerész, Állami légijármű szerelő, Híradó, Katonai informatikai rendszer-üzemeltető, Katonai pénzügyi, Légi vezetés, Műszerész, fegyver-műszerész, Műszerész, páncéltörő-rakéta műszerész, Parancsnok, ABV védelmi Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér, Repülésbiztosító, Speciális felderítő, Elektronikai hadviselés Speciális felderítő, Rádió-elektronikai felderítő, Szerelő, Műszakigép-szerelő, Szerelő, Páncélos- és gépjárműszerelő;  
Honvéd kadét; Gépjármű mechatronikai technikus (szerviz), Elektronikai technikus, Honvédelmi igazgatási ügyintéző, Infokommuni-kációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus, Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető, Környezet-védelmi technikus (környezet-védelem), Logisztikai technikus;  
Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus;   
Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus;   
Szoftverfejlesztő és -tesztelő;   
Távközlési technikus;   
Idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus; Általános gyártás, Gépjármű-gyártás, Kereskedelmi logisztika;  
Kereskedő és webáruházi technikus;   
Környezetvédelmi technikus; Hulladék-hasznosító, -feldolgozó, Igazgatás, Környezet-védelem, Természet-védelem;  
Vízügyi technikus; Területi vízgazdálkodó, Települési vízgazdálkodó, Vízgépészet;  
Hajózási technikus;   
Kocsivizsgáló technikus;   
Vasútforgalmi szolgálattevő technikus;   
Közlekedés-üzemvitel-ellátó technikus; Hajózási, Közúti, Vasúti, Légi;  
Logisztikai technikus; Logisztika és szállítmányozás, Vasúti árufuvarozás;  
Postai üzleti ügyintéző;   
Divat-, jelmez- és díszlettervező; Divattervező, Jelmez- és díszlettervező;  
Könnyűipari technikus; Bőrfeldolgozó-ipar, Cipőkészítő, Ortopédiai cipész, Ruhaipar, Textilipar;  
Dekoratőr;   
Fotográfus; Kreatív fotográfus, Művészeti fotográfus;  
Grafikus;   
Mozgókép- és animációkészítő;   
Nyomdaipari technikus; Nyomdaipari előkészítő, Nyomdaipari gépmester, Nyomtatvány-feldolgozó;  
Hangtechnikus;   
Színház- és rendezvénytechnikus; Porondtechnikus, Színpadi hangtechnikus, Színpadi világítás-technikus, Színpadi vizuáltechnikus, Színpad-technikus;  
Erdésztechnikus; Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás  
Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus;   
Kertésztechnikus; Dísznövény-termesztő, virágkötő, Gyógynövénytermesztő, Gyümölcstermesztő, Parképítő és -fenntartó, Zöldségtermesztő;  
Mezőgazdasági gépésztechnikus;   
Mezőgazdasági technikus; Állattenyésztő, Növénytermesztő;  
Oktatási szakasszisztens;   
Közszolgálati technikus; Közigazgatási ügyintéző, Rendészeti technikus;  
Rendőr tiszthelyettes; Bűnügyi, Határrendészeti, Közlekedési, Közrendvédelmi;  
Alternatív járműhajtási technikus;   
Gépjármű-mechatronikai technikus; Gyártás, Motorkerékpár-és versenymotor-szerelés, Szerviz;  
Ipari szerviztechnikus;   
Járműipari karbantartó technikus;   
Mechatronikai technikus;   
Fitness-wellness instruktor;   
Sportedző (a sportág megjelölésével) - sportszervező;   
Fodrász;   
Kéz- és lábápoló technikus; Kézápoló és köröm-kozmetikus, Speciális lábápoló;  
Kozmetikus technikus;   
Kisgyermek-gondozó, -nevelő;   
Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens;   
Szociális és mentálhigiénés szakgondozó;   
Szociális és rehabilitációs szakgondozó;   
Cukrász szaktechnikus;   
Szakács szaktechnikus;   
Turisztikai technikus; Idegenvezető, Turisztikai szervező;  
Vendégtéri szaktechnikus;   
Gumiipari technikus;   
Műanyag-feldolgozó technikus;   
Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus; Csomagolószer-gyártó, Papírgyártó és-feldolgozó;  
Vegyész technikus; Általános laboráns, Termelési folyamatirányító;  

Középiskolai eredmények

A szakra való jelentkezéskor elfogadható 5. választható tantárgyak (amit minimum két évig tanult) X-szel vannak jelölve a táblázatban.

 

Tantárgy Elfogadott
Bármely tantárgy  
Idegen nyelv (második vagy harmadik) x
Etika  
Biológia – egészségtan x
Biológia x
Fizika x
Kémia x
Földrajz x
Ének-zene  
Vizuális kultúra  
Informatika x
Digitális kultúra x
Technika, életvitel és gyakorlat  x
Testnevelés és sport x
Állampolgári ismeretek x
Természettudomány x
Dráma és színház  
Mozgóképkultúra és médiaismeret  
Dráma és tánc  
Társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek x
Filozófia x
Tánc és mozgás  
Magyar mint idegen nyelv  
Családi életre nevelés x
Jelenismeret  
Katonai alapismeretek  
Pénzügyi és gazdasági kultúra  
Vállalkozzunk  
Munkapiac  
Etikus vállalkozói ismeretek  
Közgazdasági és pénzügyi alapismeretek  
Saktika (sakk-matematika)  
Természettudomány művészeti szakközépiskolák számára  
Belügyi rendészeti ismeretek  
Iskolai labdarúgás  
Karate  
Honvédelmi alapismeretek  
Közigazgatási ismeretek  
Gazdasági és pénzügyi kultúra  
Tanulásmódszertan  
Fenntarthatóság x
Hittan  
Bármely szakmai vagy művészeti tantárgy x
Bármely ágazati szakmai tantárgyak x
Konkrét szakmai vagy művészeti tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  
Konkrét ágazati szakmai tantárgyak (kivéve pl. szakmai gyakorlat, szakmai elmélet stb.) felsorolása  

 

Érettségi pontok - 2024

 A szakra való jelentkezéskor elfogadható két érettségi vizsgatárgy, aminek százalékos eredményéből az érettségi pont tevődik össze.

 

1. érettségi vizsgatárgy

biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány

Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek

Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek

2. érettségi vizsgatárgy

biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány

Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek

Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek

 

 

A legjobb egyetemet választották
Volt ETK-s hallgatónktól