Tudod mi az a TAJ kártya? Egészen biztos, hogy Neked is van, e nélkül ugyanis nem mehetnél orvoshoz, vagy nem kapnál támogatott áron gyógyszert a patikában. Az egészségbiztosítási rendszer a hétköznapi ember számára bonyolult és akik ebben a rendszerben biztosan eligazodnak azok az egészségbiztosítási szakemberek.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
Képzés célja:
Az alapképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák:
A képzés célja egészségügyi szervező szakemberek képzése, akik az egészségügy, az egészségturizmus, valamint a társadalom- és humánbiztosítás működésének törvényszerűségeit felismerve és átlátva képesek magas színvonalon ellátni a felsorolt területek informatikai, adatszolgáltatási, gazdálkodási, tervezési és elemzési, valamint szervezési feladatait. Képesek az egészségügy működéséhez szükséges és működése során keletkezett információk rögzítésére, tárolására, visszakeresésére, hatékony kiértékelésére, valamint az informatikai rendszerek üzemeltetésére. Képesek továbbá az egészségturisztikai piacban rejlő lehetőségek felismerésére, kiaknázására, ugyanakkor komplex egészségturisztikai projektek megtervezésére és kivitelezésére. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az alkalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Egészségbiztosítás specializáció: Olyan szakemberek képzése, akik magas szintű szakmai és általános műveltséggel, szakképzettségüknek megfelelő szemlélettel, gazdasági, jogi és biztosítási ismereteiket felhasználva képesek az egészségügy és a humánbiztosítás bármely területén magas szintű szakképzettséget igénylő munkakör betöltésére.
A képzési idő: 7 félév.
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 210 kredit
a szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
a szakdolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit
intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 10 kredit
a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 11 kredit
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
alapozó egészségtudományok 15-20 kredit;
alkalmazott egészségtudományok 35-40 kredit;
matematika- és számítástudományok 5-10 kredit;
bölcsészettudományok 4-6 kredit;
társadalomtudományok 20-25 kredit.
A képzésben válaszható specializációk tudományágai, szakterületei és azok kreditaránya:
A specializáció kreditaránya további 80 kredit:
egészségbiztosítási specializáció: - alkalmazott egészségtudományok 10-15 kredit, - egészségbiztosítási szakismeretek 45-55 kredit, - közgazdaságtudományok 15-20 kredit;
Idegennyelvi követelmény:
Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
Szakmai gyakorlatra vonatkozó követelmények:
A szakmai gyakorlat időtartama legalább 8 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg.
Alapozó törzstárgyak: például társadalomismeret, pszichológia, informatika, elsősegélynyújtás, népegészségtan, egészségügyi szakmai ismeretek, filozófia, kommunikáció, egészségügyi latin, jogi ismeretek, klinikai alapismertek, kutatás módszertani és biostatisztikai ismeretek.
Szakmai törzstárgyak: például matematika, közegészségtan, egészségügyi azonosító rendszerek, adatszolgáltatás az egészségügyben, közgazdasági ismeretek, az egészségügyi ellátás struktúrája, pénzügyi ismeretek, számviteli ismeretek, az egészségügy gazdaságtana.
Differenciált szakmai ismeretek tantárgyai:
egészségbiztosítás specializáció (Pécs)
egészségturizmus-szervező specializáció (Zalaegerszeg)
Nappali munkarendben nem indul a képzés!
Új képzés: egészségügyi adminisztrátor FOKSZ képzés!
Felvételi követelmények/vizsgatárgyak:
Figyelem! A felvételi alapképzési szakra történik, melynek neve: egészségügyi szervező (BSc), tehát a felvi.hu oldalon a jelentkezéskor ezt a szakmegnevezést kell keresni! Specializáció választása intézményen belül történik.
Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány vagy egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy (Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek), vagy egy idegen nyelv ( Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol), vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy ( Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.).
A hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmassági vizsgálatról és minősítésről szóló 40/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
Egészségbiztosítási specializáció: a végzett egészségbiztosítási hallgatók bármely humánbiztosítási területen elhelyezkedhetnek, ahol ismereteik felhasználásával eredményes munkát képesek végezni. Pl: egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás, magán- és önkéntes biztosítók, üzleti biztosítók, az egészségügyben a finanszírozással, kontrollinggal kapcsolatos területeken.
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-2289
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A figyelembe vehető szakképesítések listája ITT található.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 15 pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
33 Egészségügyi foglalkozások
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Az intézményi pont megszerzésének feltétele az Egyetem központi szervezeti egységei, valamint a Kar marketing, protokoll és rendezvényszervezési tevékenységét ellátó szervezeti egysége, valamint a kar tanulmányi adminisztrációs feladatait ellátó szervezeti egysége által az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben kiállított igazolás csatolása a jelentkezéshez. Ezen jogcím keretében jelentkezőnként egy igazolás vehető figyelembe, így legfeljebb15 intézményi pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján.
a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által kiállított ICDL tanúsítványra.
középszintű érettségi vizsgán elérő kiemelkedő (legalább 85%-ot elérő) vizsgaeredmény. Középszintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két középszintű érettségi vizsga után adható, azaz maximum 40 intézményi pont szerezhető.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.