A modern betegellátásban többek között a fejlett technológiák alkalmazása és az orvoshiány miatt jelentősen felértékelődött az ápolók szerepe. Korábban orvosok által ellátott tevékenységet látnak el ma már a BSc/MSc végzettségű ápolók.
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
Az elméleti képzésre Zombor városában, a közelmúltban felújított Magyar Polgári Kaszinó épületében kerül sor. Az oktatók a PTE Egészségtudományi Kar nemzetközileg is elismert szakemberei, akik nagy gyakorlattal rendelkeznek az evidenciákon alapuló ápolástudomány, valamint az egészségtudomány területén.
A gyakorlati képzésekre döntően Magyarországon, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában, valamint az Egészségtudományi Kar oktatókórházaiban kerül sor, mely biztosítékot jelent arra, hogy a hallgatók elsajátíthatják a kor elvárásainak megfelelő, lehető legmodernebb ellátási protokollokat. Ezen tudással megszerzett ápolói oklevél az Európai Közösségi Jog alapján az Európai Unióban automatikusan elfogadásra kerül. A képzés kiemelt célja a szerbiai egészségügyi ellátórendszerben ellátást igénybe vevő magyar anyanyelvű állampolgárok részére magyar nyelven kiválóan képzett szakemberek biztosítása.
További információk itt: BSc képzés már Zomborban is!
A képzési idő félévekben: 8 félév.
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditpontok száma: 240.
A képzési ágon belüli közös képzési szakasz minimális kreditpontjai: 25.
A szakirányhoz rendelhető minimális kreditpont: 110.
A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditpontok: 12.
A szakdolgozathoz rendelt kreditpont: 20.
A gyakorlati ismeretekhez rendelhető minimális kreditpont: 95.
A szakirány kiválasztása a 3. szemeszter elvégzése után történik.
Szakmai jellemzők:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- alapozó egészségtudományok 15-20 kredit;
- alkalmazott egészségtudományok 30-35 kredit;
- ápolástudományok 4-6 kredit;
- táplálkozástudományok 2-5 kredit;
- gyógyszertudományok 2-4 kredit;
- természettudományok 6-8 kredit;
- bölcsészettudományok 6-8 kredit;
- társadalomtudományok 8-12 kredit.
A szakirány további tudományágai: ápoló szakirány
- alkalmazott egészségtudományok 5-10 kredit,
- ápolástudományok 75-85 kredit,
- elméleti és klinikai orvostudományok 15-20 kredit,
- mentéstudományok 5-10 kredit;
Idegennyelvi követelmény:
Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
A szakmai gyakorlat követelményei:
A szakmai gyakorlat időtartama 14 hét.
Az ápoló szakirány klinikai szakmai gyakorlatára vonatkozó további követelmények: Ápolás gyakorlat megszerzése az általános orvostan és szakorvostan, az általános sebészet és szaksebészet, az aneszteziológia, a belgyógyászat, a bőrgyógyászat, az elmegyógyászat és pszichiátria, a fül-orr-gégészet, a gyermekgondozás és gyermekgyógyászat, az idősek gondozása és geriátria, az intenzív terápia, a közösségi ápolás, a neurológia, az onkológia, az otthoni ápolás, az oxyológia, a szemészet, a szülészet-nőgyógyászat, a terhesgondozás területein.
alapozó ismeretek 30-35 kreditpont: etika, egészségfejlesztés-egészségnevelés, egészségügyi informatika, egészségügyi műszaki alapismeretek, filozófia, idegen szaknyelv, orvosi latin, szociológia, szociálpolitika, egészségügyi jogi, gazdasági és menedzsment ismeretek, népegészségtan, oxiológia elsősegélynyújtás, toxikológia, modern betegellátás eszközrendszere;
szakmai törzsanyag 55-65 kreditpont: egészségtudományi ismeretkörök: addiktológia, anatómia, ápolásetika, ápolástan, biokémia, biológia, dietetika, élettan-kórélettan, fizioterápia, gerontológia, gyógyszertan, klinikai ismeretek, közegészségtan-járványtan, mikrobiológia, személyiség- és kommunikációfejlesztési ismeretek: személyiség lélektan, szociálpszichológia, beteg ember lélektana, életkorok pszichológiája, személyiség- és kommunikációfejlesztő csoporttréning;
differenciált szakmai anyag 110-130 kreditpont:
Ápoló szakirány: alapellátás, aneszteziológia, belgyógyászat, csecsemő- és gyermekgyógyászat, geriátriai, intenzív terápia, neurológia, pszichiátria, sebészet, szülészet-nőgyógyászat és mindezek ápolástana, valamint közösségi ápolástan, krónikus beteg ápolástana;
A székhelyen kívüli alapképzésre és az osztatlan mesterképzésre az a jelentkező vehető fel, aki legalább egy emelt szintű érettségi vizsgával, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezik.
A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. Rendelet 23. §-a új (5) bekezdése alapján a székhelyen kívüli képzések felvételi eljárásban emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsgának minősül a felsőoktatási képesítéseknek az európai régióban történő elismeréséről szóló, 1997. április 11-én, Lisszabonban aláírt Egyezményt magára nézve kötelezőnek elismerő állam (így Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna is) joga szerint kiállított, külföldi oktatási intézmény elvégzését tanúsító és az adott országban felsőoktatási intézménybe történő jelentkezésre jogosító bizonyítványban szereplő, az adott állam hivatalos nyelvéből vagy a hivatalos nyelvéből és irodalmából letett érettségi vizsga.
Amennyiben nem rendelkezik Magyarországon tett emelt szintű érettségi vizsgával vagy szerbiai felsőoktatási intézménybe történő jelentkezésre jogosító bizonyítványában, az adott állam hivatalos nyelvéből vagy a hivatalos nyelvéből és irodalmából letett érettségi vizsgával, úgy Felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát (továbbiakban: FFSzV) kell tennie.
A felsőoktatási felvételi szakmai vizsga követelményrendszere a 2005 óta érvényben lévő kétszintű érettségi vizsgarendszer által kidolgozott és kiadott, az Oktatási Hivatal honlapján közzétett, az adott érettségi vizsgatárgyra vonatkozó emelt szintű írásbeli feladatsorokon alapul. A feladatsorok a https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/feladatsorok oldalon érhetőek el.
Az érettségi vizsga helyszínéről és pontos időpontjáról is a kormányhivatal értesíti a vizsgázókat. A jelentkezéskor a külföldi tanulónak meg kell adnia egy magyarországi értesítési címet is. A jelentkezéskor az adott kormányhivatalt a külföldi középiskola tanulójának saját magának kell kiválasztani.
A felvétel feltétele: legalább egy emelt szintű érettségi vizsga, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél, érettségi bizonyítvány, érettségi tanúsítvány, középiskolai bizonyítvány ill. a többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: felsőfokú oklevél, fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, OKJ bizonyítvány, sporteredmény igazolása, tanulmányi, művészeti versenyeredmény igazolása.
Két pontszámítási módszer alapján történik a felvételi pontszám meghatározása.
a) a tanulmányi pontok (maximum 200 pont) és az érettségi pontok (maximum 200 pont) összege, hozzáadva a többletpontokat (maximum 100 pont) vagy
b) az érettségi pontok (maximum 200 pont) kétszerese, hozzáadva a többletpontokat (maximum 100 pont).
A tanulmányi pontokat a jelentkező 9–12. évfolyamos középiskolai érdemjegyeiből és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből kell kiszámolni.
Az érettségi pontok két érettségi vizsgatárgy eredményei alapján számítható pontok.
A jelentkezők rangsorolása a középiskolában elért eredmények az adott államban alkalmazott módszere alapján történik, a magyar felsőoktatási felvételi pontrendszerre történő átkonvertálással.
Állami ösztöndíjas képzésre csak az vehető fel, aki - a felvételi pontszámának a magyarországi felsőoktatási felvételi pontrendszerre történő átkonvertálással - eléri a 2020. évben magyar állami ösztöndíjjal támogatható felsőoktatási képzésekről szóló 2019. november 18-i ITM határozat (ügyiratszáma: 94320/2019/FEKF) mellékletében a meghirdetett szakra meghatározott minimális pontszámot, ez az ápolás és betegellátás alapkézési szak - ápoló szakirány esetén: 280 pont. (ápolás és betegellátás alapképzési szak - ápoló szakirány esetén: 280 pont).
Honosítás és különbözeti nélkül elfogadható a Szerbiában szerzett érettségi bizonyítvány, azonban amennyiben a jelentkező kizárólag szerb (vagy más, nem magyar) nyelvű bizonyítvánnyal rendelkezik, a jelentkezéshez az érettségi bizonyítvány magyar nyelvű hiteles fordításának másolatát is csatolni kell (hiteles fordításnak az Országos Fordító és Fordításhitelesitő Iroda, a magyar külképviseleti szerv, illetve a magyar közjegyző hitelesítési záradékával ellátott fordítás, továbbá az Európai Unió valamely tagállamának belső joga szerinti hiteles fordítás minősül)! Kétnyelvű érettségi bizonyítványokról nem szükséges hivatalos fordítást csatolni.
A hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (a sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmasság vizsgálatáról és minősítéséről szóló 40/2004. (IV.26) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés. (A vizsgálat pontos helyéről és idejéről az intézmény küld tájékoztatást a felvételt nyert részére.)
JELENTKEZÉS MÓDJA
Az intézménynél közvetlenül, postai úton. A szükséges formanyomtatvány és kitöltési útmutató elérhető a felvetelizoknek.etk.pte.hu oldalon vagy kérhető a zombor@etk.pte.hu e-mail címen.
Beküldési cím: PTE Egészségtudományi Kar Tanulmányi Osztály H-7621 Pécs, Szepesy I. u. 1-3.
A felvételi eljárás eredményéről írásban ad az intézmény tájékoztatást a jelentkezők részére.
Az ügyintézés gyorsítása érdekében kérjük, hogy a kitöltött és aláírt jelentkezési lapot szíveskedjék elektronikusan is (szkennelve) a zombor@etk.pte.hu címre megküldeni.
Figyelem! A jelentkezés akkor érvényes, ha a hiánytalanul kitöltött és aláírt jelentkezési lap, valamint a szükséges iratok másolata a kar Tanulmányi Osztályára megérkeznek.
Csatolandó dokumentumok:
• középiskolai bizonyítványok fénymásolata;
• érettségi bizonyítvány fénymásolata;
(Amennyiben a jelentkező kizárólag szerb nyelvű bizonyítvánnyal rendelkezik, kérjük annak hivatalos fordítását is megküldeni! Kétnyelvű érettségi bizonyítványokról nem szükséges hivatalos fordítást csatolni)
• nyelvvizsga bizonyítvány fénymásolata (ha van),
• személyazonosság igazolására alkalmas okmány (pl.: útlevél, személyi igazolvány, jogosítvány) fénymásolata (lehetőség szerint magyar, vagy angol nyelvű)
A jelentkezés módjával és határidejével kapcsolatban a kar Tanulmányi Osztályán, az alábbi elérhetőségeken lehet érdeklődni: tel: +36 30 184 22 89; info@etk.pte.hu; facebook.com/pteetk.
Képzés helye: Magyar Polgári Kaszinó 25000 Szerb Köztársaság Zombor, Petar Bojović körút 13.
Anyaintézmény: PTE Egészségtudományi Kar 7621 Magyarország Pécs, Vörösmarty u. 4.
A modern betegellátásban többek között a fejlett technológiák alkalmazása és az orvoshiány miatt jelentősen felértékelődött az ápolók szerepe. Az EU legtöbb országában megszűnt a középfokú ápoló képzés, hiszen számos, korábban orvosok által ellátott tevékenységet látnak el ma már a BSc/MSc végzettségű ápolók (pl.: betegvizsgálat, gyógyszerrendelés, terápiás beavatkozások, stb.). Ha szívesen választanád hivatásodul betegek gyógyítását, ápolását és segítését, vagy vonz az egészségügyi vezetői munkakör, ahol például osztályok/klinikák/kórházak ápolásigazgatójaként láthatsz el menedzseri feladatokat, akkor irány az ápolóképzés!
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-22-89, +36-30-184-2428
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A figyelembe vehető szakképesítések listája ITT található.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 15 pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
33 Egészségügyi foglalkozások
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Az intézményi pont megszerzésének feltétele az Egyetem központi szervezeti egységei, valamint a Kar marketing, protokoll és rendezvényszervezési tevékenységét ellátó szervezeti egysége, valamint a kar tanulmányi adminisztrációs feladatait ellátó szervezeti egysége által az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben kiállított igazolás csatolása a jelentkezéshez. Ezen jogcím keretében jelentkezőnként egy igazolás vehető figyelembe, így legfeljebb15 intézményi pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján.
a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által kiállított ICDL tanúsítványra.
középszintű érettségi vizsgán elérő kiemelkedő (legalább 85%-ot elérő) vizsgaeredmény. Középszintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két középszintű érettségi vizsga után adható, azaz maximum 40 intézményi pont szerezhető.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.