A modern betegellátásban többek között a fejlett technológiák alkalmazása és az orvoshiány miatt jelentősen felértékelődött az ápolók szerepe. Korábban orvosok által ellátott tevékenységet látnak el ma már a BSc/MSc végzettségű ápolók.
Ápoló BSc képzés már Zomborban is!
A 2025 februárban induló képzésekkel kapcsolatos felvételi információk esetén
a felvi.hu-n olvasható felvételi tájékoztató az irányadó.
Az alap- és osztatlan képzések esetében a bemeneti feltételek változása miatt a folyamatos tájékozódásnak különösen nagy jelentősége van, hiszen az egyetemek, főiskolák eltérő módon határozzák meg a pontszámítás egyes elemeit és azt, hogy milyen eredményekért, teljesítményért adnak intézményi pontokat.
→ A Pécsi Tudományegyetemen meghirdetett képzések (2025 februárban indulók) listája ←
A szakirányú továbbképzésre való jelentkezés szakonként eltérően történik, kérjük, ellenőrizzétek a karok oldalain.
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik az egyén, a család, a közösség és a társadalom egészségvédelméről és az egészség helyreállításáról, valamint az egészségügyi és szociális ellátásról szerzett ismereteik alapján képesek az egészségügyi és szociális ellátás szintjén a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs munkában önálló felelősséggel részt venni.
A képzési idő félévekben: 8 félév.
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditpontok száma: 240.
A képzési ágon belüli közös képzési szakasz minimális kreditpontjai: 25.
A szakirányhoz rendelhető minimális kreditpont: 110.
A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditpontok: 12.
A szakdolgozathoz rendelt kreditpont: 20.
A gyakorlati ismeretekhez rendelhető minimális kreditpont: 95.
A szakirány kiválasztása a 3. szemeszter elvégzése után történik.
Szakmai jellemzők:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- alapozó egészségtudományok 15-20 kredit;
- alkalmazott egészségtudományok 30-35 kredit;
- ápolástudományok 4-6 kredit;
- táplálkozástudományok 2-5 kredit;
- gyógyszertudományok 2-4 kredit;
- természettudományok 6-8 kredit;
- bölcsészettudományok 6-8 kredit;
- társadalomtudományok 8-12 kredit.
A szakirány további tudományágai: ápoló szakirány
- alkalmazott egészségtudományok 5-10 kredit,
- ápolástudományok 75-85 kredit,
- elméleti és klinikai orvostudományok 15-20 kredit,
- mentéstudományok 5-10 kredit;
Idegennyelvi követelmény:
Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél megszerzése szükséges.
A szakmai gyakorlat követelményei:
A szakmai gyakorlat időtartama 14 hét.
Az ápoló szakirány klinikai szakmai gyakorlatára vonatkozó további követelmények: Ápolás gyakorlat megszerzése az általános orvostan és szakorvostan, az általános sebészet és szaksebészet, az aneszteziológia, a belgyógyászat, a bőrgyógyászat, az elmegyógyászat és pszichiátria, a fül-orr-gégészet, a gyermekgondozás és gyermekgyógyászat, az idősek gondozása és geriátria, az intenzív terápia, a közösségi ápolás, a neurológia, az onkológia, az otthoni ápolás, az oxyológia, a szemészet, a szülészet-nőgyógyászat, a terhesgondozás területein.
Főbb tantárgycsoportok:
alapozó ismeretek 30-35 kreditpont: etika, egészségfejlesztés-egészségnevelés, egészségügyi informatika, egészségügyi műszaki alapismeretek, filozófia, idegen szaknyelv, orvosi latin, szociológia, szociálpolitika, egészségügyi jogi, gazdasági és menedzsment ismeretek, népegészségtan, oxiológia elsősegélynyújtás, toxikológia, modern betegellátás eszközrendszere;
szakmai törzsanyag 55-65 kreditpont: egészségtudományi ismeretkörök: addiktológia, anatómia, ápolásetika, ápolástan, biokémia, biológia, dietetika, élettan-kórélettan, fizioterápia, gerontológia, gyógyszertan, klinikai ismeretek, közegészségtan-járványtan, mikrobiológia, személyiség- és kommunikációfejlesztési ismeretek: személyiség lélektan, szociálpszichológia, beteg ember lélektana, életkorok pszichológiája, személyiség- és kommunikációfejlesztő csoporttréning;
differenciált szakmai anyag 110-130 kreditpont:
Ápoló szakirány: alapellátás, aneszteziológia, belgyógyászat, csecsemő- és gyermekgyógyászat, geriátriai, intenzív terápia, neurológia, pszichiátria, sebészet, szülészet-nőgyógyászat és mindezek ápolástana, valamint közösségi ápolástan, krónikus beteg ápolástana;
Ápoló
Juttatások az Egészségtudományi Karon
Ha szívesen választanád hivatásodul betegek gyógyítását, ápolását és segítését, vagy vonz az egészségügyi vezetői munkakör, ahol például osztályok/klinikák/kórházak ápolásigazgatójaként láthatsz el menedzseri feladatokat, akkor irány az ápolóképzés!
Felvételi követelmények/vizsgatárgyak:
Kettőt kell választani: biológia, vagy fizika, vagy informatika, vagy kémia, vagy magyar nyelv és irodalom, vagy matematika, vagy természettudomány v. egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy*, vagy egy idegen nyelv** vagy egy szakmai előkészítő vizsgatárgy***
* Választható egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy: egészségügy ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; közgazdaság ismeretek; közgazdasági ismeretek; szociális ismeretek.
** Választható egy idegen nyelv: angol; francia; latin nyelv; német; olasz; orosz; spanyol
*** Választható egy szakmai előkészítő vizsgatárgy: egészségügyi alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); szociális alapismeretek.
A hallgatói jogviszony létesítésének feltétele (sikeres felvételi eljárást követően, passzív félév felvétele iránti kérelem esetén is) az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmassági vizsgálatról és minősítésről szóló 40/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet értelmében a Pécsi Tudományegyetem által szervezett orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálaton való megfelelés.
Felhívjuk szíves figyelmed, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találod.
Az ápolóképzés a hiányszakmák közé tartozik, így biztosak az elhelyezkedési lehetőségek, nem jellemző a más képzési területek érintő diplomás munkanélküliség. Emellett az egészségtudományi végzettségek közül ma ápolóként érhetsz el hazánkban a hazai kórházakban a legmagasabb jövedelmet. Ápolóként, vagy vezető ápolóként (osztályvezető, igazgató), a betegellátás bármely területén elhelyezkedhetsz, oktatóként középiskolákban, és egyetemen is oktathatsz, és akár saját vállalkozást is indíthatsz (pl.: házi ápolás).
Az ápoló oklevél Magyarországon, mindössze hat vagy hét olyan végzettség közé tartozik, ami az Európai Unióban automatikusan elismerésre kerül, emellett nagyon keresett külföldön, így elmondható, hogy a külföldön is munkát vállalhatsz és akár az egymillió forintot is elérheti havi jövedelmed.
Ezen alapképzés saját 1,5 éves MSc képzéssel is rendelkezik, amelynek birtokában az ápolók képesek a betegellátásban komplex kiterjesztett hatáskörrel járó önálló munkavégzésre. Felelősségteljes, kibővített feladatkörökkel hozzájárulhatnak a demográfiai változásokból a krónikus betegségek okozta nehézségekből, technológiai fejlődésből a várólistákkal kapcsolatos nehézségekből, az egyes területeket kiemelten érintő orvoshiánytól, valamint az egészségügyre jellemző forráshiányból eredő problémák kezeléséhez.
Mi jut eszébe a PTE-ről?
"Az az intézmény, ahol egyetemi tanulmányaimat folytattam, és ahol életem legjobb, legőszintébb barátságait kötöttem, illetve sok sok emlék kavarog bennem e szó hallatán. "
"Egy hely, ahol az álmom valóra válhat. "
"Olyan tudást kaptam ezen az oktatási helyen, amellyel friss pályakezdőként is megálltam a helyem."
Mit üzen a hallgatóknak?
"Az egyetem nagyon sok lehetőséget biztosít a hallgatói számára mind a tanulás, mind a szabadidő területén, ezeket érdemes kihasználni!"
Bővebb információ a Tanulmányi Osztályon kérhető!
PTE ETK „A” épület 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
Hallgatói információs előadó: BOGNÁR Judit
tel.: +36-30-184-22-89, +36-30-184-2428
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az itt közölt információk tájékoztató jellegűek, az alapszakok/szakirányok indítási helyeit, indításának minimális hallgatói létszámait, a csatolandó dokumentumokat, az önköltségi díjakat és a felvétel egyéb követelményeit a felvi.hu oldalon találja.
legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén, amennyiben az érettségi pontszámítás ezen emelt szintű érettségi tárgyból történt. Emelt szintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két emelt szintű érettségi vizsga után adható
A Kar elfogadja a jelentkező által bármely élő idegen nyelvből szerzett vagy honosított Magyarországon államilag elismert nyelvvizsgát. A jelentkező egy nyelvből kizárólag egy jogcímen jogosult intézményi pontra, beleértve az idegen nyelrből tett emelt szintű érettségiért adott intézményi pontszámot is.
Bővebb információ: Tanulmányi versenyek
Bővebb információ: Sporteredmények
A figyelembe vehető szakképesítések listája ITT található.
Ezen a jogcímen jelentkezőnként egy bizonyítvány fogadható el, így maximum 15 pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
11 Törvényhozók, igazgatási, érdek-képviseleti vezetők
12 Gazdasági, költségvetési szervezetek vezetői
23 Szociális szolgáltatási foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
35 Szociális gondozási és munkaerő-piaci szolgáltatási foglalkozások
132 Szolgáltatást nyújtó egységek vezetői
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
33 Egészségügyi foglalkozások
22 Egészségügyi foglalkozások (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)
az adott felvételi eljáráshoz tartozó tanévben a Kar által szervezett beiskolázási és pályaorientációs rendezvényeken, szakmai programokon történő részvétel.
Az intézményi pont megszerzésének feltétele az Egyetem központi szervezeti egységei, valamint a Kar marketing, protokoll és rendezvényszervezési tevékenységét ellátó szervezeti egysége, valamint a kar tanulmányi adminisztrációs feladatait ellátó szervezeti egysége által az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben kiállított igazolás csatolása a jelentkezéshez. Ezen jogcím keretében jelentkezőnként egy igazolás vehető figyelembe, így legfeljebb15 intézményi pont szerezhető.
Ezen a jogcímen intézményi pont nem adható.
Mathias Corvinus Collegium (továbbiakban MCC) által szervezett programokon történő részvételre, az MCC által kiállított igazolás alapján.
a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által kiállított ICDL tanúsítványra.
középszintű érettségi vizsgán elérő kiemelkedő (legalább 85%-ot elérő) vizsgaeredmény. Középszintű érettségi vizsga jogcímen intézményi pont maximum két középszintű érettségi vizsga után adható, azaz maximum 40 intézményi pont szerezhető.
Nincs
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
biológia, fizika, informatika, digitális kultúra, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv (angol, francia, latin, német, olasz, orosz, spanyol), természettudomány
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: egészségügyi alapismeretek, közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan, elméleti gazdaságtan), szociális alapismeretek, egészségi alapismeretek, szociális alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek
H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca. 4.
Felvételi információk: iranyapte@pte.hu
Tel.: +36-72/501-500/28085
Kollégium: kollegiumok.ehok@pte.hu
Tel.: +36-72/501 500/18562
Tanulmányi kérdések: infokti@pte.hu
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.