Kérjük, támogassa adója 1%-ával az egyetemet! – Adószám: 19034951-1-02 Tovább
Kérjük, támogassa adója 1%-ával az egyetemet! – Adószám: 19034951-1-02 Tovább
Légy felkészült!
Ismerd azon helyeket, ahol az óráid vannak, ahol tanulsz, vagy dolgozol. Hol vannak a kijáratok? Záródnak-e az ajtók? Az ilyen fajta gondolkodás segíti a felkészültség kialakítását, bárhova is mész.
Fegyveres támadó
A fegyveres támadó olyan személy, aki egyértelműen elkötelezett abban, hogy embereket öljön, vagy erre kísérletet tegyen, zárt, nagy létszámú csoportokat vonzó helyeken; többnyire lőfegyvert használ és nincs látható, lekövethető mintája vagy módszere az áldozatai kiválasztása tekintetében. A lövöldözéssel járó esetek gyorsan alakulnak ki és nincs lehetőség előre látni, vagy kiszámítani ennek lefolyását. Rendőrségi beavatkozás szükséges a tevékenység megállítására és a sérülések csökkentése érdekében. A lövöldözéses helyzetek akár 10-15 perc alatt lezajlanak, ezért fontos, hogy felkészültek legyünk a gyors önvédelemre.
Fuss el – Rejtőzz el – Kommunikálj
Kutatások igazolják, hogy a fegyveres támadások percek alatt befejeződnek és az elsődleges kockázat is megszűnik, mielőtt az illetékes beavatkozó személyek megérkeznek a helyszínre.
Ha van biztonságos útvonal: FUSS – ha nincs – REJTŐZZ EL
Kommunikálj
A rendőrség kimenekít, amikor ezt a helyszín biztonsága engedi. Vedd számításba, hogy ennek során a következők történhetnek:
• Fegyvert fognak rád
• Keményebben bánnak veled
• Kérdéseket tesznek fel.
A harc/ellenszegülés abszolúte az utolsó lehetőség. Csak akkor konfrontálódj, ha a támadó valamiféle csapdába esett, ahonnét nem tud kiszabadulni. A támadókra tipikusan jellemző, hogy nem reagálnak racionálisan, ezért mindig számítanod kell arra, hogy bántani akarnak. Keress egy tárgyat, amivel távol tudod tartani a támadót; légy annyira agresszív, amennyire tőled telik, tegyél meg bármit, amivel véget vethetsz a folyamatnak.
Kockázatos személyek felismerése
Nincs lehetőség arra, hogy pontosan megjósolhassuk, ki az, akiből fegyveres támadó válik, de vannak viselkedési jegyek, melyek jelezhetik, ha valaki ilyetén problémával küzd. Ezek az alábbiak lehetnek:
Az aggodalom jelzése
Ha valaki az egyetemen bűncselekményt követ el, vagy arra készül, hívd a rendőrséget a 112/107-es számon, és az Egyetembiztonsági Osztályt (20019, pte.security@pte.hu)
Gyanús tárgyak
• Ne érintsd meg
• Próbáld megtalálni a tulajdonosát a környezetében
• Ha továbbra is úgy véled, hogy gyanús, jelezd a ….. mindeközben ne használd a mobilodat a tárgy közvetlen környezetében)
• Menj távolabb – Még egy pénztárca méretű tárgy esetében is távolodj el legalább 100 méterre.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.