Chikán Attila

Avatás dátuma
Kar neve
Közgazdaságtudományi Kar

A Pécsi Tudományegyetem 2022. március 10-én tartotta díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülését, melynek keretében vette át „doctor et professor honoris causa” címét Chikán Attila professzor úr, a Budapesti Corvinus Egyetem emeritus egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.

Chikán Attila

Előterjesztés a Szenátus 2021. december 16-ai ülésére:

Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem emeritus egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, rendkívül sikeres szakmai és tudományos életpályát futott be. Tudományos munkássága a vállalatgazdaságtanra koncentrálódik, legjelentősebb eredményeit a logisztika, illetve a versenyképesség területein érte el. Külön kiemelendő az a Versenyben a világgal – a magyar gazdaság nemzetközi versenyképességének mikrogazdasági tényezői című program, ami köré egy egész műhely szerveződött, és ma Versenyképességi Kutatóközpont keretén belül működik. A 2018-ban kezdődött kutatás jelenleg az 5. fázisban van. A kutatás fókusza a változó időnek és körülményeknek megfelelően alakult, jelenleg a digitalizációt, a fenntarthatóságot és a menedzsmentet helyezi középpontba. Chikán Attila a logisztika és a készletgazdálkodás területén is számos magyar és angol nyelvű publikációval rendelkezik, tagja és vezetője több logisztikai magyar és nemzetközi társaságnak is. Tudományos munkásságát több mint 400 tudományos közlemény adja közre, köztük 101 folyóiratcikk, melynek közel fele idegen nyelvű.  Az MTMT szerint 1200-at meghaladó hivatkozása ismert.

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar kisvállalati versenyképességi kutatásai a 2010-es években kezdődtek. A kisvállalati versenyképességi kérdőív és a versenyképességi koncepció kidolgozásában Chikán Attila és kutatócsoportja fontos segítséget és támogatást nyújtott - például hozzáfértünk a Versenyben a világgal összes kérdőívéhez. A Chikán féle nagy- és középvállalati kutatáshoz így fontos információkat nyújthattunk a kisebb méretű vállalatok versenyképességi kompetenciáit elemezve.

Oktatói tevékenysége a vállalatgazdaságtan tárgyban csúcsosodott ki, erről írt tankönyve a tématerület vezető műve, az idők során számos kiadást megért. A PTE KTK üzleti gazdaságtan tárgya oktatására is megtermékenyítően hatottak Chikán Attila gondolatai és művei.

Chikán Attila közéleti szereplését is a magas szakmai színvonal jellemezte, legyen az a Magyar Tudományos Akadémia tagja, gazdasági miniszteri pozíció, vezető magyar vállalatok felügyelő vagy igazgatósági tagsága, vagy a BCE rektora. A legismertebb ilyen pozíciója mégis a Rajk László szakkollégium vezetője, amelynek a gondozásában alapításától, 1970-től vesz részt. Mentorálása alatt most már nemzedékek nőttek fel, akikből több is a magyar politika és közélet ismert, meghatározó személyiségévé vált. Az 1980-as években aktívan segítette a Közgazdaságtudományi Kar – akkor még a Janus Pannonius Tudományegyetem keretén belüli – szakkollégiumalapítási kísérleteit.

Chikán Attila sok évtizedes pályafutása során mindig is figyelemmel volt a PTE Közgazdaságtudományi Karára. Annál fogva, hogy a magyar közgazdászképzésben mindig jelentős szerepet játszott és sok folyamat irányítója volt, kezet nyújtott a PTE Közgazdaságtudományi Karának oktatói állományának továbbképzésében és karrierjük alakításában. Szoros kapcsolatot ápol a Kar akadémikus tagjaival, számos rendezvényünkön vett részt.

Összefoglalva, Chikán Attila a magyar tudomány és közélet egy meghatározó személyisége, aki szakmai kvalitásai mellett emberi kiállásáról is tanúbizonyságot tett minden körülmények között. Számos, magas rangú pozíciót töltött be, ahol munkásságát mindig a szigorú szakmaiság jellemezte, és tevékenysége az ország, a gazdaság, a szakma, vagy éppen a szakkollégium fejlődését szolgálta. Hosszú életpályája során számos ponton találkozott a PTE KTK oktatóival, vagy kapcsolódott a Kar kutatásaihoz, projektjeihez. A Doctor et Professor Honoris Causa előterjesztés tisztelgés Chikán Attila szakmai, közéleti munkássága előtt és egyben egy elismerése is annak a támogatásnak, segítségnek, amit a PTE KTK-nak, oktatatóinak és hallgatóinak nyújtott az évtizedek során.

Promotor: Dr. Szerb László

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!