PTE MK Zeneművészeti Intézet Liszt Ferenc Hangversenyterem
Fellépnek:
Sonus Cordis Kvartett
Krulik Eszter - hegedű
Lachegyi Róza - hegedű
Szűcs Boglárka - brácsa
Matuska Flóra – cselló
Közreműködik: Schlanger Tamás – marimba
A Sonus Cordis Kvartett 2019-ben alakult az Artisjus díjas hegedűművész, Krulik Eszter és Lachegyi Róza hegedűművész kezdeményezésére. Az alapvetően vonósnégyes bázisú együttes fő profilja a kortárs zene és az improvizáció, aktív és élő kapcsolatot ápolnak a zeneszerzők különböző generációival, évente több tucat bemutatóval büszkélkedhetnek. Budapest minden fontos koncerthelyszínén jelen vannak, a Müpában, a Zeneakadémián, a BMC-ben, a Fugában. 2021-ben elnyerték a Filharmónia Végh Sándor Ösztöndíját.
A Sonus Cordis Napok elnevezésű kamarazenei és improvizációs kurzusuk 2025. augusztusában ötödször kerül megrendezésre a tolna vármegyei, festői szépségű Szent András Kastélyban, de ugyanilyen népszerűségnek örvend az Intenzív Zenekari Napok nevű projektjük is, amit a váci Konziban rendeznek meg minden év novemberében az ott tanuló vonósoknak. 2023/24-ben Impro Workshop néven volt sorozatuk az ISON-ban, amit szintén fiataloknak tartottak meghívott vendégművészek közreműködésével. 2024 óta kollaborálnak Schlanger Tamás ütőhangszeres művésszel.
Andy Akiho amerikai zeneszerző LIgnEouS című nagyszabású marimbaötösét elsőként mutatják be Magyarországon. Műsorukon szerepel még többek között Molnár Viktor Timelapse című, szintén marimbára és vonósokra komponált műve, amellyel a Generace 2023 Zeneszerzőverseny (Csehország) második díját nyerte el, illetve hallhatjuk Schlanger Tamás marimbára és vonóstrióra készített átiratait Messiaen, Debussy és Ligeti eredetileg szóló zongorára komponált darabjaiból. Az est nyitó darabja Dario Castello, a híres velencei zeneszerző 1700-as években komponált szonátája hegedűre, harsonára és orgonára, ám a hegedű kamarapartnerei ezúttal a marimba és a cselló.
Schlanger Tamás zenei tanulmányait ütőhangszer és zongora szakokon kezdte. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen ütő szakának elvégzését követően érdeklődése a kamarazene irányába terelte, de timpanistája volt az Óbudai Danubia Szimfonikus Zenekarnak, majd a Magyar Állami Operaház Zenekarának. Szólistaként fellépett az Ostravska Bandával (CZ/USA) és a Liszt Ferenc Kamarazenekarral. Jelenleg nemzetközi kortárszenei formációkkal dolgozik, így az elmúlt években közreműködött a Quasars Ensemble (SK/AT), a MIKAMO - Central European Chamber Orchestra (AT/HU) az Insomnio Ensemble (NL), a Orkiestra Muzyki Nowej (PL), a New European Ensemble (NL), a Black Page Orchestre (AT) és az Ensemble Ars Nova (FR) koncertjein.
Itthon az UMZE Kamaraegyüttes tagja, az Amadinda Ütőegyüttes számos koncertjének és felvételének közreműködője, valamint az Eötvös Péter Alapítvány eseményeinek rendszeres résztvevője. A magyarországi zeneszerzőkkel való aktív együttműködése révén számos bemutató fűződik a nevéhez. Az American International School of Budapest ütőhangszeres tanára.
Műsor:
Dario Castello: Quarta Sonata
Oliver Messiaen: Prelűd No. 1., No. 5., és Rondó (Schlanger Tamás átirata marimbára és vonóstrióra)
Claude Debussy: Passepied és Menüett (Schlanger Tamás átirata marimbára és vonóstrióra)
Molnár Viktor: Timelapse
Andy Akiho: LIgNEous szvit
Ligeti György: Musica Ricercata No. 7.
A koncert ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.