Pien di contento - Örömmel telve koncert

Esemény dátuma

2025-03-20 19:00

Esemény helyszíne és címe

PTE MK Zeneművészeti Intézet Liszt Ferenc Hangversenyterem


A PTE MK Zeneművészeti Intézet sok szeretettel vár minden kedves érdeklődőt a március 20-ai Pien di contento - Örömmel telve című koncertre.


Fellépnek: Csordás Klára, Dobozy Borbála és Lakatos György

Csordás Klára mezzoszoprán operaénekes a Zene világnapján, 2024. október 1-jén a párizsi magyar nagykövetségen, Habsburg György nagykövettől vehette át a Magyar Arany Érdemkeresztet. Az énekesnő a magyar zenekultúra és pedagógia, különösen Bartók Béla, Kodály Zoltán és Liszt Ferenc szellemi örökségének franciaországi népszerűsítése iránt elhívatott művészi tevékenysége elismeréseként kapta meg az elismerést. 16 évesen a Bartók Béla Konzervatóriumban, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait, ahol operaénekesi és zenetudósi diplomát is szerzett. Tanárai Fekete Mária és Kurtág György voltak. Számos mesterkurzuson vett részt többek közt Jevgenyij Nyesztyerenkóval, Hans Hotterrel, Hamari Júliával és Helmut Rillinggel, a kortárszene világában pedig Eötvös Péterrel dolgozott együtt. Diplomájának megszerzése után a Bécsi Zeneakadémián tanult tovább Hilde Rössel-Majdannál. Énekművészi pályáját szólistaként a Nemzeti Filharmóniánál, operaénekesként pedig Bécsben kezdte. Később a Mannheimi Nemzeti Színházba szerződött, ahol énekelte Cinderella, Rosina, Hänsel, II. Dáma, Orlofsky, Dorabella, Cherubino és Waltraute szerepét. Ezután négy évig a Stockholmi Királyi Operaházban dolgozott a neves színpadi rendezővel, Lars Rudolfsonnal.

Csordás Klára évek óta szoros munkakapcsolatban áll Mauricio Kagellel, akivel számos produkcióban működött közre. A jelenleg Párizsban élő művésznő Európa több városában (Am Hagenben, Párizsban, Stuttgartban, Bécsben stb.), valamint New Yorkban és Tbilisiben lépett fel, koncerteket és szólóesteket adott. Rendszeresen dolgozik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával. Az anyanyelvén kívül angolul, németül, franciául, svédül és olaszul kitűnően beszélő művésznő orosz, spanyol, lengyel és norvég nyelven is énekel, így dalrepertoárja kivételesen gazdag. Bartók-dalokat tartalmazó CD-je a Pyramid labelen jelent meg.

Dobozy Borbála csembalóművész felsőfokú csembaló tanulmányait Zuzana Růžičková vezetésével a pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán kezdte, majd a prágai Zeneakadémián folytatta nála, ahol kitüntetéssel diplomázott. A következő években a historikus előadói gyakorlatot tanulmányozta: először a salzburgi Mozarteumban Liselotte Brändle, Nikolaus Harnoncourt és Johann Sonnleitner irányításával. Itt szerezte meg második diplomáját, ugyancsak kitüntetéssel. Ezután még egy évig tanult a zürichi Zeneakadémián Johann Sonnleitner tanítványaként. Pályájának meghatározó eseménye, hogy 1983-ban díjat nyert a belgiumi Brugge-ben rendezett, legrangosabbnak számító nemzetközi csembalóversenyen. Kurzusokat tartott Magyarországon, Norvégiában, Németországban, Ausztriában, Fehéroroszországban, Szlovéniában, Szerbiában. 2005-2013-ig a franciaországi Thoiryban évente megrendezésre kerülő „Brillamment baroque” régizenei kurzus tanára volt. Európa legtöbb országában és az USA-ban koncertezett, rádió, TV és lemezfelvételeket készített. A legnevesebb fesztiválokon szerepel, mint például a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Salzburgi Ünnepi Játékok, a Bergeni Fesztivál, vagy a Concentus Moraviae.

Dobozy Borbála művészi tevékenysége középpontjában Johann Sebastian Bach életműve áll: szinte minden csembalóra írt kompozícióját eljátszotta, beleértve összes zenekari és kamaraművét is. 2010-ben Csehországban megjelent Goldberg Variációk-felvétele komoly elismerést váltott ki. A Hudební rozhledy című cseh szaklap hasábjain így méltatták: „…Az előadó nemcsak technikailag tökéletesen felkészült, ami lehetővé teszi, hogy a legnehezebb variációkat is varázslatos könnyedséggel játssza, de Bach zenéje iránt is tökéletes érzékkel rendelkezik. Átgondolt interpretációja az idővel való bánásmódján, az egyes variációk tempóin és részletesen kimunkált artikulációján alapul, ami a műveknek még több lendületet ad… a legmagasabb előadói színvonalat képviseli, és egyúttal példa is lehet arra, hogyan kell Bach zenéjét játszani.” Emellett előszeretettel tűzi műsorára alig ismert, vagy teljesen elfelejtett mesterek zenéjét (G.Th. Muffat, J. A. Benda, Chr. Schaffrath). Repertoárja szinte az egész csembalóirodalmat felöleli, beleértve a 20. századi és a kortárs zenét is. Több magyar zeneszerző – Arányi-Aschner György, Balázs Árpád, Hidas Frigyes és Hollós Máté – komponált már számára műveket, így számos ősbemutató fűződik nevéhez, többek között Balassa Sándor Terényi Edének ajánlott, „Művész utca 11/a – tételek csembalóra op. 101.” c. kompozícióját is ő mutatta be és vette lemezre. Zsűritagja volt a 2000-es lipcsei, a 2001-es bruggei és a 2012-es prágai nemzetközi csembalóversenyeknek. A Magyar Bach Társaság alapító tagja. 1993-ban az ő irányítása alatt jött létre a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Szegedi Tagozatán a csembaló főtanszak, ahol az első években tanított. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneakadémia habilitált egyetemi tanára, tanszéki csoportvezető. Gottlieb Muffat műveit tartalmazó albuma (Componimenti musicali per il cembalo) 1992-ben elnyerte a Hamburgi Német Lemezkritikusok Díját.

Lakatos György fagottművész 17 évesen kezdett foglalkozni a fagottal és 1986-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, ifj. Hara László, Hara László, Janota Gábor és Fülemile Tibor növendékeként. 1983-tól játszik a Magyar Állami Operaház zenekarában, 1985-től a zenekar első fagottosa, 1988-tól szintén első fagottosa a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának. Sikerrel szerepelt az 1984-es müncheni és az 1986-os prágai fagottversenyen.
Az Aquincum Fúvósötössel az 1984-es anconai (Olaszország) kamarazenei versenyen I. díjat, az 1985-ös colmari (Franciaország) fúvósötös versenyen a zsűri különdíját nyerte el. 1988-ban a Magyar Rádió Fagottversenyén I. díjat nyert. 1996-ban Liszt-díjjal tüntették ki. 1997-ben Párizsban volt Eötvös-ösztöndíjas. Európa szinte minden országában koncertezett, versenyzett vagy tanított, de turnézott Amerikában és Izraelben is. Pályája kezdetétől nagy figyelemmel és kiemelten foglalkozik a modern és kortárs kompozíciókkal, a mai magyar zeneszerzők műveinek játszásával, új művek bemutatásával.

Műsor:

Händel G-dúr Chaconne HWV 435
Händel: Pena tiranna (Amadigi di Gaula - Dardano)
Händel: Scherza infida (Ariodante - Ariodante)
Händel: Mi lusinga (Alcina - Ruggiero)
Händel: e-moll szvit HWV 438
Vivaldi a-moll szonáta Rv 43
Vivaldi: Vedro con mio diletto (Il Giustino - Anastasio)
Vivaldi B dúr szonáta Rv.46.
Vivaldi: Ne vostri dolci sguardi 5:30’ (La verità in cimento - Rustena)
Vivaldi: Tito Manlio (Sonno, se Pur sei SonnoRv. 738 (c-moll)
Vivaldi: Fragil fior, ch’appena nasce 5:50’ (La verità in cimento - Rustena)

A koncert ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com 

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!