II. Nemzetközi Lantszimpózium a Pécsi Tudományegyetemen

Esemény dátuma

2025-03-29 13:00 - 2025-03-29 18:00

Esemény helyszíne és címe

PTE MK Zeneművészeti Intézet Liszt Ferenc Hangversenyterem


A PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézete március 29-én megrendezi a II. Nemzetközi Lantszimpóziumot.


Téma: A lantjáték a 16. századi Magyarországon és Közép-Európában

Program:

13.00 - Kónya István - A lant Magyarországon a 20. században, Bakfark és Tinódi kultusz

14.00 - Király Péter: Lantjáték Magyarországon és Közép-Keleteurópában

15.00-16.00-ig: Szabó István - az előadásában beszél Bakfark Bálint újabban előkerült műveinek CD-felvételéről, a XVI. sz. magyar lanttáncainak gitárosok és lantosok számára tervezett kiadásáról, az európai lantművészet magyarországi jelenlétéről a XVII. században, a lanttáncok interpretációjának kérdéseiről.

16.00-16.40-ig: Kerekasztal beszélgetés

17.00 - MICHAL GONDKO lengyel lantművész szókoncertje

MICHAL GONDKO Varsóban született. Klasszikus gitár tanulmányai után a Baseli Schola Cantorum Basiliensis-ben tanult Hopkinson Smith, Crawford Young és Peter Croton vezetésével. Szólókarrierje mellett a La Morra Középkori Együttes alapítója, de continuó játékosként is Európa-szerte ismert. Olyan zenészekkel állt színpadon, mint Dame Emma Kirkby és Jordi Savall, és rendszeresen ad elő lantduetteket Nigel North-szal. Koncertezett a legtöbb európai országban, valamint az USA-ban, a Közel-Keleten, Kínában és Japánban. Jelenleg Svájcban él. Műsorán lengyel reneszánsz lantzenét hallhatunk. 

KIRÁLY PÉTER (Budapest 1953), klasszikus gitár/lant, zenetörténész, a zenetudományok kandidátusa (CSc). Az 1980-as évek óta rendszeresen végez tudományos kutatást Európa levéltáraiban és könyvtáraiban. Eddig mintegy száz tanulmánya jelent meg. Legfontosabb műve: A lantjáték Magyarországon a XV. századtól a XVII. század közepéig (1995). Jelenleg Németországban él. A Német Lanttársaság egyik alapítója és 2024-ig alelnöke.

SZABÓ ISTVÁN 1976-tól a matematika-fizika tanári tevékenysége mellett a reneszánsz és a barokk lantzene előadója, kutatója. Rádió, TV és hanglemez-felvételeket készített, koncertezett hazai és külföldi régizenei együttesekkel. Az 1989-ben alapított Vagantes Trióval a régi magyar énekköltészetet és lantművészetet mutatják be. 2000-ben az Arany Katedra Emlékplakettet, 2016-ban a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapta.

KÓNYA ISTVÁN a Hágai Királyi Konzervatórium régizene tanszakán tanult reneszánsz- és barokklanton, valamint arciliuton és chitarronén. Az első magyar lantművész, aki lantdiplomával rendelkezik. Szólistaként, kísérőként és különböző zenekarok tagjaként Európa számos országában koncertezik. Sok neves hazai régizene kurzus tanára és művészeti vetetője. Két szóló CD-je és három Lantkönyve jelent meg. Jelenleg a PTE Zeneművészeti Intézet lanttanára. 

A koncert ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!