Liszt Ferenc Hangversenyterem (Pécs, Zsolnay Kulturális Negyed)
ITTZÉS Gergely
Liszt-díjas fuvolaművész,a Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott, majd a nemzetközi Prágai Mozart Akadémián és Kanadában a Banff Centre for the Arts ösztöndíjasaként tanult tovább. Mesterei közül meghatározó hatással voltak rá Matuz István és Auréle Nicolet, valamint kamaratanárai, Kurtág György és Rados Ferenc. Az UMZE kamaraegyüttes alapító tagja, fuvolanégyese, a TeTraVERSI 2003-2009-ig működött. Nemzetközi fuvolafesztiválok gyakori vendége, rendszeresen koncertezik és tart kurzusokat, előadásokat Európa-szerte, valamint Kínában és Észak- illetve Dél-Amerikában. A Carnegie Hallban 2014-ben debütált. Eddig mintegy 20 lemeze jelent meg.
1996 óta a győri Széchenyi István Egyetemen tanít, egyetemi tanár. 2017 szeptemberétől a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán is oktat. Zenei tevékenysége igen sokrétű, művészetében minden téren a teljességre törekszik. Repertoárja, mely számos ritkaságot is tartalmaz, a barokktól az experimentális zenéig és az improvizációig terjed. A hangszer lehetőségeinek maximális kihasználása érdekében alkotta meg a fuvola kétszólamú lehetőségeit bemutató szoftverét, a Flouble-t, és komponált számos multifónikus fuvolaművet, amelyek – átirataival és közreadásaival egyetemben – nyomtatásban is megjelentek. Flautológia elnevezésű módszertana a fuvolajáték minden szegmensét részletesen tanulmányozza. A német Lexikon der Flöte külön szócikkben foglalkozik munkásságával.
NAGY Péter
Zenei pályáját fiatal tehetségként kezdte, nyolcéves korában felvételt nyert a Zeneakadémia akkoriban alakuló “Különleges Tehetségek Iskolájá”-ba, ahol Máthé Miklósnénál és Rados Ferencnél folytatta tanulmányait. 1975-ben a Zeneakadémia zongora szakán Zempléni Kornél osztályába került. A Magyar Rádió 1979-es zongoraversenyén elért első díja irányította rá a figyelmet. Azóta rendszeres résztvevője az itthoni és a külföldi koncertéletnek. A világ legrangosabb zenekaraival lépett már fel, valamint világhírű művészek, együttesek választották kamarapartnerül. Szólóesteket adott Európa, Japán, Korea, Ausztrália és Új-Zéland jelentős koncerttermeiben. 1987-óta a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, a Doktori Iskola billentyűs osztályának vezetője. 2010-től a stuttgarti Hochschule für Musik und Darstellende Kunst professzora. 2001-ben munkásságáért Liszt-díjjal tüntették ki.
Műsor:
Georg Friedrich HÄNDEL: e-moll fuvolaszonáta op. 1, HWV 379
Gaetano DONIZETTI: C-dúr szonáta
Mario PILATI: Szonáta
Francis POULENC: Fuvolaszonáta
Paul HINDEMITH: Szonáta
Erwin SCHULHOFF: Szonáta
Otar TAKTAKISHVILI: Szonáta
„A hangversenyre egy hétrészes CD-sorozat megjelenése alkalmából kerül sor. A fuvolaszonáták nagykönyve mögött e törekvés áll: összegyűjteni és mintegy hangzó lexikonként átnyújtani a jelen- és utókornak azt, ami három évszázad fuvolazenéjét legjobban reprezentálja. A szükséges önkorlátozás alapvetően műfaji: kizárólag szonátákat hallunk, melyek fuvolára és billentyűs hangszerre íródtak. Az – értelemszerűen némileg szubjektív – válogatás fő szempontja az volt, hogy a fuvola szonátairodalmának klasszikussá vált és legerőteljesebb darabjait sorakoztassuk fel. E két tulajdonság nem mindig esik egybe, így kerülnek a válogatásba kevésbé ismert, de méltatlanul mellőzött művek, de olyanok is, amelyek népszerűségüket nem feltétlenül magas művészi értékeiknek köszönhetik. És bizonyára sok mű kimarad, amelyet mások beválogattak volna ebbe a „best of” gyűjteménybe.
A 34 szonáta közül hangversenyünkön minden lemezt egy darab képvisel, de itt is kénytelenek voltunk lemondani a legnagyobb szabású művekről, mint Prokofjev, Lajtha, Jongen vagy Kuhlau, és rövidebb darabokat választani. A XVIII. századi szonáták közül egy Händel-mű csendül fel, a második kötetet a romantikus olasz opera korai alakjának, Donizettinek fuvolaversenyként is ismert egytételes C-dúr szonátája képviseli. A szinte egészen feledésbe merült Mario Pilati, a tragikusan rövid életű olasz szerző egy szintén vegytiszta impresszionista fuvolaszonátát hagyott hátra. A francia fuvolaszonáták közülFrancis Poulenc népszerű darabja szólal meg. Paul Hindemith műve az utolsó lemezen hallható más nyugat-európai XX. századi művekkel egyetemben. A sorozat hatodik lemeze amerikai és cseh szonátákat mutat be, többek közt az utóbbi évtizedekben újra felfedezett Erwin Schulhoff-ot. A szovjet és magyar műveket bemutató lemezről a Grúziai Szovjet Szocialista Köztársaság kultuszminiszterére Otar Taktakishvilireesett a választás.” (Ittzés Gergely)
Belépőjegy: 2000 Ft | Nyugdíjas jegy: 500 Ft | PTE MK dolgozók és hallgatók számára szakmai jegy: 500 Ft
Jegyek kaphatók: online a www.jegymester.hu oldalon, vagy a Zsolnay Örökségkezelő NKft. jegyértékesítő pontjain, illetve 1 órával a koncert előtt a Hangversenyterem bejáratánál.
A hangverseny a Potenton alapítvány és a PTE közös szervezésében valósul meg.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2021.