A Pécsi Tudományegyetem 2022. március 10-én tartotta díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülését, melynek keretében „doctor honoris causa” címet vett át Cseh Mária professzor asszony, a George Washington Egyetem (GWU) humán és szervezeti tanulási doktori programjának vezetője, az egyetem Humán és Szervezeti Tanulási tanszékének első, alapító tanszékvezetője.
Előterjesztés a Szenátus 2020. december 03-ai ülésére:
A professzor asszony a George Washington Egyetem (GWU) humán és szervezeti tanulási doktori programjának vezetője, az egyetem Humán és Szervezeti Tanulási tanszékének első, alapító tanszékvezetője. Az elmúlt 22 évben Dr. Cseh komoly akadémiai pozíciókat töltött be az Oakland Egyetemen, majd a George Washington Egyetemen: az elmúlt években a GWU Doktori Tanulmányok Bizottságának és a Tantervi Bizottságnak az elnökeként, valamint a GWU Szenátusának Kutatási Bizottságában és a Szenátus Szakmai Etikai és Akadémiai Szabadság Bizottságában játszott fontos szerepet az egyetem életében.
Kiemelkedő szakmai elismerésként a professzor asszonyt két ciklusban is az AHRD (Academy of Human Resource Development) igazgatótanácsi tagjának választották, hét nemzetközi üzleti és humánerőforrás-fejlesztési folyóirat szerkesztőségében dolgozott, számos nemzetközi konferencia nyitóelőadására kapott felkérést, nemzetközi konferenciák és workshopok szervezője és résztvevője a világ minden táján.
Az elmúlt 20 évben Dr. Cseh szoros kapcsolatot alakított ki a Pécsi Tudományegyetem munkatársaival kutatások szervezésében és lebonyolításában, lektorált folyóiratcikkek és könyvfejezetek megjelenésében, valamint nemzetközi konferenciák szervezésében. Segítségével a PTE kollégái bekapcsolódhattak az AHRD és az UFHRD szervezetek nemzetközi konferenciáiba és szakmai rendezvényeibe is. Emellett rendszeresen tartott workshopokat és vendégelőadóként kurzusokat a Pécsi Tudományegyetem hallgatói és oktatói számára, valamint az Oaklandi Egyetemen és a George Washington Egyetemen is rendszeresen fogadta a PTE kollégáit – e találkozók meghatározó szakmai együttmûködések és kapcsolatok kiépítését tették lehetővé az elmúlt évtizedekben.
Az erdélyi Marosvásárhelyen született, és az 1990-es évektől az Amerikai Egyesült Államokban jelentős tudományos karriert befutott Dr. Cseh okleveles elektronikai mérnök, mesterfokozatát a közgazdaságtan és nemzetközi menedzsment területén, míg doktori fokozatát a felnőttképzés és globális humánerőforrás-fejlesztés témakörében szerezte. Nemzetközi szakpolitikai tanulmányok területén szakirányú végzettséggel rendelekzik. Dr. Cseh több mint 35 éve dolgozik emberi erőforrás fejlesztési tanácsadóként piaci és nonprofit szervezeteknél. Szakmai háttere és nemzetközi tapasztalatai az emberi erőforrás fejlesztés területén szerzett kimagasló teljesítményei mellett a felnőttkori tanulás, a vezetés, valamint a nemzeti és vállalati kultúrák emberi erőforrás fejlesztési kérdéseinek vizsgálatában is komoly eredményeket ért el.
Dr. Cseh szükebb kutatási területei közé tartozik az informális tanulás, a szervezetfejlesztés és a változásmenedzsment, a globális vezetés, valamint a globális szemlélet és interkulturális kompetenciák fejlesztésének vizsgálata is.
Több mint 100 cikket publikált neves szakmai folyóiratokban, 40 doktori fokozatszerzésben működött közre témavezetőként. Számos kutatási díjat kapott, hallgatóinak doktori értekezései pedig számos kutatási díjat kaptak.
A Doctor Honoris Causa cím adományozása Dr. Cseh számára jelentős mértékben növeli a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának nemzetközi láthatóságát, valamint a professzor asszony eddigi, a Kar érdekében végzett szakmai tevékenységének elismerése mellett a meglévő szakmai kapcsolatok, elsősorban az informális tanulás és interkulturális kompetenciák tématerületéhez kapcsolódva, még szorosabbá válhatnak a jövőben.