Kína geopolitikai-geostratégiai értelemben vett helyzetével, a nemzetközi térben megfogalmazott pozicionálásával foglalkozunk, külön figyelmet szentelve a Kínán belüli kihívásoknak. Demográfiai, munkaerőpiaci, kereskedelmi és infrastrukturális kérdésekről is beszélünk. Egyúttal számos, a COVID-19 pandémiához kapcsolódó kormányzati politikáról, melyek keretezik a mindennapok – világjárványt megelőzően is jelentősen kontrollált – világát.
#2 Etiópia helyzete és lehetőségei
A Geologica podcast második részében a nemzetközi folyamatok egy izgalmas szeletével, Etiópia tengertől elzárt helyzetével és Szomálifölddel, egy el nem ismert állammal foglalkoztunk, elsősorban a két fél között létrejött szerződés miatt, mely alapvetően változtathatja meg a régió politikai és biztonsági viszonyait.
Hostok:
Dr. habil. Vörös Zoltán, PhD Egyetemi docens, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék
Prof. dr. Tarrósy István Egyetemi tanár, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék
#1 A világrend átalakulása
Az első pilot epizódban Dr. habil. Vörös Zoltán és Prof. dr. Tarrósy István bemutatják, hogy mi ösztönözte Őket a podcast elindítására, ami a Geologica könyvsorozatuk hátterével és céljaival is megegyezik.
Részletesen beszélnek az átalakuló világrend kérdéseiről, különös tekintettel Kína afrikai szerepvállalására és az Egyesült Államok globális szuperhatalmi státuszára. Elemzik a multipolaritás és a középhatalmak felemelkedésének lehetőségét, valamint a BRICS csoport nemzetközi hatását. Az epizód betekintést nyújt a világrend változó erőviszonyaiba, és felvázolja a nemzetközi kapcsolatok jövőbeli kihívásait és lehetőségeit.