#5 A digitális állampolgárság és az online személyazonosítás kihívásai és előnyei

#8 Hogyan alakítja át a jogi szakmát a technológiai innováció?

 

A mai epizódunkban egy forradalmi témát járunk körül: hogyan alakítja át a jogi szakmát a technológiai innováció és milyen újításokat is értünk ezalatt. Beszélgetünk arról is, hogy a jogászvilág hogyan alkalmazkodik ehhez a gyorsan változó területhez, illetve hogyan illeszkedik mindez a mindennapokba. Szót ejtünk az oktatás felkészültségéről és arról, hogy milyen új készségekre van szüksége a friss diplomásoknak és a már végzett jogászoknak ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia és a legaltech eszközök által átalakított jogi piacon sikeresen boldoguljanak.

Szerinted mennyiben különbözhet a Minecraft és egy AI platform megismerése?

Vendég: Szabó V. László, a Lakatos, Köves és Társai Legaltech Lab alapítója

Hostok:
Filó Fanni: Jogász szakos hallgató a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán és a Lakatos, Köves és Társai Legaltech Lab munkatársa
Pálinkás Panna: Jogász szakos hallgató a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán
 


#7 Bűnmegelőzés algoritmusokkal: Hogyan segíthet az AI a bűncselekmények megelőzésében és felderítésében?

 

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a bűnüldözésben, de vajon mennyire hatékonyak az AI-alapú prediktív rendszerek? Valóban csökkenthetik a bűnözési rátát, vagy éppen veszélyeket rejtenek magukban?

Ebben az epizódban vendégünkel, Dr. Kisfonai Bernadettel, a téma kutatójával beszélgetünk többek között arról, hogy a rendvédelmi szervek munkájában hogyan jelenik meg az AI, mi is az a PredPol, hogyan alkalmazhatóak az arcfelismerő rendszerek etikus határokon belül, valamint arról is, hogy a bűnelkövetők hogyan próbálják meg kijátszani ezeket a technológiai újításokat.

Vendég: Dr. Kisfonai Bernadett, a PTE Jogi Karának alumnija, aki régóta kutatja a témát

Hostok: Filó Fanni és Magyar Kata a PTE Jogi Karának hallgatói és egyben a Lakatos Köves és Társai Legaltech Lab munkatársai


#6 Az AI használati képzés az egyetemi jogi oktatásban

 

Ebben az epizódban az AI szerepét vizsgáljuk a jogászképzésben és a jogi munkában. Közelebbről megvizsgáljuk, hogy hogyan lehetne a mesterséges intelligenciát alkalmazni a jogi oktatásban, hogy a jövő jogászai naprakészen használhassák ezt a technológiát. Szó esik arról is, hogy a hallgatók hogyan alkalmazhatják szakszerűen az AI-t a tanulás során.

Vajon hogyan fogja átformálni az AI a jogi szakmát és a jogi oktatást a jövőben?

Vendég: 
Dr. Zorkóczy Miklós, ügyvéd, Legaltech és Healthtech szakértő

Hostok:
Filó Fanni: Jogász szakos hallgató a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán és a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda Legaltech Lab munkatársa

Kováts Annamária: Jogász szakos hallgató a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán


#5 A digitális állampolgárság és az online személyazonosítás kihívásai és előnyei

 

A digitális állampolgárság bevezetése alkalmából Dr. Zámbó Alexandrával, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi kar Technológiai Jogi és Energiajogi tanszék óraadójával ültünk le beszélgetni az online személy azonosítás kihívásairól és jövőjéről.  

Hostok: Lempek Lili és Filó Fanni


1. évad


#4 Változásmenedzsment és az innovációs projektek jogi irodákban

 

Az elmúlt években a változásmenedzsment fogalma futótűzként terjedt az üzleti életben. Célja, nem csak egy szervezet innovációs törekvéseinek a megvalósítsa, hanem a szervezet munkatársainak segítése az átalakulás elfogadásában és új helyzetekhez való alkalmazkodásban. Vajon mi a változás menedzsment titka és hogyan alkalmazzuk sikeresen?

Vendég: Kristófné Gungl Rita, jogi szakokleveles közgazdász és legaltech lab menedzser


#3 A technológia és a szabályozás versenyfutása a munkajog területén

 

Napjainkban a munkajog területe egyre jobban válik az emberi jogok és a technológiai fejlődés csataterévé, ahogy a mesterséges intelligencia lassan a modern munkahely megkerülhetetlen része lesz. Mire számíthatunk mint alkalmazottak és hogyan válaszol a jogi szakma erre az eddig soha nem látott kihívásra? Ezekről beszéltünk Dr. Bognár Évával, a Lakatos Köves és Társai Ügyvédi Iroda munkajogi csoportjának vezetőjével.

 


#2 Hogyan változtatja meg az ügyvédek és a jogászok munkáját az AI?

 

Manapság már hosszú, azon a munkafolyamatok a listája, amiket helyettesíteni tud az AI. Nem kivétel az ügyvédi szakma sem, hiszen az ügyvédek munkájának oszlopos része a szövegfeldolgozás, amiben a mesterséges intelligencia is kiválónak bizonyult. Hogyan alkalmazkodik ehhez a jogi szektor és néhány évtized múlva, létezni fog egyáltalán még az az ügyvédi szakma, amit ma ismerünk? Ezekre a kérdésekre keresünk válaszokat Dr. Megyeri Andreával, a Wolters Kluwer Hungary Innovációs és Tartalomfejlesztési Igazgatójával.

 


#1 Tudásmenedzsment és az AI: Hol segíti, hol hátráltatja a tanulást és a gondolkodást az AI?

 


A mesterséges intelligencia betört életünk minden területére, amik közül talán az egyik legemlítésre méltóbb az oktatás. De vajon ez a technológia segíti, vagy inkább hátráltatja a tanulást és a gondolkodásunkat? Ezt a kérdést vitatjuk Dr. Hohmann Balázzsal, a Pécsi Tudomány egyetem adjunktusával a Technológiai Jogi és Energiajogi Tanszékről.


Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!