Thorsten JOHANNS klarinétművész és Diana KETLER zongoraművész kamaraestje

Esemény dátuma

2018-10-10 17:00 - 2018-10-10 19:00

Esemény helyszíne és címe

ZMI Liszt Ferenc Hangversenyterem (Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet)

Kapcsolattartó
Faragó Emanuela
farago.emanuela@pte.hu
+3630/316 0785

A weimari Liszt Ferenc Zeneakadémia klarinét professzorának és a londoni Royal Academy of Music zongoratanárának estjén virtuóz időutazásunk a kortárs kamarazenétől a romantikáig vezet.


Thorsten JOHANNS

2014 októbere óta a weimari Liszt Ferenc Zeneakadémia klarinét professzora. 25 éves korától a Kölni Szimfonikus Zenekar első klarinétosa, ezt megelőzően pedig az Essen-i Filharmonikus Zenekar helyettes szólamvezetője. 2010–2014 között a holland Maastricht-i Zeneakadémia klarinét professzora.

Thorsten a németországi Krefeld városban született és nőtt fel, 8 éves korában kezdett el klarinéton, majd később szaxofonon játszani. Első tanára Dömötör László volt. A „Jugend musiziert“ ifjúsági versenyen több ízben ért el első helyezést mindkét hangszerrel. 1996-ban a kölni Zeneakadémián Ralph Manno növendéke lett. Tanulmányai alatt elnyerte a német Tanulmányi Akadémia ösztöndíját.

Számos kiemelkedő német szimfonikus zenekarban játszott, mint első klarinétos: többek között a berlini, müncheni és Német Rádiózenekarral, Christoph von Dohnányi meghívására az NDR Symphony Orchestra Hamburggal. Ez idáig ő az első és egyetlen német klarinétos, aki a New York-i Filharmonikus Zenekarral rendszeresen fellép első klarinétosként Alan Gilbert karmester invitálására. Többször játszott a tokiói „Super World Orchestra”-ban is. Szólistaként is állandóan koncertezik olyan karnagyokkal, mint Sir Neville Marriner, Semyon Bychkov, Eivind Aadland, Yutaka Sado, Howard Griffiths.

Kamarapartnerei között van a világhírű oboista és karmester, Heinz Holliger, az ismert 'Auryn-Quartett', 'Quartetto di Cremona', a 'Minetti-Quartett', 'Aris-Quartett' és Ensemble Raro együttesek.

 

Diana KETLER

„Diana Ketler lenyűgözően aprólékosan és ízléssel játszik. Kifejezésmódja páratlan, és milliónyi színt tud lefesteni a zongorával.” (Frank Dayking, New York Concert Review, 2017. december)

Karrierje eljuttatta őt a világ leghíresebb koncerttermeibe – szólistaként és kamarazenészként olyan helyeken játszott már, mint a londoni Wigmore Hall, a bécsi Musiekverein és Konzerthaus, a New York-i Carnegie Hall, a tokiói Suntory Hall, a bukaresti Atheneum, a müncheni Prinzregententheater, és a velencei La Fenice. Diana Ketler számos neves fesztivál fellépője. Vendégül látta már a Lucerne Festival, a Wiener Festwochen, a Rheingau Musik Festival, a Gstaat és a Spoletto. Két rangos zenei fesztivál művészeti vezetője – a SoNoRo Fesztiválnak Romániában és Olaszországban, továbbá a bajorországi Chiemgauer Musikfrühlingnek.

Sok zeneszerzővel dolgozott együtt, köztük van Pēteris Vasks, Santa Ratniece, Ligeti György, Arvo Pärt, Franco Donatoni, Dan Dediu és Marcelo Nisinman. Alapítója Európa egyik legizgalmasabb kamarazenekarának az Enseble Raronak, mellyel több elismert lemezt adtak ki a Solo Musica és a Bavarian Broadcasting gondozásában. 2003 óta Diana a londoni Royal Academy of Music zongoratanára. Olaszországban, Svájcban, Japánban, Németországban, Ausztriában, Romániában, Norvégiában és Lettországban is tartott mesterkurzusokat. Diana Ketler a lett zenészeknek járó legnagyobb kitüntetést, a Grand Music díjat is átvehette.

Műsor:

  • Wilhelm KILLMAYER: „Die Schönheit des Morgens" klarinétra és zongorára
  • Carl Maria von WEBER: Grand Duo concertant, op. 48.
  • Francis POULENC: Szonáta klarinétra és zongorára, op. 184.
  • Johannes BRAHMS: Klarinétszonáta op. 120., No. 1

 

Wilhelm Killmayer tavaly elhunyt német zeneszerző talán leginkább zenekari műveiről és dalciklusairól ismert, kompozícióiban szívesen alkalmaz jazz elemeket. Thorsten Johanns és Diana Ketler klarinét-zongora estjén „A reggel szépsége” alcímet viselő műve hangzik el a műsor nyitásaként. Weber háromtételes művét eredetileg Sonata-ként jelölte meg, de a mű elkészültével visszavonta ezt a címet és a sokkal kifejezőbb Grand Duo Concertant címet választotta, hiszen a két hangszer a mű folyamán egymással egyenrangúan versengve igyekszik virtuozitásban egymást túlszárnyalni. Poulenc 1962-ben készült klarinét-zongora szonátáját barátja, Honegger emlékének ajánlotta.

A háromtételes mű felépítése a hagyományos gyors-lassú-gyors szerkezetet követi azzal a módosítással, hogy az első tétel önmagában is megjeleníti ezt a hármas egységet. Brahms hatvanéves kora felé közeledve megfogadta, hogy visszavonul a komponálástól, ám Richard Mühlfeld klarinétjátékának hatására ismét alkotni kezdett. 1894-ben fejezte be op. 120. számmal jelölt két klarinét-zongora szonátáját, melyek közül az első hangzik most el. Az október 26-i kamarahangversenyen megszólal a másik szonáta is, kürt átiratban.

 

Jegyárak: 2000 Ft | PTE polgár jegy: 1000 Ft | PTE MK szakmai/Nyugdíjas jegy: 500 Ft

CAMERATA bérlet hangversenye

Online bérlet- és jegyvásárlás: www.jegymester.hu

 

Személyes vásárlás:

  • A Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain:
  • Zsolnay Kulturális Negyed Látogatóközpont
  • Északi Infopont a Ledina kapunál
  • Vendégház recepció
  • Művészetek es Irodalom Háza
  • A Kodály Központ jegypénztárában
  • A Hangversenyterem bejáratánál 1 órával koncert előtt

 

Bővebb információk »

 

Rovat

Barangold be a PTE-t virtuálisan az interaktív böngészőnkkel!