A Magyar Tudományos Akadémia fő feladata a tudomány művelése, eredményeinek terjesztése, valamint a kutatások támogatása és a magyar tudomány képviselete. Büszkék vagyunk rá, hogy Egyetemünk több kiváló oktatója is az MTA tagja, így része a magyar tudományos élet kiemelkedő elismertségű kutatói közösségének.
A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjai
- Dr. Bélyácz Iván
-
A Közgazdaságtudományi Kar emeritus professzora. 2004-től kezdve levelező, majd 2010 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete befektetések finanszírozási és hatékonysági problémáinak, valamint az amortizáció elméleti kérdéseinek vizsgálata.
- Dr. Borhidi Attila
-
A Természettudományi Kar emeritus professzora. 1993-tól kezdve levelező, majd 2010 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete a botanika, ökológia és a természetvédelem.
- Dr. Dóczi Tamás Péter
-
Az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanára. 2007-től kezdve levelező, majd 2013 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete az idegsebészet.
- Dr. Felinger Attila
-
A PTE tudományos és innovációs rektorhelyettese, a Természettudományi Kar egyetemi tanára, az Általános Orvostudományi Kar igazgatója, MTA kutatócsoport vezető. 2022-től kezdve az MTA rendes tagja. Szakterülete az elválasztástudomány, folyadékkromatográfia.
- Dr. Kecskés László
-
Az Állam és Jogtudományi Kar egyetemi tanára. 2013-tól kezdve az MTA levelező, majd 2019 óta rendes tagja. Szakterülete a polgári-, nemzetközi- és európai jog.
- Dr. Kiss Görgy
-
A PTE egyetemi tanára. 1998-2012 között az Állam- és Jogtudományi Kar Munkajogi Tanszékének vezetője. Szakterülete az európai munkajog, a magánjog és a munkajog kapcsolata, továbbá az összehasonlító közszolgálati jog. Legújabb kutatási témája a munkaszerződés értelmezése az általános szerződési jog rendszerében.
- Dr. Kollár László
-
2016 óta volt az MTA levelező tagja. A Természettudományi Kar Kémiai Intézet Szervetlen Kémia Tanszékének egyetemi tanára. Szakterülete a koordinációs kémia és a homogén katalízis.
- Dr. Korinek László
-
Az Állam- és Jogtudományi Kar emeritus professzora. 2007-től kezdve levelező, majd 2013 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete állam- és jogtudomány, valamint a kriminológia.
- Dr. Kosztolányi György
-
Az Általános Orvostudományi Kar emeritus professzora. 2001-től kezdve levelező, majd 2007 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete a klinikai genetika.
- Dr. Kovács L. Gábor
-
Az Általános Orvostudományi Kar emeritus professzora. 2004-től kezdve levelező, majd 2010 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete endokrinológia, laboratóriumi diagnosztika.
- Dr. Lénárd László
-
Az Általános Orvostudományi Kar emeritus professzora. 2001-től kezdve levelező, majd 2007 óta az MTA rendes tagja. Szakterülete neurobiológia, idegélettan, és a magatartástudomány.
- Pálné dr. Kovács Ilona
-
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar egyetemi tanára. 2013-tól kezdve az MTA levelező, majd 2019 óta rendes tagja. Szakterülete a regionális tudományok, közigazgatási jog és a politikatudomány.
- Dr. Vörös József
-
A Közgazdaságtudományi Kar tanszékvezető egyetemi tanára. 2013-tól kezdve az MTA levelező, majd 2019 óta rendes tagja. Szakterülete a vállalati gazdálkodás matematikai modellezése és elemzése.
A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjai
- Dr. Reglődi Dóra
-
2011 óta az MTA doktora. Orvos, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai Intézetének egyetemi tanára, az ÁOK tudományos dékánhelyettese, az Anatómiai Intézet igazgatója. Tudományterülete az elméleti orvostudomány és az idegtudomány.
- Tamasikné Dr. Helyes Zsuzsanna
-
Az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanára, a Szentágothai János Kutatóközpont elnöke. 2019-től az MTA levelező tagja. Szakterülete a neurofarmakológia.
- Dr. Varga Attila
-
A Közgazdaságtudományi Kar egyetemi tanára, MTA kutatócsoport vezető. 2019-től az MTA levelező tagja. Szakterülete a regionális közgazdaságtan.
A Szent István Tudományos Akadémia 1915/1916 fordulóján alakult meg a Magyar Tudományos Akadémia mintájára. Az Akadémia tudományos testület, hivatalos egyházi társulás.
A Szent István Tudományos Akadémia tagjai
- Dr. Andrásfalvy Bertalan
-
Szakterülete a néprajz-folklór.
Kutatási témája a magyarság képe Európában, szomszédainknál és történelmi tudatunkban. Népköltészet, népművészet szerepe a hagyományos társadalomban, néprajzi csoportok, falvak életformájának történeti változása. - Dr. Borhidi Attila
-
Szakterülete a botanika, ökológia és a természetvédelem.
- Dr. Boros János
-
Szakterülete a filozófiatörténet, filozófiai rendszerek. Kutatási témái az etika, ismeretelmélet, tudományfilozófia, analitikus filozófia, Kant,npolitikafilozófia, demokrácia, pragmatizmus.
- Dr. Fodor István
-
Szakterülete az éghajlattan és környezetvédelem.
Kutatási témája a barlangok bioklímája, a környezetvédelem regionális aspektusai, a települések környezetvédelme. - Dr. Heidl György
-
Szakterülete az ókeresztény filozófia és teológia.
Kutatási témái:
PATRISZTIKA: Órigenész és nyugati órigenizmus; latin egyházatyák; Ambrus, Jeromos, Ágoston munkássága. FILOZÓFIA: Újplatonizmus, keresztény filozófia ESZTÉTIKA: Antik és középkori művészet- és szépségelméletek. - Dr. Kellermayer Miklós
-
Szakterülete a sejtbiológia, sejtélettan, klinikai biokémia.
- Dr. Kosztolányi György
-
Szakterülete a klinikai genetika.
- Dr. Kovács Teréz
-
Szakterülete a vidékfejlesztés. Kutatási témái a falusias térségek differenciálódása, mezőgazdaság privatizációja, vidékfejlesztés.
- Dr. Schweitzer Ferenc
-
Szakterülete a geomorfológia, geokronológia, környezet- és természetvédelem.
Kutatási témái a Centrális-Paratethys későkainozoós domborzatfejlődése, geokronológiája, mérnökgeomorfológiai térképezés módszereinek továbbfejlesztése, neotektonika. - Dr. Stirling János
-
Szakterülete a művelődéstörténet, tudománytörténet.
Kutatási témája az antik római természettudományok és humanistakori továbbélésük különös tekintettel az élettudományokra, Pannonia pénzforgalma a császárság idején, történeti ökológia, ethnobotanika. - Dr. Szabó László Gyula
-
Szakterülete a növénynemesítés, agrobotanika, farmakobotanika.
Kutatási témái az allelopátia, csírázásélettan, fitokémia. - Dr. Visegrády Antal
-
Szakterülete az állam- és jogelmélet.
Kutatási témája az angolszász politika és jog, európajog és jogelmélet, posztmodern jogbölcselet. - Dr. Visy Zsolt
-
Szakterülete az ókortörténet, régészet.
Kutatási témája a Római Birodalom határvédelme, az antik technikatörténet, az ókeresztény régészet, a római epigrafika és katonai diplomák, a római hadtörténet. - Dr. Wittmann István
-
Szakterülete a belgyógyászat, nephrológia, diabetológia.
Kutatási témája a krónikus vesebetegség, diabeteses nephropathia, diabetes mellitus, inzulin-rezisztencia.